Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Nexus Satış Yasağını Nasıl Aşacak?

Yasağa karşı ‘yama’ girişimi
Apple’ın açtığı patent ve telif hakları ihlali davaları sonucu Google Nexus telefonlarını ABD’de satması yasaklanan Google, yasağı aşmak için kollarını sıvadı. Mühendisler, patent krizini aşacak bir ‘yama’ üzerinde çalışıyor.

San Jose Bölge Mahkemesi, geçtiğimiz hafta içinde verdiği iki kararla, Samsung Galaxy Nexus akıllı telefonu ve Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayarının satışını yasaklamıştı. Samsung, kararın ertelenmesi için mahkemeye başvururken, Google, Apple’ın elde ettiği kararı boşa çıkartarak bir yama üzerinde çalışmaya başladı.

Android işletim sistemini geliştiren Google, All Things D sitesine yaptığı açıklamada, Dondurmalı Sandviç (4.0) ve en yeni Android versiyonu Jöleli Fasulye (4.1) kullanan telefonların da önünü kapatabilecek patent sorununu ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirtti. Bu kapsamda, Apple’ın patent hakkının ihlal edildiğini öne sürdüğü “evrensel arama” özelliği” için bir yama yapılması söz konusu.

Ortağı Google kolları sıvamış olsa da, yasal mücadeleye devam edeceğini belirten Samsung, yamanın geçici bir çözüm olacağını düşünüyor. Samsung bu kapsamda, San Jose Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh’un aldığı kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.

SATIŞLAR YARILANDI
Apple’ın mahkeme darbesi ardından, Galaxy Nexus telefonlarının Google Play uygulama platformundaki satışları da neredeyse yarıya indi. Telefonun ABD’de yasaklanmasının ardından, Google Play’de Nexus’un bulunabilirlik statüsü “çok yakında geliyor” olarak değiştirildi.

Apple’ın 96 milyon dolar aktarması halinde mahkemenin kararı yürürlüğe girecek. Google, bu işlemden önce yamayı yetiştirmeye çalışıyor. Ancak çabaların ne kadar yetrli olacağı belirsiz.

*********

kaynak : ntvmsnbc

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu