Web siteniz mobil uyumlu mu
Sosyal medya ve boykot
Araştırma

Sosyal Medyada Boykot Yapılmıyor mu?

Yazar : Efecan Mik

Kişisel Blog : http://efecanmik.com/

Hakkında : Arkadaş ortamında olmaktan zevk alan, pozitif, enerjik aynı zamanda sorumluluk sahibi, çevresine güven veren, doğa dostu biri….

————————————————————————————————————-
Gezi olayları ile birlikte bazı markalara karşı boykot söylemlerini son günlerde sıkça duyar olduk. Özellikle 15 -24 ve 25 – 30 yaş aralığındaki dinamik grubun bu konudaki hassasiyetini sosyal medyadan gözlemleyebiliyoruz. Boykot edilen markaların hisse senetleri büyük kayıp yaşıyor, her geçen gün ise reel müşterilerini kaybediyorlar. Peki sosyal medyada durum ne?

Sosyal medyada bu markalara karşı boykot var mı? Gelin beraber inceleyelim…

Aşağıda oluşturduğumuz tabloda büyük gösterilerin başladığı tarih 31 Mayıs öncesi ve sonrası iki bölüm halinde belli tarih aralığında twitter üzerinden takipçi sayılarındaki artış ve düşüş miktarları ve belirtilen tarih aralığındaki yüzdelik değişim gösterilmiştir.

123

Tablodan gözlemleyebildiğimiz kadarıyla Starbucks haricinde diğer markaların takipçi sayılarında düşüş yaşamadığı CNNTurk ve HaberTürk’ün 31 Mayıs öncesi döneme göre aylık takipçi kazanma performansında artış kaydettiğini görebiliyoruz. Garanti Bankasının ise takipçi sayısının 01 – 26 Haziran tarihleri arasında çok az da olsa yükseldiğini fakat bir önceki döneme göre takipçi kazanma performansında önemli düşüş yaşadığını yine gezi olayları süresince sempati kazanan Divan Otel’in artış miktarı kaydettiği lakin takipçi kazanma performansında bir önceki döneme göre düşüş yaşadığı görülüyor.

Untitled

Twittercounter’dan elde ettiğimiz yukarıdaki grafiklerde 01 – 26 Haziran tarihlerinde ilgili markaların günlük performanslarını bakacak olursak olayların başlangıç günlerinde CNNTurk ve NTV’nin ufakta olsa takipçi sayısının azaldığını ilerleyen günlerde artışa geçtiğini, Haberturk’ün ise ilk günlerde hiç kayıp yaşamadan artışa devam ettiğini görebiliriz. Starbucks ise olayların başlangıcından bugüne kadar sürekli azalma kaydetmiştir.

Untitled1

Divan Otelin normal artış hızında devam ettiği, Garanti Bankasının ise incelediğimiz markalar içerisinde en dalgalı olanı görülüyor.

Aşağıdaki tabloda ilgili markaların facebook hesaplarında 25 – 31 Mayıs haftasında aldıkları yeni beğeni sayısı ve 01 – 20 Haziran döneminde aldıkları haftalık ortalama yeni beğeni sayılarını gösterilmiştir.

128

CNN Türk, NTV, Haberturk, ve Starbucks’ın 31 Mayıs sonrasını takip eden  günlerde haftalık ortalama yeni beğenme sayılarında ciddi düşüş yaşadığını, olaylar sonra toplumun büyük bir kesiminden destek gören Divan Otel’in haftalık ortalama yeni beğenme sayılarında önemli bir artış sağladığı görülüyor.

Rakamları dikkate alacak olursak boykotun sosyal medyaya çok yaklaşmadığını, özellikle twitter üzerinde en çok etkilenen markanın Starbucks olduğu sonucuna varıyoruz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu