Web siteniz mobil uyumlu mu
reklam

Bireysel Emeklilik için Merak Edilen Konular

Günümüzde ismini sıklıkla duyduğumuz bireysel emeklilik, gelecek dönemlerde kişilere ek bir gelir imkanı sunan güvence seçeneklerinin başında geliyor. Yaşlılık dönemlerinde aylık maaş bazında alınacak olan SGK emekliliği, ne yazık ki bireylerin bu hayat standartlarında güzel bir yaşam sürdürmesi için yeterli değil! Peki ne yapmak gerekiyor? İşte tam bu evrede, 18 yaş üzeri çalışanları baz alan BES uygulaması devreye giriyor. BES, isteğe bağlı olarak bireylerin hem düzenli birikim yapmasına imkan veriyor hem de emeklilik dönemlerinde ikinci bir gelir kapısı açıyor. İşte BES hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar;

Bireysel Emeklilikten Hedeflenen Nedir?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça açık. En temel amacı, SGK emekliliğini tamamlamak ve kişilerin daha güvenilir ve iyi standartlarla bir yaşam sürdürmesini sağlamak. Ayrıca dolaylı yoldan bakıldığında, piyasanın daha aktif kalmasına ve ekonominin kalkınıp gelişmesine de katkı sağlıyor.

Ödemelere Ara Verme Şansı

BES’in katılımcılarına sağladığı pek çok avantajlar da mevcut. Bu avantajlardan birisi de kuşkusuz kullanıcıların ödemelerine diledikleri zaman ara verebilmeleri. Yani uygulamaya dahil olduktan sonra istediğiniz zamana kadar ödemelerini devam ettirebilir, istediğiniz zaman ara verebilir ve istediğinizde yeniden ödemeye başlayabilirsiniz.

%25 Devlet Katkısı

Emeklilik uygulamasına devletten de teşvikler geliyor. Uygulamaya dahil olan her katılımcıya, %25 oranında devlet katkısı ödeniyor. Yani katılımcılar arasında herhangi bir fark yok. Katkıdan faydalanabilmek için sistemde aktif kalmanız ve ödemelerinizi devam ettirmeniz yeterli. Ayrıca emeklilik süresine kadar kalan kişilere ekstra katkı payları da sunuluyor.

Sistem Oldukça Güvenli ve Hızlı İşliyor

Bireysel Emeklilik sisteminin denetimi konusunda hiç bir şüphe duymanıza gerek yok. Çünkü sistemin tüm işleyişi  T.C Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla gerçekleştiriliyor ve şirketlere ait tüm işlemler Emeklilik Gözetim Merkezi sayesinde gözetleniyor.

Sisteme 18 yaşındaki tüm bireyler katılabiliyor. Üstelik  fon gideri, yönetim ve giriş aidatı gibi ufak kesintiler dışında farklı ödemeler yapmanıza da gerek kalmıyor. Siz de asgari katkı payı tutarları oranında ödemelerinizi yaparak emekliliğinizi garanti alacak yepyeni bir uygulamaya dahil olabilirsiniz.

Bireysel emeklilik için merak edilen tüm detaylara Kuveyt Türk online platformu üzerinden ulaşabilir ve emekliliğe dair aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu