Web siteniz mobil uyumlu mu
sivil toplum kuruluşları afişleri
Araştırma

Bazı Reklamlar Neden İnsanları Üzüyor?

Yukarıdaki resimler size ne hissettiriyor? Genelde reklamlardan hep mutluluk alırız. Bu reklamlar sizi mutlu ediyor mu?

Lösev’in televizyonlarda yayınlanan reklamlarını görmeyeniniz var mı? ya da Suriye için insanlık çağısı kampanyalarını… Peta’nın hayvan haklarını duyurmak için çektiği reklam kampanyaları da pek öyle mutlu edici değil…

İngiltere’deki Reklamcılık Standartları Kurumu (ASA) tarafından yapılan bir ankette, Sivil Toplum Kuruluşlarının(STK) çektiği reklamlar, en üzücü reklamlar olarak seçilmiş…

Ankete katılanların % 16’sı, reklamlar yüzünden rencide edildiklerini söylemiş ve bu düşünceye katılanların %30’u çocuk ve bu çocuklar, seks, şiddet ve korkutucu unsur barındıran içerikleri başlıca nedenler olarak sıralamışlar.

Anket Sonucuna göre bu reklamlar , aşağılayıcı, haksız veya ahlaki açıdan yanlış ve insanları kızdırıyorlar…


Kentucky Fried Chicken restoranının 2005 yılında yayınlanan ve çağrı merkezi çalışanlarını ağızlarına yemek tıkılmış bir şekilde şarkı söylerken gösteren bir televizyon reklamı, en çok şikâyet alan reklam.

Vücut dili, özellikle gençler tarafından eleştirilen bir konu. 14 – 16 yaşları arasındaki kızların % 60’ı, reklamlar yüzünden dış görünüşleriyle ilgili özgüven problemi yaşadıklarını söylemişler.

Ankete katılan pek çok kişi, bazı STK reklamlarının insanları rahatsız ve suçlu hissettirecek derecede kırıcı içerikler kullandığını veya iyi bir amaç için olsa da fazlasıyla stres yaratan görüntüler kullandığını düşünüyor.

Çocukların çoğu da ya kendilerinin, ya da küçük kardeşlerinin bu tarz reklamlar yüzünden üzüldüklerini belirtmişler. Bazıları ise, yardım etmeyi istemelerine rağmen aciz olma hissinin getirdiği kızgınlıktan bahsetmişler.
Ankette en çok sıkıntıya neden olan STK reklamlarının uluslararası yardım, hayvan hakları ve çocuk esirgeme olduğuna inanılıyor. Alkollü araba kullanma, tecavüz ve sigara kullanımına karşı bilgilendirmelerin de üzüntü verici olduğu söylenmiş.

‘Peki ama duygusal sahneler gerekli mi! ‘

Tüm reklamların amacı  tüketicinin duygularına hitap ederek dikkat çekmek. Bizi mutsuz eden reklamlarda diğer reklamlarla aynı amaca hizmet ediyor.

Belki Sıkıntı içinde veya acı çeken insanları ve hayvanları görmek zor  ancak bu STK’ların dikkat çekerek bizlerden bağış isteyeceği konular ve çoğu inkar etsek de yaşanan gerçekler bunlar…

Örneğin Seks ve çıplaklık, geleneksel olarak hassas noktalar olmasına rağmen birçok markanın reklam panolarında gördüğümüz iç çamaşırı ve mayo giyen mankenler, çoğu kişi tarafından kabul edilir olarak görülüyor. (beni rahatsız eden mayolu  reklam hatırlamıyorum hiç 🙂 ) ve seks ise akıllıca kullanıldığı, abartılmadığı yani pornografiye kaçmadığı sürece bir çok insan tarafından kabul edilir durumda.

Aslında problem insan olarak bizi rahatsız eden ve acı veren şeylerden kaçma isteği ve STK’lar acıyı, şiddeti ya da cinselliği çok yoğun kullandıklarında asıl amaçlarına ulaşmak yerine insanların uzaklaşmalarına neden oluyorlar…

“Davetsiz, rahatsız edici ve akıllarda kalıcı… Başka bir deyişle kırıcı reklamlar, tepkiye neden oluyorlar..” ve bu durumda da bütün iş STK’larla çalışacak reklam ajanslarına düşüyor.

Son olarak Duygusal reklamlarla ilgileniyorsanız bu konuda iyi yazılmış bir yazı “Neuro Marketing – Markalara Karşı Bilinçaltımızda Yatanlar”

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu