Web siteniz mobil uyumlu mu
yeni ürün planlama ve piyasa başarısı
Araştırma

Yepyeni ve muhteşem bir ürün neden tutulmaz?

1912 yılında, Otto Frederick Rohweddder dilimlenmiş ekmeği buldu. Ne muhteşem bir fikir! Bir somun ekmeği alıp dilimleyen, basit bir makine. makine tam anlamıyla bir fiyaskoydu. Reklam çağının başlangıcı buydu ve iyi bir ürünün kötü bir şekilde pazarlanmasının çok bir başarı şansı olduğu anlamına geliyordu.

Bundan yaklaşık 20 yıl sonra, Wonder adında yeni bir marka, dilimlenmiş ekmeği pazarlamaya başladı ve icat tuttu. Önceden dilimlenmiş ekmeğin yeniliği ve rahatlığı değildi işe yarayan, ambalaj ve reklamdı. (‘Sağlam bir vücuda sahip olmanın on iki yolu’). (Kaynak: Seth Godin, mor inek)

Otto Frederick Rohweddder 'in ekmek dilimleme makinesi

Otto Frederick Rohweddder ‘in ekmek dilimleme makinesi

Her yıl on binlerce ürün alıcısı ile buluşmak için raflara çıkıyor. Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu ise başarısız oluyor. Örneğin dondurma üreticisi Algida her yıl yaklaşık 10 ürününü pazardan çekiyor. Mobilya sektörünün lideri İstikbal son 5 yılda 70 ürünü delist etti.  Danone,  bir süre  önce kolesterolü düşürmeye yardımcı olan fonksiyonel ürünü Danacol’ün üretimini durdurdu. Şirket, 3 kişiden birinin kolesterol hastası olduğu Türkiye’de, bu ürünün üretilmesi ve pazarlama faaliyetleri için 5 milyon YTL’lik yatırım yapmıştı. (capital)

Uzmanlar şirketlerin belirli bir orana kadar ürünlerini pazardan çekmesini normal karşılıyor. Bununla beraber bu oranın çok yüksek olması bir şeylerin ters gittiğini gösteriyor.

AC Nielsen verilerine göre, Türkiye’de hızlı tüketim ürünleri sektöründe, 2004’te 7 bin 423 yeni ürün piyasaya sürülürken, buna karşılık 6 bin 798 ürün piyasadan çekildi. 2005’te sayısı 5 bin 363 yeni ürüne karşılık, yok olan ürün sayısı 6 bin 296. 2006’da yeni ürün sayısında 5 bin 49 adette ulaşıldı. Aynı yıl piyasadan çekilen ürün sayısı ise 4 bin 911 adet oldu. Rakamlardan da görüldüğü gibi yeni ürün sayısı ile delist edilen ürün sayısı neredeyse aynı.  (capital)

Ürünlerin pazardan çekilmesini sadece başarısızlık olarak nitelendirmemek lazım. Mevsimlik ürünler, yeni formül, sağlık sebepleri vb.. sebeplerde ürünlerin delist edilmesinin nedeni olabilir. Ancak dilimlenmiş ekmek örneğinde olduğu gibi gerçekten işe yarayacağına inanılan farklı ve faydalı bir ürünün piyasada tutulmamasının nedeni farkının iyi ifade edilmemiş olmasıdır.

Günümüz rekabet koşullarında  müşteri olarak hepimiz reklamlara dikkat edemeyecek kadar  meşgulüz. Bu nedenle ürün ya da hizmet ne kadar iyi olursa olsun, aynı zamanda dikkat çekici olmalıdır.  Ancak  dikkat çekici olan şey üzerinde konuşulmaya değerdir. Bu nedenle de ürün çekme oranını azaltmak için ürün geliştirilirken, fiyat belirlerken ve tanıtım yapılırken tüketicinin sürece dahil edilmesi , tüketicinin neyi dikkate değer bulduğunun belirlenmesi çok önemlidir.

Firmalar ürün geliştirmeye bir iç süreç olarak yaklaştıkları sürece müşteri ihtiyaç ve beklentilerini sınırlı şekilde anlayacaklardır.  Bu da yepyeni ve işe yarar bir ürünün dahi piyasadan delist edilmesine neden olur.

Seth Godin’in  ‘Mor İnek’te dediği gibi; yaptığınız her işin içine Mor inek koymalısınız! Tv, internet ve diğer kitle iletişim araçları artı gizli silahınız değil.  ‘Reklamı bir kenara bırakın ve değişimi başlatın!’

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu