Web siteniz mobil uyumlu mu
kalem seçimi
Yaşam

Kalem Alırken Nelere Dikkat Edersiniz?

Kalem seçimi asla gelişigüzel yapılmaz, yapılamaz ve hatta yapılmamalı. İstisnasız herkesin kullandığı bu kırtasiye malzemesinde seçenekler oldukça fazla ve seçimler de oldukça titiz yapılıyor. Kalemlerin kullanım amacı, uç yapısı, inceliği, rengi ve hatta imalatındaki malzeme dahi tercihlerde belirleyici olabiliyor. Kimler, hangi kalemleri, neden tercih ediyor diye hiç merak ettiniz mi?

Geniş Kullanım Alanına Sahip Olan Kurşun Kalemler

Kurşun kalemler ilkokul yıllarında hayatımıza giren ilk kalem çeşidi olmakla beraber iş hayatında da kullanım alanı olan bir kalem. İlkokul yıllarında kalemtıraş ile birlikte kullanılan, üç kısmı grafitten ve kaplaması ahşaptan olan kalemler zamanla yerini basmalı kalemlere bırakıyor. Uçlu kalemler hızlıca not almak için ideal bir seçim haline geliyor. Ancak resim derslerinde daha yumuşak çizim imkanı sunan HB ve 2B kalemler kullanılıyor. Kurşun kalemlerin kullanım hikayesi sadece okul yılları ile sınırlı kalmıyor. İş hayatında çok sayıda meslek grubu kalem seçimini kurşun kalemden yana yapıyor. Örneğin muhasebeciler sıklıkla yazılarını silme gereği duyduklarından, mimarlar ön çalışmalarını çizimlerini yenileyerek yaptıklarından kurşun kalem kullanıyor.

Rengarenk Kaplamalarıyla Tükenmez Kalemler

Kullanılan mürekkep renklerinden dış tasarımına kadar en zengin görünüm çeşitliliğine sahip olan kalem türü kuşkusuz tükenmez kalemlerdir. Tarihine buradan bakabilirsiniz. Farklı uç inceliğine sahip olan tükenmez kalemler özellikle iş hayatında yaygın kullanıma sahip. Metalden plastiğe, silikondan ahşaba kadar uzanan kaplama malzemeleri tercihleri de belirliyor. Metal yüzeye sahip tükenmez kalem seçimi yapanlar genellikle tek kalem kullananlar oluyor. Seçimini diğer malzemelerle kaplanmış olan kalemlerden yana yapanlar da birden fazla tükenmez kalem kullananlar oluyor. Renkli mürekkepli olanlar kadınların favorisiyken erkekler mavi ya da siyah mürekkepli tükenmez kalemleri tercih ediyor. Kapaklı, basmalı gibi çeşitleri de bulunan tükenmez kalemler sekreterler, doktorlar, hemşireler ve ofis çalışanlarının favorisi olabiliyor.

Asaletiyle Ön Plana Çıkan Dolma Kalemler

Aslında dolma kalemlerin öyküsü biraz daha ilginç. Okul yıllarında ödev hazırlamak için kullanılan ve bu dönemde ellerimizin ilk defa mürekkep ile tanışmasını sağlayan dolma kalemler bir süre sonra hayatımızdan çıkıyor. Sadece dolma kalem tutkunu olanlar, yöneticiler ve mesleği gereği evrak imzalayanlar tarafından kullanılan dolma kalemler diğer kalem çeşitlerinden daha ağır ve daha asil bir duruş sergiliyor. Hakim ve avukatların da kullandığı dolam kalem aynı zamanda etkileyici bir armağan da olabiliyor. Bazı yazarların eserlerini sadece dolma kalem ile kağıda döktüğü de bilinir.

Gökkuşağının Tüm Renkleri Fosforlu Kalemlerde

Hem eğitim hem de iş hayatında kullanıldığı için çalışma masalarında mutlaka en az bir tane görebileceğiniz fosforlu kalemleri özel yapan ise renkleri oluyor. Dikkat çekmesi istenen alanların üzerini çizebileceğiniz bu kalemlerin kaplamaları da tıpkı kendileri gibi renkli oluyor. Fosforlu kalemde kaliteye herkes önem veriyor. Çünkü kalitesiz olanlar beklentileri karşılayamadığından keyifli bir kullanım da sunamıyor. Bu kalemler için bir meslek grubu ayrımı yapmak olanaksız. İstisnasız her meslekte kullanım alanı bulan fosforlu kalemler hafif yassı dizaynları ile de kalem dünyasında fark yaratmayı başarıyor.

Bonkör Mürekkep Kullanımına Sahip Keçeli Kalemler

Daha net yazıp çizmek isteyenlerin seçimi ise keçeli kalemler oluyor. Eğitim yıllarında kalın uçlara sahip olan ve boyama amaçlı kullanılan keçeli kalemler meslek yaşamında yerini daha ince ve sert uçlu olarak tasarlanmış olan çeşitlerine bırakıyor. Gün içerisinde uzun süre yazı yazanlardan sürekli not alanlara kadar pek çok kesim tarafından kullanılan keçeli kalemlerde renk seçeneği bir hayli genişledi. Soğuk havada donma, sıcak havada akma yapmadığı için dış ortamlarda çalışanların önceliği keçeli kalemler oluyor.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu