Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka

Adidas Bu Ayakkabıları Okyanus Atıklarından Üretti!

Okyanusların en büyük sorunlarından birisi de plastik kirliliği. Nature Ecology and Evolution isimli bir dergide yayınlanmış olan rapora göre çöpler okyanusların en derin noktası olan Mariana Çukuru’nda dahi birikiyor.
Her sene en az 8 milyon ton plastik okyanuslara karışıyor.

Her ne kadar plastik kullanımını azaltma konusunda tüm dünyada çalışmalar yapılsa bile önümüzdeki 20 sene içerisinde plastik üretiminin iki katına çıkması tahmin ediliyor. Tüm bunlara rağmen okyanuslar konusunda yeterince çalışma yapılmıyor. (1)
Bununla birlikte markaların sürdürülebilirlik adına yaptığı projelerde yok değil. Bunlardan biri de Adidas’ın Parley for the Oceans adlı bir çevre örgütü ile yaptığı işbirliği. (2015)
Bu işbirliği çerçevesinde Adidas, okyanuslardan toplanan geri dönüştürülmüş plastikten yapılan ayakkabılar üretmeye başladı.

Adidas'tan geridönüşüm ayakkabılar

Adidas ilk geri dönüştürülmüş plastikten üretilen plastik ayakkabı prototipini geçen yıl üretmişti. Şimdi ise satın alabileceğimiz gerçek ayakkabı çiftlerini hazırlıyorlar.

Kasım ayında mağazalarda satışa sunulmaya başlayacak 7000 çift geri dönüşüm ayakkabının satış fiyatının 220 ABD doları olması bekleniyor.
UltraBOOST Uncaged Parley adı verilen ve büyük bir kısmı okyanuslardan toplanan plastiklerden üretilen ayakkabılardan şu anda sadece 7 bin satışa çıkıyor olsa da, Adidas’ın bu tür ayakkabılar için büyük planları var. Adidas yetkilileri amaçlarının önümüzdeki yılın sonuna kadar, okyanus atıklarının geri dönüşümüyle üretilen bir milyon ayakkabıyı piyasaya sürmek ve gelecekte geri dönüşümden gelmeyen plastik kullanımını sıfıra indirmek olduğunu duyurdu.

Adidas’tan Geri Dönüşüm Formalar!

Adidas yöneticisi Eric Liedtke “Bu proje, Adidas ve Parley arasındaki iş birliğinde yeni bir adımı temsil ediyor. Okyanustan toplanan plastikle sadece ayakkabı üretmekle kalmadık, dünyanın ilk yüzde yüz okyanus tabanlı formalarını da ürettik.” diyor.

adidas'tan geri dönüşüm formalar
Parley for the Oceans’ın kurucusu Cyrill Gutsch “Bu aşamada artık amaç farkındalık yaratmanın da ötesinde, problemi çözebilmek amacıyla harekete geçmek ve bu amaç doğrultusunda yeni stratejiler geliştirmek. Ocean Plastik formalar ve UltraBOOST Uncaged Parley ayakkabılarla birlikte her müşterimizi, her takımı, oyuncuyu ve taraftarı Parley A.I.R hareketine dahil olmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu. (2)

Merak edenler için adidas’ın proje sayfası: http://www.adidas.com/us/parley

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

Adidas’tan Tweet Atan Ayakkabı

Markaların Öyküsü–A (Adidas)

Kaynakça:
(1) http://www.dw.com/tr/okyanuslar%C4%B1n-en-b%C3%BCy%C3%BCk-sorunu-plastik-kirlili%C4%9Fi/a-37610725
(2) https://www.dunyahalleri.com/adidasin-yeni-okyanus-atiklari-serisi/
(3) http://www.sciencealert.com/adidas-is-selling-7-000-of-these-amazing-shoes-made-from-ocean-waste

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu