Web siteniz mobil uyumlu mu
tim cook kimdir?
Biyografi

Apple’ın CEO’su Tim Cook

Steve Jobs’u tanımayan yoktur. Apple‘ın Efsanevi CEO’suydu o… Ancak Jobs 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple’ın CEO’luğundan ayrılmıştı. Ve Onun yerine Tim Cook geçti. Göreve geldiği günden beri adından pek sık bahsedilmeyen Tim Cook’un hayatını araştırdık;

Dünyanın En Güçlü Şirketi Apple‘ın CEO’su Tim Cook Kimdir?

Timothy D. “Tim” Cook 1 Kasım 1960’da  Amerika’nın Robertsdale, Alabama eyaletinde, liman çalışanı bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Robertsdale Lisesi’nden mezun olan Tim Cook daha sonra 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. 1998 yılında Duke Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır. 

Apple’dan Önce IBM

Tim Cook, Apple’da çalışmaya başlamadan 6 ay   öncesinde Compaq şirketinde Kurumsal Malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Daha önce Intelligent Electronics şirketinde COO (şef operasyon sorumlusu) olarak çalışan Tim Cook ayrıca 12 yıl boyunca IBM’in kişisel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olarak görev yapmıştır.

 

Apple’ın Fabrika ve Depolarını Kapattırdı

Tim Cook  Apple’ın daha az stok tutarak tedarik zincirini daha işlevsel hale getirmesi ve şirketin kar marjlarının artmasını sağlamak amacıyla ,Apple’ın mevcut fabrika ve depolarını kapatarak üretimden çekilmesini sağlamıştır. Ve amacını da başarmıştır.Bu başarının ardından da Ocak 2007’de ise Apple’ın CEO’su olmuştur.

Tim Cook 2004 yılında Steve Jobs’ın kanser tedavisi için görevden geçici olarak ayrılmasının üzerine iki ay boyunca Apple’ın CEO’luğunu yapmıştır. Yine benzer bir şekilde 2009 yılında Steve Jobs’ın karaciğer nakli için görevinden ayrıldığı aylarda da CEO’luk görevini yerine getirmiştir.

2011 Ocak ayında Apple’ın Yönetim Kurulu Steve Jobs‘ın sağlık sorunları nedeniyle görevden ayrılma isteğini kabul etmiş ve o günden itibaren CEO’nun günlük işleri Tim Cook tarafından yapılmaya başlanmıştır. Her ne kadar bu dönemde Steve Jobs önemli kararların alınmasında söz sahibi olsa da 24 Ağustos 2011 tarihinde Steve Jobs’ın resmen Apple’daki görevinden istifa etmesi üzerine Apple’ın CEO’luğuna getirilmiştir.

Tim Cook ayrıca Nike’ın yönetim kurulunda da yer almaktadır.

Tim Cook Özel Hayatı

Tim Cook spora çok düşkün ve tam bir fitness müdavimi olarak biliniyor ve doğa yürüyüşü, bisiklet ve jimnastik yapmaktan hoşlanıyor. Günlük mail trafiğine sabah 04:30’da başlayan Tim Cook, ayrıca pazar akşamları telefonla yanında çalışanları arayarak gelecek haftanın planını yapmasıyla biliniyor.

2010 yılında Auburn Üniversitesi’nde verdiği mezuniyet konuşmasında, hayatında önemli kararlar almasında önsezinin öneminine değinen Tim Cook, önseziyle kararlar alırken bile hazırlık yapmanın ve çok çalışmanın da gerekli olduğunu da vurgulamıştır.

Tim Cook’u Kimse Tanımadı..

Verdiği bir röportajda “ABD’deki New York Grand Central Terminal”ı yüryerek geçen Tim Cook’u hemen hemen hiç kimsenin tanımamış olması, Tim Cook’un Steve Jobs ve Bill Gates, mark zuckerberg kadar ünlü olmadığını gösteriyor.

Tim Cook ve Abdullah Gül

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Mayıs ayındaki ABD gezisinde Apple ofisini de ziyaret etmiş ve şirketin Tim Cook ile görüşme fırsatı bulmuştu. Gül ziyareti esnasında Apple’ın CEO’sundan özel bir istekte bulunmuş, iPhone ve iPad’lere Türkçe klavye eklenmesini rica etmişti. Tim Cook da bu talebi değerlendireceklerini dile getirmişti.

iOS 6 için yayınlanan son beta güncellemesi ile Tim Cook, Abdullah Gül’e verdiği söz tutulmuş oldu.

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu