Web siteniz mobil uyumlu mu
Araştırma

En Çok Ne Mi Yiyoruz?

En çok ne yediğimizi TÜİK açıkladı

Türkiye’de kişi başına en çok tüketilen gıda domates oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de vatandaşlar, 2010-2011 piyasa döneminde kişi başına yaklaşık 106 kilogram domates tüketti.

TÜİK’in verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 2010-2011 piyasa döneminde yaklaşık 10 milyon ton domates üretildi.

Bu üretimin 7,8 milyon tonu yurt içinde tüketilirken, domatesin kişi başına tüketimi 105,87 kilogram olarak hesaplandı. Türkiye, söz konusu dönemde 12,5 bin ton domates ithal ederken, 1 milyon ton civarında da ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye’de vatandaşlar domatesten sonra ise en çok patates, karpuz, üzüm ve ayçiçeği tüketti.

Söz konusu dönemde kişi başına ortalama patates tüketimi 52,74 kilogram, karpuz 43,39 kilogram, üzüm 34,42 kilogram, ayçiçeği tüketimi ise 33,06 kilogram oldu.

Semizotunu sevmiyoruz

Verilere göre, Türkiye’de en az semizotu tüketiliyor. Haberin devamı için tıklayınız

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu