Web siteniz mobil uyumlu mu
Araştırma

Dünyada Dil çeşitliliği

Dünya'da Ülkelerin Ana Dilleri Haricinde, Konuşulan bir çok yerli dil var

“İngilizce Amerika’da konuşulan dildir”, “Çin’de Çince konuşulmalıdır”,”Rusyada Rusça” ve “Türkler Türkçe konuşur” fikrine rağmen. Her ülkede konuşulan çok farklı, çok çeşitli ulusal diller var.

Aslında, tek dilli ülke bulmak zordur. Aşağıdaki tablo çok farklı iki şekilde dil çeşitliliği ölçüyor : “Greenberg çeşitliliği indeksi”, en az iki ülke vatandaşının aynı anadili paylaşmasını puanlayarak o ülkede konuşulan dil sayısının aldığı puanlamayla sıralamayı belirliyor.

Grafiğe göre; İngilizce, Rusça, Portekizce, Çince ve İspanyolca konuşulan ülkelerde pek çok küçük yerli diller yok olma aşamasına gelmiş durumda. Çünkü Amerika, Rusya, Brezilya, Çin ve Meksika da, 100’den fazla dilde konuşan kültür olmasına rağmen çeşitlilik endeksi nispeten düşük puanda. Buna karşılık, dilsel rekabet ve göreli yoksulluk nedeniyle Hindistan ve Nijerya gibi ülkeler çeşitlilik indeksinde yüksek puan almış durumda. Ayrıca Coğrafya ek bir faktördür. Endonezya ve Filipinler birçok adadan oluşuyor.Bu ülkelerin orta gelir durumuna rağmen, küçük kültürler kendi dillerine sığınırlar. Yoksulluk ve coğrafya Hem Kongo, Papua Yeni Gine’yi dünyanın dilsel açıdan en farklı ülkesi haline getirmektedir.

Greenberg çeşitliliği

Kaynak:  TheEconomist

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu