Web siteniz mobil uyumlu mu
BILL MOGGRIDGE
Biyografi

İlk dizüstü bilgisayarın tasarımcısı; Bill Moggridge

William Grant “Bill” Moggridge (25 Haziran 1943 – 8 Eylül 2012)  IDEO’nun kurucularından ve Smithsonian Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi Müdürü,bir İngiliz tasarımcı, yazar ve eğitimci.  O tasarımında insan merkezli bir yaklaşım benimseyerek bir öncü olmuştur. Onun başarıları arasında, o ilk tasarlanan dizüstü bilgisayar, GRiD Pusula , Ulusal Tasarım Ödülleri Yaşam Boyu Başarı onur ödülü, ve Prens Philip Tasarımcıları Ödülü  sayılabilir. Moggridge, kanser  ile yaptığı savaşa yenilerek 8 Eylül 2012’de öldü. O Öldüğünde 69 yaşındaydı.

O, Günlük yaşamda tasarım değeri için açık sözlü bir savunucusu olmuştur, Bill bilgisayar yazılım ve donanım tasarımı içine etkileşimli tasarım ve  insan faktörlerini entegre etmede öncülük etmiştir.

Eğitim ve Kariyer Hayatı :

Moggridge 1962 den 1965 yılına kadar Londara’da yer alan Central St Martins College Sanat ve Tasarım Okulunda Endüstriyel Tasarım Okudu. 1965 yılında, tasarımcı olarak  çalışmak için ABD’ye gitti ve İlk iş deneyimi  Amerikan Sterilizatör Co’da bir tasarımcı olarak çalışmaya başladı.  Moggridge, 1969 yılında,  tipografi ve iletişim öğrenimi için Londra’ya geri döndü.

Girişimcilik :

Moggridge 1969 yılında Londra’da evinin üst katında ilk şirketini, Moggridge Associates’i kurdu. Pazara ulaşmak için yaptığı ilk endüstriyel tasarım İngiliz markası  Hoover  için bir tost makinesi oldu. 1972 yılında, ilk bilgisayar projesi, üzerine çalışmaya başladı.İngiliz firması;  Bilgisayar Teknolojisi Ltd için  bir Mini Bilgisayar üzerinde çalıştı. 1973 yılında, başka bir Hoover ürünü tasarımı, bir boşluk ısıtıcı tasarımı yaptı. ve bu tasarım, bir İngiliz tasarım dergisi kapağında yer aldı.

Amerika’ya Dönüş :

Moggridge,başka bir ofis, açmak için 1979 yılında ABD’ye döndü ve  Palo Alto , California’ya gitti.  GRiD Sistemleri adlı şirketi ile, GRiD Compass adlı ilk dizüstü bilgisayarı tasarıladı . Grid Compass, ABD ordusu tarafından kullanılmış ve 1985 yılında Discovery mekiği ile uzaya çıkmıştı.Bu klavye üzerinde kapalı bir ekrana sahip ilk taşınabilir bilgisayar, GRiD  lisanslı  patentli bir yenilik oldu.

Grid Compass 1100 veya kısaca GRID, 1979’da dizayn edildi ancak satışına 1982’de başlandı. Beş kilo ağırlındaki GRID, Intel 8086 işlemci, 340 KB’lık artık yok olmuş manyetik bir hafıza türüne ve 1200 bps’lik modeme sahipti. Genelde NASA ve Amerikan ordusu tarafından kullanılıyordu ve fiyatı 8-10 bin dolar arasındaydı
1982 yılında, tasarımcı Mike Nuttall Londra ofisine katıldı ve başka bir taşınabilir bilgisayar projesi üzerinde birlikte çalışmaya başladılar;  Yakınsak Teknolojileri . Çıkar çatışması nedeniyle Nuttall  kendi firmasını kurup ayrıldı .
Bu dönemde, Moggridge da Stanford Üniversitesinde öğretmenliğe başlamıştı ve orda, David Kelley’le tanıştı.

IDEO Dönemi :

1991 yılında,Moggridge, David Kelley ve Mike Nuttall’ın Dört firma bir birleştirilecek  IDEO kurulacaktı. Moggridge 2010 yılına kadar IDEO da kurucu ortak olarak yer aldı.

Cooper-Hewitt :

2010 yılı Mart ayında, Moggridge Cooper-Hewitt, New York Ulusal Tasarım Müzesi müdürlüğü için IDEO’ yu bıraktı. Cooper-Hewitt, tarihi ve çağdaş tasarım adamaları ile ilgili ABD’deki tek müzedir.

Tasarım dünyasına Bill’in etkileri ve daha fazlası hakkında  bilgi edinmek için, Bill’in hayatı hakkında bir Cooper-Hewitt videosunu  burada izleyebilir , veya New York Times makalelerini burada ve burada  okuyabilirsiniz.

——–

referans: wikipedia.org / .ideo.com

 

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu