Web siteniz mobil uyumlu mu
sosyal medya
Araştırma

Türkiye’nin Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları

Son dönemlerin Trendi Sosyal Medya.. Geleneksel Medya araçlarının en güçlüsü Televizyon dahi dizilerinin başarısını, Dizilerinin devam edip etmeyeceğini Sosyal Medya Başarısına göre ölçümlüyor…

Hal Böyle olunca, Sosyal medyanın markalar için önemi firmalar tarafından yavaş yavaş kabul edilmeye başladı. Ancak  son zamanlarda Orta Doğu’da ve diğer ülkelerde yaşanan olaylar ve canlı olarak gözlemlediğimiz sonuçları, insanları bir amaç ve bir konu altında toplamada sosyal medyanın gücünün bir ispatı niteliğindedir.

Yakın zamanda şahit olduğumuz üzere Ortadoğu’daki Arap Baharı sürecinde başta Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal medya araçları oldukça öne çıktı. Mısır’ın devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifa sürecinde Mısır’da atılan tweet sayısının günlük 2300’den 200 binin üzerine çıkması, Facebook sayfasından yapılan protesto çağrısına, 89 binden fazla kişinin katılacağını bildirmesi ve aynı süreçte Youtube’da devrim içerikli 5 milyondan fazla videonun görüntülenmesi sosyal medya etkisinin hangi boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Türkiye’de Ipsos KMG Dijital Araştırmalar Birimi tarafından gerçekleştirilen Sosyal Medya ve Markalar Araştırması, tüketicilerin sosyal medya davranışlarını ve markalarla ilişkisini detaylı bir şekilde ortaya koymuştur.

-Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı Dünya ortalamasının Üzerinde-

 

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de sosyal medya kullanımı dünya ortalamasının çok üzerinde. Dünyada online nüfusun %62’si sosyal medyaya bağlanıyorken, Sosyal Medya ve Markalar Araştırmasına göre bu oran Türkiye’de  %79.  Yine aynı şekilde, Cep telefonundan sosyal medyaya bağlanma oranı oldukça yüksek.  Kullanıcıların neredeyse yarısı sosyal medya hesabını her gün kontrol etmezse rahatsız oluyor. Buluşmalarını sosyal ağlardan düzenleyenlerin oranı bile %15.

Sosyal medyada markalarla ilgili rakamlar da ilginç boyutlarda. Her beş sosyal medyacıdan dördü en az bir markanın takipçisi. Sosyal medyadan her konuda fikir alıyor, paylaşımda bulunuyorlar. Sosyal medya etkisi ile marka/ürün satın alabildikleri gibi, almaktan da vazgeçebiliyorlar.

Ipsos KMG Dijital Araştırmalar birimi tarafından gerçekleştirilen Sosyal Medya ve Markalar araştırmasına göre;

 

  • Türkiye’de 15 yaş ve üzeri 18.1 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Bu online nüfusun %79’u demek.
  • Sosyal medya kullanıcısı ağırlıklı olarak erkek.
  • Sosyal Medya Kullanıcıları, internet kullanıcısına oranla daha genç ve üst Sosyo-ekonomik gruptan bireyler.
  • Sosyal Medya kullanıcılarının;

*    %88’i sosyal ağlara,

*  %40’ı interaktif online oyunlara bağlanıyorlar.

Foursquare gibi lokasyon paylaşımları ve yer imleri en az popüler sosyal medya alanları olsalar da Kullanım artış oranları yüksek.

Sosyal medyada en yoğun yapılan aktiviteler

  • güncel haberleri takip etmek (%62),
  • Arkadaşların paylaştığı içeriklere yorum yapmak (%61),
  • Genel olarak arkadaşlarının faaliyetlerini izlemek (%57).

Yazarın Notu ; Sosyal medya kişilerin kendilerini hiç çekinmeden ifade edebildikleri nadir alanlardan biridir. Bu nedenle de insanlar tarafından çok çabuk benimsenmiş durumdadır. Ve Kitle iletişimine ihtiyaç duyan her firma,marka ve hatta kişi Sosyal Medya kullanımı konusunda Profesyonel Destek almalıdır.

Yazar : Reyhan Açıkelli (Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır.)

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu