Web siteniz mobil uyumlu mu
Dünyaca Ünlü Markaların İflas Nedenleri
Araştırma

Neden iflas edilir?

Bir zamanlar tüm dünyada adını duyuran, patentleri ve ürünleri ile dünyayı yönlendiren şirketleri hatırlayanınız var mı?

‘Raks’ markasını hatırlayan kaç kişi var?

raks markası1964 yılında kurulan ve Manisa’da yüksek teknolojiye sahip üretim tesislerinde yaptığı kaliteli üretimle dünyada tanınan bir marka haline gelen Raks, yılda ortalama 140 milyon adet audio kaset, 75 milyon adet video kaset, 20 milyon CD ve 20 milyon adet CD/DVD-R üretim kapasitesine sahipti.

Raks mobil telekomünikasyon, manyetik, optik ürünler ve elektrikli ev aletleri olarak üretim, Raksotek ve D&R mağazaları olarak satış pazarlama, televizyon ve radyo kanalları ve yayıncılığı olarak medya ve savunma sanayinde faaliyet gösteriyordu. Raks 1985 yılında Berlin’de dünyanın en büyük elektronik fuarı olan IFA’ya katılmış ilk Türk firması ünvanına sahipti. GSM pazarının geliştiği 1994 yılında ortasında araştırmalar yapmaya başlayan Raks, 2000 yılında ilk cep telefonunu piyasaya sürdü.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1999 yılında ekonomiye katkılarından ötürü Raks Grubu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Önel’i  Devlet Üstün Hizmet Nişanıyla ödüllendirmişti.  Ve İzmir 3. Asliye Ticaret Mahkemesi 3 Mayıs 2007 tarihinde, alacaklı kuruluşların başvurusu üzerine Raks Grubu’nun iflaslarına karar verdi. (kaynak: http://www.mediacatonline.com/raks-iflas-etti )

Baktığımızda çok başarılı işler yapmış, tanınan bilinen büyük markalar olarak gördüğümüz markaların bazıları, rekabetlerini sürdürebilmek ve ayakta kalabilmek için büyük çaba göstermelerine rağmen sessiz sedasız iflas bayraklarını çekerek yok oluyorlar. Peki ama neden?

Neden iflas edilir?

İflas eden şirketlerin en belirgin özellikleri değişime kapalı olmalarıdır.  Bu markalar bu sürece gelene kadar hızla değişen tüketici ihtiyaçlarına karşı yetersiz kalırlar.
Oysa ki günümüz pazarlama dünyasında markalar sadece, sahip oldukları özellikleri ile değil, müşterileri ile kurdukları olumlu ve duygusal ilişkilerle başarı sağlamaktadır.
Çünkü pazara dışarıdan baktığımızda, her ürün ve hizmet için tüketici başına düşen marka sayısının, her zaman çok fazla olduğunu görüyoruz. Onlarca ikame ürünün olduğu pazarda, kültürlere özel markalama çalışması yapamayan, markasına kişilik kazandıramayan, tüketici ile birebir iletişim kuramayan markaların devamlılığının mümkün olmadığı aşikârdır.

Markasını çağın gerektirdiği yeniliklere ve teknojilere adapte edemeyen  şirketler uzun vadede kaybetmeye mahkumdur.

Bu nedenle yapılması gereken klasik pazarlama çalışmalarına odaklanmak yerine,  öncelikle marka kimliğini doğru bir şekilde oluşturmak ve oluşturulan marka kimliğine bağlı strateji ve hedefler belirlemek olmalıdır.

Marka “Hissedilebilir bir kavramdır. Marka bir vaattir. Marka bir ürün yada hizmetle ilgili kişi algılarının toplamıdır.
Marka gördüğünüz, işittiğiniz, okuduğunuz, bildiğiniz, hissettiğiniz, düşündüğünüz vb.. her şeydir.
Marka müşterinin zihninde geçmiş deneyimlere, ilişkilendirmelere ve gelecek beklentilerine dayanan belirgin bir konuma sahiptir.
Marka farklılaşmayı sağlayan, karmaşayı azaltan ve karar alma sürecini basitleştiren değerler ile özellikler, inançlar ve faydalara çıkan bir kestirmedir.

 

Bunun başlıca nedeni bir şekilde stratejik planlamalarında, markalama çalışmalarında hata yaparak, rakiplerinin çok gerisinde kalmalarıdır.

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu