Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka

Ankara’nın Markaları

ANGİAD tarafından organize edilen “Ankara’nın Markaları Zirvesi”nin ikincisi Ankara Rixos Otel’de yapıldı.

Zirvenin açılışında konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Zirvenin, “Digital Dünyada Marka Olmak” şeklinde belirlenen temasını son derece isabetli bulduğunu söyleyerek, küresel ölçekte marka değerleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan “Brand Finance”in 2011 yılı marka değeri sıralamasında belirtilen dünyanın en değerli ilk dört markasının bilişim sektöründe faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.Ankara’da Markalaşmalı

“Ankara’nın Markaları”ndan bahsederken, Ankara’nın bizzat şehir olarak markalaşmasından da söz edilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Habip ASAN,

“Nitekim uluslararası pazarlarda ürün muadilliğinin artması ve bölgeler arasında yaşanan yoğun rekabet, küreselleşmenin etkisi ile birleşerek ülkelerin ve şehirlerin de marka olarak anlaşılması ve yönetilmesini zorunlu kılmıştır.

Şehirlerin ve ülkelerin pazarlanması ve markalaştırılması konusundaki gelişmelere baktığımızda, bu konunun bilimsel açıdan kabul edilir oluşunun 15 yıllık bir geçmişinin olduğunu görmekteyiz.

Günümüzde pek çok ülke ve şehrin; tüketicilerin, ziyaretçilerin, iş çevrelerinin ve yatırımcıların ilgisini çekmek ve itibar kazanmak için diğer şehirlerle yarış içerisinde olduklarını ve bu alanda sistematik faaliyetler yürütülmeye başlandığını görüyoruz.

Bu noktada ürün imajı ile ülke ve şehir imajı arasındaki çift yönlü bir etkileşime dikkat çekmek gerekiyor.

Ankara’nın markalaşması yolunda atılacak adımlar, Ankara’dan güçlü markaların çıkmasına; benzer şekilde Ankara’dan çıkacak güçlü markalar hiç kuşkusuz Ankara’nın şehir olarak markalaşmasına katkı sağlayacaktır.” diyerek,

Ankara’nın şehir olarak ön plana çıktığı savunma, bilişim, medikal gibi sektörlerde markalaşma konusuna özel önem verilmesi gerektiğini belirterek, Türk Patent Enstitüsü’nün, bir parçasını da markanın oluşturduğu sınai mülkiyet hakları konusunda, bu sektörlerden medikal sektörüne yönelik yürüttüğü proje hakkında da bilgiler verdi.

Açılışta birer konuşma yapan Ankara Valisi Alaaddin YÜKSEL, Gümrük veTicaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya ALTUNYILDIZ ve ANGİAD Başkanı Abdullah DEĞER de, konuşmalarında dünyanın sürekli bir değişim ve dönüşüm süreci içerisinde olduğunu markalaşmanın da bu süreçte öne çıkan en önemli ekonomik değer olduğunu ifade ettiler.

******

kaynak : Türk Patent Ofisi

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu