Web siteniz mobil uyumlu mu
Yaşam

Çocuklar Geleceğimizdir; Benim Hala Umudum Var!

Gündemi takip etmek, bu şehirde yaşamak çok canımı sıkar oldu, her gün bir şehit haberi var; politika zaten bildiğiniz ayrı bir alem….

Sonra İstanbul’da yaşamak en zengininden en fakirine bir işkence haline gelmiş durumda..

Ve tabi özellikle bir anne olarak eğitim sistemimizdeki belirsizlik, düzensizlik her şeyin üzerinde tuz biber olmakta…

İyi Hissedebilmek, ümit edebilmek için güzel haberler duymaya ihtiyaç duyuyorum. Oysa ki eskiden bu duyguları zaten hissederdim…

Neyse, bu kaygıları taşıyan tek kişi olmadığıma eminim. Bu nedenle size bir internet sitesinden bahsedeceğim. http://egitim.tpe.gov.tr;

çocuk mucitlerİlköğretim Okullarının 6, 7, ve 8 inci sınıflarında okutulan Teknoloji ve Tasarım dersinin kapsamında bulunan buluşlar ve tasarımlar hakkında öğrenci ve öğretmenlere destek olmak amacıyla Türk Patent Enstitüsü tarafından oluşturulmuş bir site burası.  Site durağan değil etkileşimli bir yapıya sahip, Öğrenciler buluş ve fikirlerini paylaşıp, sorularına yanıt bulabiliyor. Ayrıca,Özgün ve ilginç buluş ve tasarımlara Türk Patent Enstitüsü tarafından Teşekkür Belgesi veriliyor.

Sitede yer alan buluş ve tasarım hikayelerimi paylaşmak istiyorum bölümünde çocuklardan gelen ilginç hikayeler yer alıyor. İşte Sitede yer alan ilginç hikayelerden bazıları;

KEŞKE FIRÇALAR HER ZAMAN MACUNLU OLSA

Ensar anasınıfında diş fırçalamayı öğrenmişti. Evde her akşam babasıyla birlikte diş fırçalamayı çok seviyordu. Ancak diş macununu fırçaya sıkma işini pek beceremiyordu. Sıktığında macun hep çok fazla geliyor, çoğu da lavaboya gidiyordu. Hemen hergün ‘macun sıkmasam olmaz mı?’ diye söyleniyordu. Bir gün kendi kendine söylenirken “Keşke fırçalar her zaman macunlu olsa.” dedi. Babası bunun nasıl olacağını sorunca; “Mesela küçük bir macun tüpünü fırçanın sapına bağlasak kapağına dokununca birazcık macun çıksa…”gibi bir fikir önerdi. Babası “macun bitince tüpü nasıl dolduracağız?” diye sorunca fikrinin iyi bir fikir olmadığı düşüncesiyle sustu.

Televizyonda izlediğimiz bir diş hekimi, kullandığımız diş fırçalarının kılları arasında zamanla bakterilerin çoğaldığını, hijyen açısından altı ayda bir fırçaların değişmesi gerektiğini söyledi. Ensar bulmuştu. Fırçanın sapına bağladığı tüpü doldurmaya gerek yoktu. Macunu bitince fırçayı atarız yerine yenisini alırız. Babası bu cevabı çok beğendi. Fırça fikrini biraz daha geliştirerek; “Fırçanın sapına tüp bağlamaya gerek yok. Eğer istersek fırça fabrikası fırçanın sapını boş bir tüp şeklinde üretir. Eğer büyüyünceye kadar fabrikalar böyle bir fırça yapmazsa, Ensar bir fabrika kurup bu fırçaları üretmeye ve bütün arkadaşlarına dağıtmaya karar verdi.

Ali Ensar GÜLER

Özel Sema İlköğretim Okulu 1-A Sınıfı Aksaray

 ———————

  ZEYNEP’TEN RENKLİ TİPEX VE SAÇ KURUTMA ÇÖZÜMÜ

ZEYNEP KÜÇÜKTANKUT: İKİ FİKRİM VAR

Yazın sıcaklığını hissettirdiği günlerde fikir üretmeyi kendisine hobi edinen Zeynep’in iki ilginç projesini paylaşmak istiyoruz.

Zeynep bir gün kendisine gelen eski pembe renkli bir davetiyenin üstüne kendi ismini yazmak ister. Ancak davetiyenin üstündeki ismin silinmesi gerektiğini düşünür. Bunun için daha önce teyzesinin kullandığı tipeks aklına geldi ve çözüm olarak teyzesinden tipeks almasını istedi. Tipeks eline ulaştığında hemen teyzesinden yardım  istedi ve davetiyenin üzerindeki isimleri nasıl sileceğini öğrendi. Ancak tipeksin beyaz renkli olması davetiyenin ise pembe renkli olması pek uyumlu bir görüntü oluşturmamıştı.

Annesine koşarak “Anneciğim neden renkli tipeks icat etmiyorlar.  Renkli tipeks olsaydı renkli kağıtları rengine göre boyardık. Davetiyem de beyaz tipeks görünmezdi”  dedi.

******

Zeynep’in ikinci fikri ise banyo sonrası saçlarını saç kurutma makinesi ile kuruturken geldi. Zeynep saçlarını kuruttuktan sonra saçının yüzüne düşmesini engellemek için saç tacı takar. Aklına gelen fikir ise şöyle oldu: “Anne, neden tacım saçımı kurutmuyor, bir düğme olsa bassak tacımızdan saç kurutma makinesindeki gibi hava çıksa ve saçlarımızı kurutsa, ne güzel olurdu değil mi ?

“En iyisi Ümitli olmak, Ümit her derdin şifası!” diye okumuştum bir yerde. Çocuklarımızdan geleceğimizden Ümitli olmak istiyorum. Başarabilen, icat edebilen bir geleceği Ümit ediyorum!

“İnsanların hayatlarına ve faaliyetlerine egemen olan kuvvet icat yeteneğidir.” M.Kemal ATATÜRK

****

Daha fazlası için markasorgula.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu