Web siteniz mobil uyumlu mu
Biyografi

Steve Ballmer

Steve Ballmer, (d. 24 Mart 1956 Detroit, ABD) Microsoft’un 1986 daki 1.0 reklamına çıkan kişi ve Microsoft’un 2000 yılından beri yönetim kurulu başkanı olan Yahudi asilli Amerikalı işadamıdır. Forbes dergisinde 2006 en zenginler arasında 84. sırayı almıştır. 2009 yılında Bill Gates’in yerini almış ve şu anda Microsoft CEO’sudur.

Hayatı

Ballmer;  Beatrice Dworkin ve Ford Motor Company’de yönetici olan  Frederic Henry Ballmer’in oğlu olarak Detroit, Michigan’da doğdu. Babası İsviçreli bir göçmen  ve  annesi Amerikalı Yahudidir.  Akademik değerler ile yetiştirilen Ballmer,  Michigan’daki Farmington Hills lisesinde ve Detroit County Day School’da okudu. ve Detroit County Day School’da Hem okulun basket takımı yöneticisiydi. Sosyallikle başarıyı bir arada yürüten ballmer,  birincilikle  1973 yılında mezun oldu.  800 tam puan alarak  Harvard Üniversitesi matematik ve iktisat bölümüne kabul edildi.

 Steve Ballmer, Üniversitede iken, Harvard Crimson için reklam satılan futbol takımı yönetilen ve Harvard Advocate üzerinde çalıştı. Uygulamalı matematik alanında lisans derecesi ile 1977 yılında magna cum laude mezun olduktan sonra, Ballmer  ürün yöneticisi asistanı olarak göreve Procter & Gamble çalışanları  arasına katıldı İki yıl çalıştıktan sonra da MBA için okula dönmeye karar verdi. ve  Stanford Graduate School of Business’daokumaya başladı.1980 yılında Stanford İş Enstitüsünü  Microsoft’a  katılmak için terk etti.

Microsoft

Steve Ballmer 11 Haziran 1980 tarihinde Microsoft’a  katıldı ve Microsoft’un ilk 30 çalışanından biri ve Gates tarafından işe alınan  ilk işletme yöneticisi. Oldu.
Ballmer, başlangıçta $ 50,000 maaş yanı sıra şirket hissesinden yüzde alması teklif edilmişti. Microsoft 1981 yılında kurulduğu  zaman, Ballmer, şirketin yüzde 8 hissesine ortaktı. Sonraki 20 yıl boyunca Ballmer operasyon dahil olmak üzere birçok Microsoft bölünmelerinde , işletim sistemleri geliştirme, satış ve destek  bölümlerinde çalıtı.  2000 Ocak ayında, Ballmer resmi  İcra Kurulu Başkanı seçildi.  Bill Gates hâlâ “teknolojik vizyon” üzerinde kontrolü elinde tutsada, Ballmer, Microsoft’un artık genel operasyonları kontrol eden CEO’sudur.

Ballmer, aynı zamandaAccenture Ltd’de  müdür olarak görev yapmıştır ve Ekim 2001’den beri Accenture SCA’nın  genel bir ortağıdır.

Steve Ballmer, bir Detroit Pistons fanıdır (NBA basketbol takımı), 1990 yılından bu yana Connie Snyder ile  mutlu bir evliliği vardır ve üç erkek çocuk babasıdır. Ballmer şirket  içerisinde enerjik liderlik ve vizyona sahip ve bu vizyonu Microsoft’a aşılamış, komik, tutkulu, samimi ve dinamik bir adam olarak tarif edilir.

Fotoğraflarla Steve Ballmer

Steve Ballmer Türkiye Röportajı

Microsoft: Türkiye fırsatlar ülkesi
Hürriyet 7 Haziran 2001
Cüneyt UZUNOĞULLARI

Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, kriz yaşayan Türkiye’ye moral mesajları verdi. Ballmer, ‘‘Türkiye’de kriz geçici, potansiyel kalıcı. Bizim için Türkiye fırsatlar ülkesi. Buradaki fırsatlar, kısa dönemli sorunlardan daha önemli. Biz Türkiye’de olmaktan çok memnunuz’’ dedi.

Microsoft’un bir numaralı yöneticisi Steve Ballmer, Türkiye’deki krizin geçici potansiyelin ise kalıcı ve büyük olduğunu söyledi. Türkiye’ye yatırım yaparken kısa vadeli değil, uzun vadeli düşündüklerini belirten Ballmer, ‘‘Türkiye’yi kişisel bilgisayar ve bilişim sektörlerinin gelişimi açısından mükemmel bir ülke olarak görüyoruz’’ dedi.

Microsoft’un yeni ürünü XT’nin tanıtımı İstanbul’a gelen Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Türkiye ile yeni ekonominin benzerlikler taşıdığını, ikisinin de şu anda krizde olduğunu kaydetti. Ballmer, ‘‘Her ikisi de krizi atlatacaktır’’ dedi.

‘‘Bütün krizler geçer, Türkiye’nin de krizi geçer. Biz buradayız. İş dünyası ve hükümet gerekeni yapacak’’ diyen Ballmer, şöyle devam etti:

‘‘Buradaki fırsatlar kısa dönemli problemlerden çok daha önemli. Türkiye’de PC sayısının gelecek yıllarda 4-5 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Türk pazarında çok hızlı büyüyoruz. Türk pazarı dünyanın diğer ülkelerindeki pazarlardan daha hızlı gelişiyor. Türkiye’ye yaptığımız yatırımdan memnunuz.’’

BABASI FORD’DA ÇALIŞTI

Ballmer, Türk pazarını yakından takip ettiğini ve babasının Ford fabrikasının yapımında 1 ay çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

‘‘Babam bana Türkiye’nin iş yapmak için ne kadar iyi bir yer olduğunu ve Ford’un burada yeni bir fabrika açarak dünyaya araba satmak istemesinin ne kadar isabetli bir karar olduğunu anlattı.’’

Türk insanının yeni teknolojiye olan ilgisinin ABD ve Almanya gibi bir çok gelişmiş ülke insanından daha iyi olduğunu kaydeden Ballmer, ‘‘İnsanlarınızın yeni teknolojileri takip etme ve kullanma konusundaki isteği, beni heyecanlandırıyor’’ dedi.

Türkiye’nin gelişmiş teknolojiyi yakalama, uygulama konusunda dünyadaki birçok ülkeden daha avantajlı olduğunu söyleyen Ballmer, şöyle devam etti: ‘‘Türkiye’nin eğitilmiş, genç nüfusu girişimci altyapısı var. Endüstriyel altyapınız güçlü. İnsanlarınız İngilizce biliyor. Teknolojiden anlıyorsunuz. Ve teknoloji konusunda dünya çapında insanlarınız var. Siz bu özelliklerinizle birçok ülkeden daha avantajlısınız. Şu anda bu sektörde yükselen iki pazardan biri Çin, diğeri Türkiye. Ancak, Çin’de yabancıların mülk edinmesi zor. Bu bakımdan Türkiye daha şanslı.’’

Ballmer, Küçük ve Orta Boy İşletmeler’in (KOBİ) gelişimi açısından bilişim teknolojisinin çok önemli olduğunu olanaklar sunduğunu belirterek, Türkiye’de gerçekleştirilen Kobiline’ın bunun örneğini teşkil edeceğini ve Türk KOBİ’lerinin dünyaya açılmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Telif haklarını koruyun

İnterneti çağın en önemli gelişmelerinden biri olarak tanımlayan Steve Ballmer, ‘‘Türkiye’de interneti ve yazılımı geliştirmek istiyorsanız, telif haklarını koruyun’’ dedi. İletişimin dünyada heryerden her zaman her cihazla yapılabilir hale gelmesini sağlamak için net. stratejisini hayata geçirmeye çalıştıklarını belirten Ballmer, bunun için de dünyada herkesin kullanabileceği xml standartını geliştirdiklerini ve yakın bir gelecekte farklı platformlar ve yazılımların birbirini anlayacağı bir sisteme geçileceğini söyledi. Ballmer, ‘‘Bugün cebimizde hálá kağıt olmasından rahatsızım. İnsanlar ceplerinde bulundurdukları küçük elektronik cihazlar, PC’leri, TV’leri ya da başka araçlarla bütün dünya ile iletişim kurmalı. Bu iletişim kesintisiz olmalı ve bugün değişik yollarla yürüyen birçok işlem tek sistem üzerinden kağıtsız ortamda yürümeli. Bu Microsoft’un gelecek stratejisidir. Etkinliği ve verimliliği artıracaktır’’ dedi.

Gates, parlak ve utangaç

Steve Ballmer bir soru üzerine, patronu Bill Gates’i tanımlarken ‘‘parlak ve utangaç’’ terimlerini kullandı. Gates ile 21 yıldır çalıştığını belirten Ballmer Gates ile çalışmanın bir şans olduğunu ve Gates’in çok iyi bir arkadaş olduğunu söyledi. Ballmer, Gates için, ‘‘Parlak ve utangaç biridir. Kafası çok iyi çalışır. Onunla çalışmak zevktir’’ dedi.

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu