Web siteniz mobil uyumlu mu
Biyografi

Yahoo’nun Yeni Ceo’su Marissa Mayer Kimdir?

Marissa Ann Mayer 37 yaşında, (d. 30 Mayıs 1975, Wausau, Wisconsin) 17 Temmuz 2012’den itibaren Yahoo!’nun CEO’sudur. Daha öncesinde uzun süre Google’ın sözcüsü ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Peki Bu genç yaşta başarılar elde etmiş Kadın Kim? gelin Birlikte daha yakından tanıyalım…

Doğumu  :  Marissa Ann Mayer, Bir sanat Öğretmeni olan  Margaret Mayer ve bir mühendis olan  Michael Mayer’ın  kızı olarak 1975’te Wisconsin’de doğdu.

Eğitimi: 1993 yılında Wausau West Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini sembolik sistemler üzerine gerçekleştirdi ve Stanford Üniversitesi’nden iki bilgisayar bilimi dalında master derecesi yaptı. yapay zeka konusunda uzmanlaşmıştır.

Mayer’a 2009 yılında Illinois Institute of Technology tarafından araştırma alanında yaptığı çalışmalardan ötürü fahri doktora unvanı verildi.

İş Hayatı :  Lise yıllarında bir bakkal’da sekreter olarak çalıştığı söyleniyor. Yine Google’a katılmadan önce, UBS araştırma laboratuvarında (Ubilab) Zürih , İsviçre ve SRI International’da ve Menlo Park , California’da çalıştı  Ancak Yüksek lisansını tamamladıktan kısa bir süre sonra 1999’da Google’da çalışmaya başladı. Böylece yeni kurulan Google’ın ilk kadın mühendisi ve 20. çalışanı oldu.

Mayer, Google’da çalıştığı dönemde aralarında Google Search, Gmail, Google News ve Google Images’ın da bulunduğu birçok ürün çalışmalarının başında bulundu.Ekim 2010’da yerel hizmetler başkan yardımcılığı görevlerine getirildi. Nisan 2012’de ise dünyanın en büyük perakende mağazalar zinciri Wal-Mart’ın 16 kişilik yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Marissa Mayer, 16 Temmuz 2012 tarihinde 13 yıldır çalıştığı Google’dan istifa ederek, Yahoo!’nun icra kurulu başkanlığına (CEO) getirildi. Ayrıca Yahoo’nun Yönetim kurulu üyesidir.

Özel Hayatı : Marissa Mayer, 12 Aralık 2009 tarihinde ticari gayrimenkul yatırımcısı Zachary Bogue  ile evlendi. ve  Yahoo CEO’luğuna getirildikten birkaç saat sonra, bir erkek çocuğuna hamile olduğunu ve Ekim ayında dünyaya getirmeyi beklediğini açıkladı.

Nerede Oturuyor: San Francisco’da bir evi var ve San Francisco dört mevsimde lüks partiler ve eğlenceleri ile biliniyor. Palo Alto’da da gizli bir eve sahip

Ödülleri :  Mayer  Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi , New York City Balesi , San Francisco Balesi , Modern Sanat Müzesi San Francisco ve Walmart ‘ın yönetim kurulu üyesidir.

Fortune dergisinin 2009, 2010 ve 2011, 2008 yılında  Amerika’nın 50 En Güçlü  Kadınları  listesinde yer aldı. O, sırasıyla, 50, 44, 42 ve 38. sırada yer aldı. 2008 yılında, 33 yaşında, o  listelenen en genç kadın oldu. Mayer ,Glamour dergisinin 2009 yılında, Yılın “Kadını” seçildi.

İlgi Alanları :  Mayer’in ilgi alanları saymakla bitmiyor. Hani on parmağında 10 marifet denilen kadınlardan; kek yapmaya, sanat ve giysi tasarımcılığına bir yakınlığının olduğu söyleniyor. O bir Naeem Khan gelinlik giydi ve bir kez Oscar de la Renta ile öğle yemeği için bir hayır müzayedesinde 60.000 $ ödedi. O aynı zamanda bir dağcı, eski bir dansçı, hırslı koşucu ve dünya gezgini. Kilimanjaro ve izlanda kıyıları üzerinde dalış yaptı

 

kaynak : wikipedia.org,Los Angeles Times

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu