Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Şimdi Test Uzmanlığı Moda!

Yazılım test uzmanları, geliştirilen ürünün kalitesini sınar.

Son yıllarda ülkemizde yazılım kalitesine verilen değer gittikçe artmaya başladı. Bunun göstergesi olarak, firmaların verdikleri eleman ilanlarına bakabilirsiniz. Yazılım proje yöneticileri, yazılım test uzmanları ilanlarının sayısı gittikçe artmaya başladı. Bununla birlikte yazılım firmalarının aldığı Yazılım Yaşam Döngüsü Yönetimi, Proje Yönetimi, Yazılım Testleri başlıklı eğitimler ve danışmanlıkların sayısı da gittikçe artmaya başladı.Girdiğimiz internet sitesi açılmadığında, akıllı cep telefonu hata verdiğinde, bankamatik işlem sırasında arıza yaptığında; hepsinin altında bir yazılım hatası yatıyor. Fakat bu yazılım hatalarını test edip hataları mimimuma indirgemek, hem maddi olarak hem zaman açısından çok büyük kazanç sağlıyor. Hataların minimuma indirilmesi, test uzmanlığının alanına giriyor.

Genelde yazılım sektörüne giriş yolunun yazılım geliştirici olmaktan geçtiği düşünülür. Yani daha bilinen adıyla yazılımcı olursanız yazılım sektörüne girersiniz. Ancak günümüzde gelişen sektör ve piyasalar sayesinde artık yazılım geliştirme sürecinde roller ayrışmaya başladı. Böylece bir yazılımı geliştirirken ne yapılması gerekiyorsa hepsini yapan biri olan yazılımcının yerini, projeyi yöneten, analizi yapan, mimariyi tasarlayan, yazılım geliştiren, kalitesini sınayan ayrı ayrı birileri almaya başladı. Ve ülkemizde de bu konuda iş ilanlarını yaygın bir şekilde görmek mümkün.

Türkiye’nin hala çok sayıda test uzmanına ihtiyacı bulunuyor.

Ntvmsnbc haberine göre- Dünyanın en büyük yazılım test ve kalite organizasyonu ISTQB, Türkiye’de şu ana kadar yaklaşık bin test uzmanına sertifika kazandırdığını belirtmiş. Peki ne iş yapar yazılım test uzmanları;

Yazılım test uzmanları, geliştirilen ürünün kalitesini sınar. Bunu yaparken, bazı testler için kodun içine girebildikleri gibi (White-box testing), çoğunlukla gereksinimler üzerinden yola çıkarak, kodun ne olduğundan ziyade doğru çalışıp çalışmadığıyla ilgilenirler (black-box testing). Bu nedenle kodlama deneyimi çok önemli değildir. Daha ziyade analitik düşünme ve yazılım testleri geliştirebilme konusundaki yetenek ve bilgi birikimi daha önemlidir.

Ve Yazılım Test uzmanlığı, artık üniversitelerimizin Yazılım Mühendisliği bölümlerinde zorunlu ders olarak okutulmaya başlandı. Diğer taraftan Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde de seçmeli ders olarak okutuluyor. Ama ben mühendislik okumuyorum, test uzmanlığını nasıl öğreneceğim diyorsanız, Türkiye’de bu konuda eğitimler veren kurumlar da var. Bu kurumların verdiği eğitim size diploma kazandırmasa da, sizi uluslararası geçerliliği olan bir sertifikasyona hazırlıyorlar.

Türkiye’de test uzmanlığı sertifikası, ISTQB’nin Türkiye ayağı, Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından veriliyor. Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen’in ,Test uzmanlığının,Türkiye ve dünyadaki gelişimi ve gelecekte ne gibi değişimlere sahne olacağını hakkındaki görüşleri şöyle;

Dünya genelinde yazılım test uzmanlığı alanı ne boyutta? Hangi ülkeler bu alanda öncülük yapıyor? Türkiye bu tablonun neresinde yer alıyor?

Amerika, Almanya, İngiltere ve Hindistan test sektörünün en büyük olduğu ülkeler. Ülkemizde de test sektörünün gelişimi dünyadaki bir çok ülkeden daha hızlı gerçekleşerek önemli bir boyuta geldi. Şirketlerimizde çok sayıda test uzmanının görevlendirildiği ve bu ekiplerin yeni yeni uluslararası test tekniklerini kullanmaya başladığı bir dönemdeyiz.

Bu hızlı gelişimde sektörün en büyük uluslararası organizasyonu olan International Software Testing Qualifications Board’a (www.ISTQB.org) bağlı olarak çalışan Yazılım Test ve Kalite Derneği’nin beş yıldır eğitim ve konferans gibi sektörü bilinçlendirmeye yönelik çabaları (www.turkishtestingboard.org) etkili oldu.

Yazılım test uzmanlarının çalışma şeklini ve faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz? Şirket ve kurumların bünyelerinde mi yer alacaklar yoksa sadece bu alana özgür yeni bir sektör mü doğacak?

Hibrid yapıların olacağını öngörmekteyiz. Hem şirket bünyesinde çekirdek test ekipleri olacak hem de bunlara proje bazında destek verecek bağımsız profesyonel test şirketleri olacaktır.

Yazılım test uzmanlarının günlük iş ve hizmet faaliyetlerine katkısı ne derece olacak? Nasıl bir örnek verebiliriz?

Gündelik hayattan çok basit örnekler verecek olursam: Yazılım test uzmanları sayesinde internet bankacılığından yaptığımız EFT’nin doğru hesaba, doğru tutarda ve tam zamanında gittiğinden emin olacaksınız veya internet bankacılığı web sitesine aynı anda 1.000 kişi girmeye çalıştığı zaman sitenin çökmeyeceğinden emin olacaksınız. Ayrıca ay sonlarında evinize gelen faturaların doğruluğu sizden önce kontrol edilmiş olacak.

Türkiye yazılım test uzmanlarına ne kadar ihtiyaç duyuyor? Dijital platformlarda devletin ve özel sektörün hatalarla mücadele etme potansiyeli şu anda yeterli mi?

Yazılımlar büyüyüp karmaşıklaştıkça ve birbirlerine entegre oldukça yazılımların artışına paralel olarak test uzmanlarına da ihtiyaç logaritmik olarak artmakta. Şu an özel sektöre paralel olarak, devlet kuruluşlarımızda da test uzmanlarının görevlendirilmeye başladığını görmekteyiz. Bunda e-devlet projesinin getirdiği vizyonun ve test ihtiyacının önemli payı bulunmaktadır.

Yazılım Test ve Kalite Derneği Türkiye’de nasıl çalışmalar yürütecek? Kısa ve uzun dönemdeki projeler ve beklentilerden bahsedebilir misiniz?

Dernek olarak en önemli misyonumuz konferanslar, seminerler ve raporlar aracılığıyla testin önemi ve gerekliliği hakkında sektörü her türlü mecrada bilinçlendirmek. Bu bilinç arttıkça da kendisini bu alanda yetiştirmek isteyen profesyonellere kaliteli, uluslararası eğitimlerin verilmesinin sağlanması ve sınavlar aracılığıyla da bu birikimlerini uluslararası arenada kabul gören sertifikalara dönüştürmeleridir. Şu an Türkiye’de hızla artan uluslar arası sertifikalı test uzmanı sayısı bu konuda önemli bir mesafe kat edildiğinin önemli bir göstergesi.

Türkiye’de yazılım şirketleri giderek sayıları artan güçlü bir sektör oluşturuyor. Bugün bu şirketlerin ürettiği yazılımları takip edecek ve denetleyecek bir altyapı şu an mevcut mu?

Böyle bir altyapıyı kurmak mümkün olamayacaktır. Her bir şirketin kendi bünyesinde test ekipleri kurup gerektiğinde profesyonel danışmanlık ve insan kaynağı desteği alarak denetim mekanizmalarını kendi bünyelerinde oluşturmaları gerekecektir.

Türkiye’de ve dünyada yazılım test uzmanlığı alanı beş yıl sonra nerede olacak? Ne büyüklükte bir sektör bekliyorsunuz?

En basit yaklaşımla, dünyada kalitenin ön planda tutulduğu projerlerde iki yazılımcının yanında en az bir test mühendisinin bulunduğu düşünüldüğünde toplam yazılım sektörünün büyüklüğünün yüzde 20-30 unu oluşturan bir sektörden bahsedeceğiz.

 

********

referans:ntvmsnbc, chip.com.tr

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu