Web siteniz mobil uyumlu mu
sosyal medya 2012
Araştırma

2012’de SOSYAL MEDYA’NIN DURUMU

2012'de sosyal medyanın durumuMalumunuz Aralık ayının son günleri ile birlikte, bitirilen yıla ait “EN”ler açıklanmaya başladı. En çok aranalar, en çok izlenenler, en çok ziyaret edilenler, unutulmayanlar derken “2012’DE SOSYAL MEDYANIN DURUMU” da bir infografikle açıklandı.

İnfografikte 2012 yılı boyunca sosyal medyada yaşanan önemli gelişmeler konu alınmış. Öne çıkan başlıklar arasında ; Facebook’un Timeline’a geçişi, Pinterest’in yükselişi, Instagram’ın 1 milyar dolarlık satışı dikkat çekiyor. Rapordaki diğer gelişmeler şöyle;

  • Pinterest 2011′in en iyi girişimi seçildi ve bu nedenle 2012’ye iyi bir başlangıç yapmıştı. Bununla beraber pinterest’te yeterli içerik üretilmemesi  en büyük sorun olarak görülüyor. Zira sosyal ağdaki pinlerin %80 repinlerden oluşuyor.
  • 2012 ′in bir diğer dikkat çekici sosyal mecrası olan Google+’ta bekleneni verememiş durumda. Şubat ayı verilerine göre google+’da kullanıcılar ayda ortalama 3,5 dakika geçiriyorlar. Facebook için ise bu rakam 7.5 saat. Bunun yanında Google+’ta paylaşımda bulunan kullanıcıların %30′u tekrar google+’da paylaşım yapmıyor!
  • 2012 yılında Sosyal Medya içerisinde yaşanan en büyük gelişmelerden bir tanesi de Facebook’un halka arzı. Mayıs ayında gerçekleşen bu önemli gelişme geleneksel medyada da çok konuşuldu.  Hisse başı 38 dolardan halka arz edilen şirket sonrasında beklenen ilgiyi görmediği konusunda tepkiler aldı.
  • Ağustos ayında Instagram beklenmeyen başarı göstererek günlük ortalama aktif kullanıcı sayısında Twitter’ı geride bıraktı.
  • Eylül ayında ise Facebook 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı.

Aralık ayında  ise üzerinde hala konuşulmaya devam eden ve Youtube’da kırılması güç bir rekora imza atıldı. Sanırım Herkes tahmin etti değil mi 🙂  Justin Bieber’ın Baby’sini geride bırakan Psy’nin Gangnam Style videosu 1 milyar defa izlendi. Şimdilerde videonun ne zaman iki milyara ulaşacağı hesaplanmaya çalışılıyor.
The State of Social Media 2012 by The SEO Company

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has One Comment

  1. piyasa kurdu Reply

    Yazı çok güzeldi. Bir o kadar da bilgilendirici. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu