Web siteniz mobil uyumlu mu
Toplantı yapmanın kuralları-iş yaşamı | Marka-Marka.Org
Güncel

Ne Çok Konuşuyoruz!…

Geriye dönüp yazılanlara, söylenenlere, tartışılanlara baktığımızda konuşulmayan ne eksik kaldı?

O kadar çok konuşuyoruz ki birbirimizi anlamayı bırakın kendimizi bile anlamıyoruz.

O kadar çok konuşuyoruz ki konuşmak artık bir sorun…

Çözüm bulmamak, sorunları ertelemek, kendimizi rahatlatmak için konuşuyoruz ancak eyleme geçmiyoruz.

Hep yapmadıklarımızdan kaybediyoruz. Konuşmaya konuşuyoruz ancak uygulamıyoruz.

İş yerlerinde sürekli toplantılar yapılıyor.

Günlük toplantı, Haftalık toplantı, aylık toplantı, satış toplantısı, birebir toplantı, yöneticiler toplantısı, tüm personel toplantı, müşteri toplantısı offf…

Karar almakta hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz da şu ataleti bir yenemiyoruz.

Harekete geçmek yerine sürekli erteleyip, başka konuları gündeme getiriyoruz. Sürmekte olan durumun devamı için bahane üretmemiz gerek o yüzden konuşup karar alıyoruz, vicdanımızı rahatlatıyoruz.

Verimsiz toplantı yapmaktan kaçının

Atalet Terimi fizik biliminde eylemsizlik olarak da adlandırılır, bir cismin var olan hareketini dış kuvvet olmaması halinde sürdürmesi özelliğidir. Terimin psikoloji bilimindeki tanımı ise, insanın değişime gösterdiği dirençtir.

Ancak bu kavram sadece insanların içinde bulunduğu durum olarak değerlendirilmemelidir. Atalet kavramı insanların bir araya gelerek oluşturduğu topluluklar olan şirketler için de çok ciddi bir sorundur. Şirketler de insanlar gibi mevcut yapılarını değiştirmemek için direnirler, Yeni alınan kararları uygulamak için hep bahaneleri vardır. En büyük bahanelerden biri ise zamansızlıktır. En önemli kararları uygulamak yerine küçük önemsiz mevcut yapının devamını sağlayacak işlerle uğraşılır.

Oysaki günümüz ticaret dünyasında kaplumbağa yapılı ağır şirketler değil de , bir çita gibi atik şirketler daha fazla kazanıyor. Ve Kaplumbağalar her ne kadar “değişmeyen şirketler, çok güvenilir ve istikrarlı bilinir! Bizim bunlarla uğraşacak zamanımız yok” deyip yeniliklere kendilerini kapatsınlar, Genç Çitalar hızla yaşlı kaplumbağaları geçti bile.

Artık masal değişti. Kaplumbağanın da hızlanması gerek! Artık Daha az konuşup daha çok iş yapma zamanı…

İşte size Şirketlerin eylemsizliklerini yenmelerinin 10 altın kuralı :

  1. Önceliklerinizi ve görev tanımlarını belirleyin
  2. Sadece gerektiği kadar toplantı yapın ve hazırlıklı olun toplanmış olmak için toplanmayın
  3. Alınan kararları uygulayın. Ve Kontrol edin
  4. Kurumsal kimliğinizi oluşturun ve tescilleyin vizyon ve misyonunuz şirket kültürünüz olsun ve şirket çalışanlarınızın da bunları bilmesini, benimsemesini sağlayın
  5. Çalışanlarınızı işle ilgili motive edin. Günlük haftalık ve aylık hedeflerle onların işe odaklanmasını sağlayın.
  6. Çalışanlarınızın internette iş harici konulara dalıp ta, işten uzaklaşmaması için mesai saatlerinde sosyal ağları, oyun siteleri vb… zaman alıcı internet kullanımını engelleyin
  7. Çalışma ortamının çok kalabalık ve havasız olması hem dedikoduyu arttır. Hem de çalışanlardan yeterli verimi alınmasını engeller. Bu nedenle çalışanların aynı işi yapanlar bir arada olacak şekilde fazla kalabalık olmadan oturma düzeninde olmalarını sağlayın. Mümkünse birbirini gören masalar olmamalı bu işe odaklanmak yerine sohbet ortamını arttıracaktır.
  8. Çalışanlarınızın iş yerinize katımını sağlayın; yaptıkları işle ilgili, şirkette yapılmasını istedikleri değişikliklerle ilgili vb.. konularda fikirlerini bildirmelerine izin verin. Gerçekten uygulanacak fikirler ise çalışanlarınızı bu konuda ödüllendirin. Bu onların yaptıkları işe ve işyerlerine daha çok sahip çıkmalarına yol açacaktır.
  9. Sosyal projelere katılın sosyal projeler düzenleyin. Çalışanlarınızın da katılımını sağlayacağınız Sosyal sorumluluk projeleri şirketlerin marka bilinirliğini artırmadaki en önemli kozlarınızdan biri olacaktır.
  10. Ve müşterilerinize , “Adamına Göre Muamele” yapın. Küresel rekabette daha büyük pazar payına ve marka bilinirliğine tek bir pazarlama taktiği ulaşmak mümkün değil. Müşterilerinizin sizi seçmesinin bir nedeni olmalı, farklı müşterilere özel çözümler üretin. Mümkünse müşterilerin kendilerine özel kampanyalar, satın alma seçenekleri oluşturmasına izin verin.

Ve hepsinden önemlisi harekete geçin vazgeçmeyin, ertelemeyin, Bahane Bulmayın, UYGULAYIN !

Unutmayın : “Zor iş, zamanında yapmamız gereken fakat yapmadığımız kolay işlerin birikmesiyle meydana gelir.” -Jean Jacques Rousseau (Yazar)

İşlerinizi zorlaştırmayın!

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu