Web siteniz mobil uyumlu mu
Araştırma

Hashtag (#) Kullanımında Doğru Bilinenler ve Yanlışlar!

Kimileri Hashtag (#) kullanımını kafa karıştırıcı ve gereksiz görebilir. Ancak Hashtag (#) kullanımı online iletişimin ayrılmaz bir parçasıdır.  Tabi nasıl kullanacağınızı bilirseniz…

Gelin önce Hashtag (#) ‘in Tarihine bir Bakalım:

 • işaret olarak #, ilk olarak 12. yüzyılda önüne geldiği notanın yarım tonla çalınmasını gösteren bir işaret olarak “sharp” ismiyle kullanılıyormuş.
 • 14. yüzyılda ise satır başlarında ve anlaşmalardaki maddeleri göstermek için kullanılmaya başlanmış.
 • 1870’de Fransız Emila Baudot’nun geliştirdiği telgraf alfabesinde kullanılan pound’u temsil eden £ işareti Amerikan alfabesinde olmadığı için #, pound sembolü olarak kullanılmış.
 • 20. yy’ın ortalarında satrançta şah-mat olarak gösterilen #, 1960’dan sonra telefonun yaygınlaşmasıyla tuşlu telefon takımlarında santrale komutları iletmek göreviyle yerini almış.
 • 1980’lerde bazı bilgisayar programlama dillerinde kullanılan #, 2000’lerde de IRC kanallarında kullanılmaya başlanmış.
 • 23 Ağustos 2007’de gerçek ismi Chris Messina olan, @factoryjoe isimli kullanıcının önerisiyle Twitter’da gruplar oluşturmak için kullanılmaya başlanmış.
 • # işaretinin Twitter kullanıcıları arasında tutması ise 1 Temmuz 2009’da Twitter, resmi bir açıklamayla hashtag desteğini duyurmuş.
 • 2011 Ocak’ta Instagram, 2013 Haziran’da ise Facebook, hashtag’i servis olarak kullanıma sokmuş.

Hashtag Tarihi Infographic

Hashtag-Infographic

Hashtag tarihi Infographic

Hashtag kullanımını destekleyen Sosyal Mecralar

Twitter : Twitter modern hashtag kullanımının doğduğu mecradır.  Konuları ve konuşmaları kategorize etmenizi sağlar. Twitter’da # (hashtag) ile başlayan kelimeleri arama yapabilirsiniz.  Twitter ‘da  hashtag kullanımında kullandığınız kelime sayısına dikkat etmelisiniz. İkiden fazla hashtag kullanımı olumsuz etki oluşturur.

Twitter’ın bu konuda kendi açıklaması şöyledir: Doğru Hashtag kullanımı retweet’lenme oranını %16 artırır. Ancak yanlış kullanım retweet’lerin sayısını %17 azaltmaktadır.

Facebook : Facebook’a #Hashtag desteği haziran 2013’te geldi.  Ancak Hashtag’ler Facebook’ta çok başarılı olamadılar. Yine de  markanızı öne çıkarmak için Twitter’daki hashtag kullanım modelini; topluluk oluşturmak istiyorsanız Instagram modelini kullanabilirsiniz. hashtags-facebook

Instagram : Hashtag, Instagram üzerinde paylaşılan fotoğrafları tamamlamak veya  yeni hesaplar keşfetmek için kullanılabilir. İnstagram üzerinde Hashtag ile topluluk oluşturabilirsiniz.

Vine  :  Instagram ile aynı şekillerde hashtag kullanır. Vine videolarınızın paylaşımını arttırmak için en az bir hashtag ile paylaşmayı deneyin!

 Google+ :  Bir hashtag’in tıklanması ilgili içeriği gösterir.

Tumblr : Tumblr da  mesaj etiketlerini girebileceğiniz özel bir “Tag” bölümü vardır. Bu etiketler konuya göre mesajları düzenleyerek, Twitter’daki  hashtag kullanımı gibi işler. Ancak  sembolü otomatik olarak eklenir.

Pinterest : İşaretlemek ve içerik aramak için kullanır. Pinterest’e  Hashtag’in de gelmesi ile birlikte #etiketlediğiniz içerikler tıpkı Twitter’da olduğu gibi artık bir arada yer alıyor. Bu da içeriğinizi benzerleri ile daha görünür yapmak anlamına gelir.

WordPress : Web sitesi içinde dolaşımı ve içeriğe ulaşımı kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Hashtag Kullanımın Püf noktaları:

 • Hashtag’lerde büyük harf  ya da küçük harf kullanmanız fark etmez.  Örneğin bir kelime öbeği kullanıyorsanız, kelimelere dikkat çekmek için kelimelerin baş harflerini büyük diğerlerini küçük yazabilirsiniz.
 • Kelime öbeklerinden oluan hashtaglerde  (-) tire  (‘) ve/veya boşluklarda etkisizdir. Kullanılmaz.
 • Yazım yanlışları ve dil bilgisi hataları tamamen farklı sonuçlara yönelteceği için bunlara da ayrıca dikkat etmek gerekir.
 • Özel karakterler, sadece sayılardan oluşan hashtag’ler ve hashtag başında sayılar kullanmamak gerekir.
 • Aşırı hashtag kullanımı içeriğinizi ‘itici’ gösterebilir. Kullanmamanız önerilir.
 • Yine içerikle  alakasız ancak popüler hashtaglerin kullanımı da sizin/markanızın itibarını zedeler.
 •  Anlamlı ve kullanılabilir hashtaglar daha çok etkileşim sağlar. Cümlenin tamamının hashtagden oluşmaması gerekir.

Doğru ve Yanlışlar!

Doğru Kullanım sonucunda; 

Hedefinize nokta atışı yaparsınız.
Daha fazla kişiye ulaşırsınız.
Etkileşim ve takipçi oranını arttırır.

Yanlış Kullanım sonucunda; 

Spam  yapıyor olarak algılanabilirsiniz.

Takipçi kaybedebilirsiniz.

Olumsuz etkileşime neden olur.

İtibarınıza zarar verir.

Etkili hashtag bulma ve analiz araçları! 

 • hashtags.org : Sosyal mecralarda hashtag kullanılarak neler konuşuluyor kim takip etmek ister. İşte size bunun için güncel etkili bir site hashtags.org
 • Trendsmap.com  : Gerçek zamanlı olarak dünyanın belirli yerlerindeki hashtag’leri gösterir. Özellikle yerel hashtag’leri belirlemek isteyenler için birebir.
 • Hashtagify.me : Benzer kelimeler ve popüler kelimeleri gösterir.  Bir kelime ile ilgili arama yapanın başka hangi kelime ile ilgili arama yaptığı bilgisine ulaşabilirsiniz.
 • Tagboard. com : Sosyal ağlarda kullanılan konu ve kelimeleri gerçek zamanlı olarak sunan bu araç, popüler kelimeleri tespit etmenizi sağlar.  Tagboard hakkında daha fazla bilgiyi > http://bit.ly/tagboard-nedir linkinde yer alan yazımızdan edinebilirsiniz.
 • Topsy.com  :  En popüler Twitter analiz araçlarından birisidir.
 • Tweetreach.com : Kullandığınız kelimelerin Twitter’da kaç hesaba ulaştığını ve hashtag’lerinizin etki alanını ölçmenizi sağlar.
 • Statigr.am : Pinterest odaklı bir ölçüm aracıdır. Pinterest hashtag’lerinizin ne kadar etkin olduğunu ölçümleyebilirsiniz.
 • Airtightinteractive.com : Flickrdaki popüler hashtag ve etiketleri bir araya getirir.
 • Tweetdeck.com : Twitter’ın kendi araçlarından ve en çok tanınanlarındadır. Tweetdeck’te kişiselleştirmiş akış sayfaları oluşturarak  popüler hashtag’leri takip ve analiz edebilirsiniz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu