Web siteniz mobil uyumlu mu
Güncel

Adapazarı Islama Köftesi’de Tescillendi

Artık onunda bir standardı var. Öyle istediğiniz gibi yorumlayamacaksınız. Tamam evinizde belik ama restaurantlarda hayır!

Sakarya Ticaret ve sanayi odası tarafından coğrafi işaret olarak tescil edilmek üzere Türk Patent Enstitüsüne başvurusu yapılan Adapazarı Islama Köftesi’ tescilde son aşamaya geldi.

SAKARYA TİCARET VE SANAYİ ODASI tarafından 26.10.2009  tarihinde Türk Patent enstitüsüne coğrafi işaret koruması almak için başvuru yapılan “Adapazarı İslam Köftesi” tescil edilmek üzere  30 Mayıs 2012 Çarşamba tarih ve 28308 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi  Odası tarafından Adapazarı Islama Köftesi  ile birlikte   Adapazarı Dartılı Keşkek  ürünlerinin de koruma başvurusu yapılmıştı.
Türk Patent Enstitüsü tarafından Adapazarı Islama Köftesi  ile birlikte   Adapazarı Dartılı Keşkek  ürünlerinin de  kabul edilerek yayınlanmasına karar verildi.

Tescilinin ardından coğrafi  işaret belgesi alacak olan Sakarya Ticaret ve  Sanayi Odası başkalarının aynı ürünleri üretimlerinin  teknik özelliklerine uygunluğunun kontrolleri; oda  tarafından hem üretim aşamasında hem de pazarlama aşamasında  yapılacağı bildirildi.

Standarda bağlanan Köftenin tanımı ve ayırt edici özellikleri şöyle ;

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:
Ürünün ayırt edici özelliklerinin arasında en önemlisi köfte ile birlikte sunulan ıslatılmış soslu ekmektir. Soslu ekmek;
büyükbaş hayvana ait olan kemik suyu, kırmızı toz biber, sıvı yağ ve bayat ekmekten (mayalı kara fırın ekmeği) oluşur. Ekmekler soslandıktan (ıslatıldıktan) sonra kızartılır. Kızartılan bu ekmek dilimlerinin üzerinde ızgarada pişirilen köftelerin servis edilmesi de diğer ayırt edici özelliğidir.

Üretim Metodu:
Köfte Malzemesi: (tarif 8 kişi içindir)
1 kg dana kıyma (500 Gr. dana kaburga ve 500 Gr. dana kol)
1 orta boy soğan
80 gr ufalanmış bayat ekmek içi (mayalı ve karafırın ekmeği olmalıdır.)
10 gr. kimyon (1 çay kaşığı)
10 gr. karabiber (1 çay kaşığı)
10 gr. kırmızı toz biber (1 çay kaşığı)
30 gr. tuz (3 çay kaşığı)
Islama Suyu Malzemesi:
İnce dilimlenmiş ve mayalı bayat kara fırın ekmeği
1 kg kemik suyu (danadan alınmalıdır.)
50 gr kırmızı toz biber (2 çorba kaşığı)
100 gr. sıvı yağ (1 çay bardağı)
Tuz (1 tatlı kaşığı)
Kemik Suyunun Hazırlanışı:
Dananın kalın kemikleri (özellikle kaburga ve kaval kemikleri) ortadan kırılarak içinde 12 litre su bulunan büyük bir kazana,
içine 2 adet büyük soğan ile birlikte konulur. Takriben 12 saat ağır ateşte kaynatılır. Tülbentten geçirilerek (kemik kırıntılarının kalmaması için) saf kemik suyu elde edilir.
Izgara:
Meşe Kömürü tercih edilir. Yakılan kömürün üstünün beyazlaması beklenir.
Süsleme:
2 orta boy hafif közlenmiş domates (her porsiyonda bir domatesin ¼’ü kullanılır)
8 sivri hafif közlenmiş biber (Her porsiyonda 1 adet biber)
Yapılışı:
Kıymanın içine soğan rendelenir. Baharatlar katılır ve ekmek rendeden geçirilerek ilave edilir. Kıvama gelinceye kadar elle
yoğrulur. En az 1 saat dinlendirilir. Porsiyona 10 adet gelecek şekilde (toplam 80 adet) elle şekillendirilir ve ızgaraya sırayla dizilir.
Kemik suyunun içine kırmızı toz biber, sıvı yağ ve tuz karıştırılır. Ekmekler ıslama suyuna bandırılır ve ızgaranın üzerine
konulur. Az kızaracak şekilde ızgaradan alınır ve servis tabağına 2 dilim koyulur. Kızaran köfteden, tabaktaki ekmeklerin üzerine 10 adet koyulur. Hafif közlenmiş domates ve biber tabağın üstüne konularak servis edilir.
Tercihen ıslama köfte yanında piyaz, üzüm şırası veya ayranla servis edilir.
Üretim metodunda diğer köfte çeşitlerinden ayrılan en önemli detay büyükbaş hayvana ait olan kemik suyu, sıvı yağ, kırmızı  toz biber ve tuz karışımlarında ıslatılan ekmeklerinde köfteler ile birlikte ızgarada pişirilmesi ve köftelerin ıslama ekmelerin üzerinde servis edilmesidir.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu