Web siteniz mobil uyumlu mu
selfie kampanya örnekleri
Araştırma

Sosyal Medyanın ‘en iyi’ selfie kampanyaları!

TDK tarafından Türkçeye “özçekim” olarak çevrilen ‘selfie‘ bir dijital fotoğraf makinesi ya da kameralı cep telefonu ile çekilen oto-portre fotoğrafı türüdür. Bu kelime tüm dünyada o kadar çok sevildi ki 2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından yılın kelimesi olarak seçildi.

Tüm dünyayı sarmış olan  ‘Selfie’ modası markaların  da  parlayan göz bebeği konumunda. Hal böyle olunca da  selfie ile yapılan sosyal medya kampanyaları daha çok dikkat çekmeye başladı.  Ocak 2013′te Facebook’ta selfie’leri kullanan markaların sayısı 11, selfie yarışmaları düzenleyen markaların sayısı 13 iken; Aralık 2013′te Facebook’ta selfie’leri kullanan markaların sayısı 129, selfie yarışmaları düzenleyen markaların sayısı ise 207′ olmuştu. 2014 yılı verilerine baktığımızda haziran ayı itibari ile  selfie paylaşım sayısı 126,648,539 a ulaşmış durumda.  (rakamsal veriler: comtalk)

En ses getiren selfie kampanyası!

Sosyal medya kampanyası olarak selfie kullanım örneğinin en dikkat çekicisi Samsung’un Oscar törenine sponsor olması ve ünlü isimlerin samsung telefon ile selfie çekerek dünya ile paylaşmasıydı. Tüm dünyada büyük yankı bulan bu paylaşım. Selfie çılgınlığının da daha hızlı yayılmasını sağladı.

samsung selfie kampanyası | marka-marka.org

Diğer dikkat çekici selfie kampanyaları :

+ Dove # BeautyIs Kampanyası:

Dove‘un yaklaşık 10 yıldır sürdürdüğü ‘Gerçek Güzellik Kampanyası’ (Campaign for Real Beauty) çerçevesinde gerçekleştirdiği kampanyada katılımcı gençlerden güzelliklerini gölgeleyen özelliklerini ön plana çıkaran selfie‘ler çekmelerini istendi. Annelerin güzellikleri konusundaki güvensizliklerini kızlarına aktarabildikleri fikrini de sınamak isteyen marka, projeye onları da dâhil ederek kendi selfie’lerini yaratmalarını ve evrilen güzellik anlayışını fark etmelerini sağlamayı da ihmal edilmedi
Ortaya çıkan fotoğrafları bir sergide derleyen ve topluluğun beğenisine sunan Dove aynı zamanda Sundance Film Festivali’ne katılan bir kısa filmle kampanyasını taçlandırdı.

 # MuseumSelfie sosyal medya kampanyası | marka-marka.org+ # MuseumSelfie Günü :

Selfie’nin sosyal sorumluluk ve STK çalışmalarında da kullanılabileceğinin  güzel bir örneği. Müze ve sergilere olan ilgiyi arttırmak, dikkat çekmek amacı ile tüm dünyada 22 ocak 2014 tarihinde müze ve sergilere gidildi. ve oralarda çekilen selfieler # MuseumSelfie etiketi ile sosyal medyada paylaşıldı.

+ Dead Yourself  uygulaması: 

Walking Dead tüm dünyada ilgi ile izlenen bir televizyon dizisi. Diziden hareketle ortaya çıkan Dead Yourself uygulaması,  akıllı telefonunuzla kendinizin fotoğrafını çekip Walking Dead tabiriyle “walker”a dönüştürmenizi sağlayan, sizi zombiye dönüştüren bir uygulama.  Geçtiğimiz sene 3 milyonun üzerinde indirilen ve 100 milyon’un üzerinde fotoğrafın paylaşıldığı bu uygulama, amacına oldukça ulaşmış görünüyor.

+ Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout :

Türk Hava Yolları’nın Messi ve Kobe ile birlikte çektiği reklam videosunda selfie trendi öne çıkarıyor. Youtube’da video şu ana kadar 136 milyonun üzerinde izlenmiş durumda.

+ #SwarovskiLook :

Swarovski’nin düzenlediği  #SwarovskiLook interaktif bir yarışma olma özelliğini taşıyor.  Bu yarışmada dört uluslararası blogger  (Avustralyalı The Style Engineer, İspanyol My Showroom Blog, Hong Kong’dan Mellow Mayo ve Amerikalı Margo and Me bloglarının yazarları) yeni sezonunun öne çıkan trendlerinin Swarovski takılarıyla nasıl uygulanacağını, videolarla anlatıyor öncelikle. Her hafta belirli bir temaya odaklanan yarışmaya katılmak isteyenler, o temaya uygun stillerini Swarovski takılarıyla tamamlayarak selfie fotoğraflarını çekiyor ve #SwarovskiLook hastag’iyle Instagram’da yayınlıyorlar.
Haftanın kazananını, konuk blogger belirliyor ve kazanana üç ürün hediye ediliyor. Tüm haftaların kazananları ayrıca büyük ödülü kazanmak üzere  final yarışmasına girmeye hak kazanıyor.

+ Selfie ile Star Wars :

Star Wars: Episode VII daha çekilmedi ancak 2013 yılında Star Wars Instagram hesabı açıldı ve ilk paylaşılan fotoğraf mecra için en uygun olanıydı: BirDarth Vader selfie’si.

Bu film setinden bir fotoğraf değildi. O tarihte filmin çekimlerine bile başlanmamıştı ancak  Instagram hesabı ile Disney, Star Wars evrenini Luke Skywalker ya da Han Solo’yu tanımayan yeni jenerasyona tanıtmaya başlamıştı bile…

starwars selfie

+ National Geographic- Hayvan Selfie’leri : 

National Geographic’in yeni vahşi doğa fotoğraf koleksiyonunu duyurmak için başlattığı kampanyada hayvanların ayna önünde selfie çekerken fotoğrafları yer alıyor.

Kampanyada asansördeki pandalardan banyo aynalarının karşısındaki gorillere kadar birçok eğlenceli ve esprili fotoğraf var. Kampanyanın amacı selfie ve Instagram trendini kullanarak insanlara hala kaliteli fotoğraflar çekilebileceğini göstermek. Böylelikle mobil telefonlara erişimi olan herkesin birer fotoğrafçı olabileceği mesajı vurgulanıyor.

national-geographic-selfie-590x442

Yazarın Notu: 

Selfie, birçok markanın sosyal medya kampanyasında yukarıda yazdıklarımın haricinde de başarılı şekilde kullanıldı.  Örneğin WWF Türkiye, doğada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar için #SonSelfie isimli bir kampanya başlattı. Ya da GoPro’nun Everest Dağı’nda çekilen fotoğrafı …  Selfie kampanyalarının hepsini burada tanıtmak mümkün değil ancak  sizinde en iyiler arasında olduğunu düşündüğünüz bir selfie kampanyası varsa lütfen yorum olarak yazın, Paylaşalım. 

Son olarak aşağıda yer alan Unmetric tarafından oluşturulmuş infografik,  selfie kampanyaları hakkında kayda değer bir içeriğe sahip. İncelemenizi tavsiye ederim. İnfografikte kırmızı renk, selfie kullanan marka sayısını; yeşil renk ise selfie yarışması düzenleyen markaları simgeliyor.

selfie infografik

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu