Web siteniz mobil uyumlu mu
online-check-in kampanyası
Marka

Bir Havayolu Şirketinin Yapabileceği En Dikkat Çekici Online Check-in Duyurusu

Pazarlamacılar iyi bilir. Dikkat Çekmek Müşteri kazanmanın ilk adımlarından biridir. Güney Afrikalı  King James ajansı ve  Kulula Havayolu’nun online check-in hizmetlerini duyurmak için alışılmadık bir yol tercih etti ve tüm dikkatleri kampanyanın üzerine çekmeyi başardı.

Düşünsenize havaalanlarının kendine  has koşuşturmacası içerisindesiniz ve  bir anda karşınıza ‘motorlu küvet veya yatakta bir  bir adam çıkıyor’ bu  sizi ne kadar şaşırtabilirdi? Bizce  insanların havaalanlarında  görmeyi beklediği son şey bu olmalı… Ve sonuç gülümseten kısa bir şok etkisi!

Beklenmedik şoklar  reklamcılıkta önemli bir yere sahiptir. Beklenmedik şeyler insanların aklında daha çok kalır…  Ve bu anlamda bu kampanya gerçekten istediğini elde etmiş gibi gözüküyor.

Gelin  #selfservice adı verilen kampanyayı birlikte izleyelim ve başarılı olup olmadığına karar verelim;

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu