Web siteniz mobil uyumlu mu
Biyografi

O Bir Girişimcilik Markası “Sina AFRA”

sina afraSina Afra (doğumu 1968 Ankara) Türkiye’de İnternet ve Girişimcilik adına çok şey başarmış, sadece Türkiye’de değil Dünyada da bir çok başarılı projeye imza atmış girişimci iş adamı, “Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü” markafoni’nin yönetim kurulu başkanıdır.

Çocukluk ve Eğitim Yılları

Sina Afra, 21 Ekim 1968’de İstanbullu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Nufüs kaydı İstanbul Kadıköy olmasına rağmen babasının diplomatlık görevi nedeniyle hayatının büyük bir bölümünü yurt dışında geçirmiştir.

1993 yılında Münster Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan ve Mastır derecesine sahip olan Sina Afra 5 dil bilmektedir.

İş Hayatı

1993 yılında Münster Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan hemen sonra, Danışmanlık şirketi KPMG’de çalışmaya başlayan Sina Afra,burada 150’den fazla projenin içinde yer almıştır. Burada 12 yıl boyunca çalışma hayatına devam eden Sina Afra, Kendi blogunda KPMG’deki çalışma hayatı için, “Üniversiteyi bitirir, bitirmez orada başladım. 150’den fazla projenin içinde bulundum, bunların arasında en çok sevdiğim ve keyif aldıklarımın Şirket Satınalma projelerinin olduğunu farkettim. Bugüne kadar kalbimin derinliklerinde bir “deal maker” profili saklıdır.” şeklinde bahsetmiştir.

Sina AFRA, KPMG’den ayrılırken, Principal pozisyonundaydı. Ayrıca Strategy, Processes and Transformation grubundan sorumlu olan Afra,Bunun dışında bulunduğu Business Unit’in personel sorumluluğunu da yapmaktaydı. 2006 yılında İş Hayatının ikinci durağı eBay oldu.

Sina Afra, eBay Almanya İcra Kurulu Üyeliğini, Avrupa Kurumsal Gelişim Direktörü görevinin yanı sıra Avrupa’da Satın Alma ve Birleşmeler operasyonlarını sürdürmüş, 3 yıl boyunca eBay Türkiye (GittiGidiyor) Yönetim Kurulu üyesi görevini yerine getirmiştir. Bunun yanısıra eBay bünyesindeki Afterbuy’ın Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir.

Afra,eBay sayesinde GittiGidiyor Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2008’de Türkiye’ye taşınmıştır. Afra GittiGidiyor için; ” eBay için yaptığım tüm satınalmaların içinde Gittigidiyor ortaklığının her zaman özel bir yeri vardır.” şeklinde belirtmiştir.

Sina afra markafoniMARKAFONİ

Sina Afranın iş hayatında üçüncü durağı “Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü”, MARKAFONİ‘dir. Ortakları Ahmet Emre Sarı ve Tolga Tatari ile kurduğu Markafoni’ye 2010 başında Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak katılmıştır. Afra, Markafoni için,“.İş hayatımdaki en güzel karardı.” demiştir.

Sina Afra sosyamobilite.com sitesine veridiği e-röportajda, Markanfoninin isminin nasıl seçildiğini şöyle anlatmıştır;

“Markafoni ismini seçerken markaların senfonisinden yola çıktık ve bünyemizde pek çok farklı markanın bir araya gelerek uyum içinde bir güzellik yarattığını anlatmak için bu ismi seçtik.  Ayrıca kolay telaffuz edilebilen, akılda kalan bir isim olması da bu tercihimizde etkili oldu.”

Sina AFRA Markafoni ile Türkiye’de reklamcılık alanında da bir ilke imza atmıştır. Markafoni’nin fark yaratan özelliklerini daha geniş kitlelere duyurabilmek için Eylül 2011’de kitlesel iletişim kampanyası gerçekleştirmiştir. Bu kampanyayla markafoni,  360 derece kitlesel iletişim kampanyası gerçekleştiren ilk Türk özel alışveriş kulübü olmuştur. Kitlesel iletişim kampanyası kapsamında, Markafoni’den alışveriş yapmak ile aşık olmak arasında merak, heyecan, kıskançlık, bekleyiş, mutlu son gibi ortak noktaların olduğu fikrine dayanan, “Markafonik aşk” temalı reklam filmi çalışması gerçekleştirmiştir.

Sina Afra,Markafoni’nin ardından grup indirim sitesi Grupfoni, ayakkabı sitesi Zizigo ve kozmetik sitesi MissPera şirketlerininde kurucusudur. Aynı zamanda 2010 yılından beri Galata Business Angels (GBA) Derneği’nin Kurucu Ortağıdır. TOBB Girişim Sermayesi Sektör Meclisi As başkanıdır.

Ödülleri

Ödülleri ile ilgili, Hayatında aldığı ödüllerden hep utandığını ve daha sonradan sevinebildiği söyleyen Afra, Türkiye^ve Almanya’da 10 ödüle layık görülmüştür. Bunardan  en değer veridiği ikisi; “Yılın Melek Yatırımcısı 2011” ve “Yılın Web Gişimcisi 2011” ödülleridir.

Sina Afra aynı zamanda melek yatırımcı olarak fikir aşamasında veya kuluçka aşamasında olan İnternet girişimlerine destek olmaktadır.

Diğer Bilgiler

Sina Afra, E-ticaret ilgili gözlemlerini ve düşüncelerini blog sayfası sinaafra.com’da yayınlamaktadır. Ayrıca  bilimsel veya popüler dergilerde 25’ten fazla yazısı yayınlanmıştır((Harvard Business Manager, Business & Innovation, Die Welt, Digital Age vs.). Sina Afra Seyahat etmeyi ve Dalmayı sevmektedir.

Sina Afra ve Google

Sina Afra ile ilgili google aramalarına bakıldığında , aramaların Türkiye’de Markafoni’nin kuruluşu ile birlikte mart 2010’da başladığını görmekteyiz. O tarihten bu yana inişli çıkışlı şekilde aramalar seyretse de 2012 yılı ile birlikte aramalar artmış  ve belirli bir ivme’de devam etmektedir. Sina Afra ile ilgili google’da Yaklaşık 146.000 sonuç bulunmaktadır.

Kaynaklar 

SinaAfra.com– Wikipedia– sosyamobilite.com –  google trends

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu