Web siteniz mobil uyumlu mu
reklam

Nike’ın Twitter kampanyasına yasak

İngiltere’nin reklam denetleme kurumu, Nike’ın Twitter’da başlattığı bir kampanyanın orjinal halini yasakladı.
Karar, spor ürünleri firmasının talebi üzerine Manchester United oyuncusu Wayne Rooney ve rakip Arsenal’den Jack Wilshere’ın attığı ‘tweet’ler üzerine alındı.Reklamcılık Standartları Kurumu, mesajların pazarlama amaçlı olup olmadıklarının belirgin olmadığını söyledi.

Bu olayla beraber kurum, ilk defa bir Twitter kampanyasına karşı harekete geçmiş oldu.Kurum, senenin başında sporcuların kendi sayfalarında yazdıkları iki yorumla ilgili aldıkları şikayetler üzerine müdaheleye geçtiğini belirtti.Wayne Rooney’nin tweet’i, “Benim kararım – seneye şampiyon olarak başlayıp, şampiyon olarak bitirmek…#makeitcount. gonike.me/makeitcount” şeklindeydi.Jack Wilshere’in yorumu, “2012’de klübüm için geri döneceğim ve ülkem adına hazır olacağım gonike.me/Makeitcount” oldu.
Rooney’nin 4.8 milyona yakın izleyicisi var.
1 Ocak’ta yazdığı rencide edici yorum ise hala silinmedi. Wilshere’in hesabı, konuyla alakasız bir meseleden dolayı tacize uğradığı gerekçesiyle iki hafta kadar önce kapatıldı. Arsenal’in sözcüsüne göre orta saha oyuncusunun izleyici sayısı 1.3 milyon civarındaydı.
‘Yeni bir alan’
Şikayet sahibi kişi, tweet’lerin bir reklam kampanyası olduğunun anlaşılıp anlaşılmadığını sorguladı. Nike’ın cevabı, kendi web sayfasının adresinin yanı sıra yürüttüğü kampanyanın etiketinin varlığının, yorumları oyuncuların kişisel yorumlarından ayırdığı şeklinde oldu.
Ayrıca sporcuların Nike tarafından sponsor edildiğinin neredeyse herkes tarafından bilindiğini de ekledi.
Ancak denetmele kurumu, tweet’lerin reklam olduğunun açık ve net olmadığı görüşünde, ve Twitter kullancılarının yayınlanan mesajları büyük bir hızla okuduğunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor.
Kurum, her kullanıcının Nike’ın reklam kampanyasından haberdar olmayabileceğini ve futbolcuların Nike ile olan ilişkilerinin detaylarını da bilmiyor olma olasığını belirtti.
Bundan sonra şirketlerin ‘#reklam’ gibi, yorumun yazılması için para ödendiğini belli eden açıklamalar eklenmesini önerdi.
Kurum yetkilisi Matt Wilson, BBC’ye “Bu, denetleyici olarak bizim için yeni bir alan” şeklinde konuştu.
“İnsanlar tüketicilere ulaşabilmek için Twitter’ı deniyor ve kullanıyor, ancak aynı reklam kuralları burada da geçerli. Bu devam eden bir süreç ve şirketlerin ne kadar dikkatli olmaları gerektiğini net bir şekilde gösteriyor.”
Ayrıca, kurumun Rooney’nin mesajının hala silinmemiş olması konusunda “göreceli olarak rahat” olduğunu söyleyip, yakın zamanda silinmesinin beklendiğini belirtti.

******

Kaynak : BBCTurkce

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu