Web siteniz mobil uyumlu mu
pazarlama planı
Genel

Neden birçok pazarlama planı kaybeder?

“Kavramak için görmek, görmek için de dikkatle bakmak gerekir” (Pitirgrelli)

Birçok girişimcinin elinde iş hayatına başlarken biraz sermayesi ve bolca hayalleri vardır. hazırlanmış bir pazarlama planına ihtiyaç duymazlar, ‘duruma göre hareket ederiz, pazarlama benim kafamda…’  vb.. düşüncelere sahip olan girişimcilerin sayısı da çoktur.

Oysaki pazarlama planları girişimcinin ne yapması gerektiğini netleştirir, kısa ve uzun vadeli yol haritaları oluşturmasını ve daha karlı değişimleri yapabilmesini sağlar.

Ancak bir çok pazarlama planı çok iyi hazırlanmış olsa da istenilen sonuçların elde edilmesini sağlamaz. MediaCat yazarı Al Ries’e göre, tüm meslekler arasında en fazla görsel olarak yönlendirilmiş olanı pazarlamadır ve tipik bir pazarlama planının çoğunlukla görsellerden ibaret olacağını düşünsek bile aslında durum hiç de öyle değildir.

Tipik bir pazarlama planı çoğunlukla kelimelerden oluşur. Markalarımızın konumlandırılması da genellikle kelimelerle yapılır. Ama uygulama böyle olmaması gerektiğini gösterir.

 Sözcükler mi? Görseller mi?

Jonag Lehrer, ‘Imagine: How Creativity Works’ başlıklı kitabında, New York şehri için bir reklam kampanyası hazırlanması istenen Milton Glaser’ın hikâyesinden bahsediyor.

Beyaz arka plan üzerine el yazısıyla işlenmiş ‘New York’u seviyorum’ sözlerine karar verir Glaser. Tasarımı anında onaylanır. Söylediğine göre kampanyayı herkes sevmiştir.

Buna rağmen, birtakım kararsızlıkları vardır. Hal böyle olunca grafik sanatı külliyatının en çok taklit edilen logolarından biri haline gelen ‘I (kalp) New York’ tasarımını hayata geçirir.

‘New York’u seviyorum’ ve ‘I (kalp) New York’ tam anlamıyla aynı mesajı ifade eder, ancak görsel olan bu mesajı daha duygusal bir şekilde yönlendirir ki bu da aralarındaki en büyük farkı oluşturur.

Görseller beyninizin duygusal olan sağ tarafını harekete geçirirken, sözlü ifadeler beynin mantıklı olan sol tarafını uyarır. Görsel ve sözlü ifade aynı anlama gelebilir ancak tüketici üzerinde kesinlikle benzer etkiye sahip değiller.

I love Newyork logo çalışması

Görseller beyninizin duygusal olan sağ tarafını harekete geçirirken, sözlü ifadeler beynin mantıklı olan sol tarafını uyarır. ‘New York’u seviyorum’ ve ‘I (kalp) New York’ tam anlamıyla aynı mesajı ifade eder, ancak görsel olan bu mesajı daha duygusal bir şekilde yönlendirir ki bu da aralarındaki en büyük farkı oluşturur.

Logo, görsel çekiç değildir

Marka logolarının yalnızca ve yalnızca iki fonksiyonu vardır:

1. Görsel olarak ilgi çekici olmak ve

2. Markanın ayırt edilebilmesini sağlamak.

Bir ısırık alınmış beyaz elma gördüğü zaman tüketici bilir ki o ürün Apple’ın elinden çıkmıştır. Hepsi bu.

‘HP’ harflerinin yer aldığı bir daire, tüketiciler için söz konusu ürünün Hewlett-Packard tarafından yapıldığının göstergesidir. Hepsi bu.

Görsel çekiçse, öte yandan, marka hakkında dikkate değer bir şey söyler.

  • Bir polo oyuncusu, Ralph Lauren’in üst düzey bir marka olduğunu söyler.
  • ‘Dağlılar’ Evian sularının Fransız Alplerinden geldiğini söyler.
  • Şişenin şekli, Coca-Cola’nın orijinal, hakiki kola olduğunu söyler.
  • Misket limonu, Corona’ın tek gerçek Meksika birası olduğunu söyler.
  • ‘Posta arabası’ Wells Fargo’nun sinir bozacak kadar uzun süre boyunca finansal olarak istikrarlı konumunu sürdürebilen bir banka olduğunu söyler.
  • ‘İskoç atı’, liderlik konumunu pekiştirerek, Budweiser’ın Biraların Kralı olduğunu söyler.

2014 yılı dahil geçtiğimiz 15 yıl içinde, İskoç atlarını gösteren Budweiser reklamı tam beş kez USA Today Ad Meter ödülünü kazandı. Bu zafer, kullanılan enstrümanların görsel gücünün bir belirtisi.

Ne yazık ki yılın geri kalanında marka, Budweiser için ‘biraz Buds kap!’, Bud Light içinse ‘hadi bakalım’ gibi zararsız konseptlerle devam ediyor.

Neden daha çok marka görsel çekiç kullanmıyor?

Çünkü kullanamazlar.

Eğer bir markanın özelleşmiş bir odağı mevcut değilse, spesifik bir noktayı nakledecek görsel çekici geliştirebilmesi imkânsız.

Örneğin, Sony gibi dijital kameralardan video oyunlarına, televizyon setlerinden kişisel bilgisayarlara kadar her şeyi kapsayan bir marka için nasıl bir görsel çekiç söz konusu olabilir ki?

Ya da Chevrolet için? Hani şu ucuz arabalardan pahalı arabalara, spor taşıtlardan kamyonlara kadar her şeyi üreten bir marka için tasarlanabilecek bir görsel çekiç var mı?

Malboro’nun 1953 yılındaki lansmanından önce, pazarın hakimi durumunda beş sigara markası vardı: Lucky Strike, Camel, Winston, Chesterfield ve Philip Morris. Bu beş markanın da hedef kitlesi hem kadınlar hem de erkeklerdi. (O günlerde, neredeyse bütün sigara reklamlarında hem bir kadın hem de bir erkek rol alırdı.)

Yetişkin erkeklerin yüzde 50’sinin, yetişkin kadınlarınsa yalnızca yüzde 20’sinin sigara içtiği bir pazarda böyle olması gayet makul. Çünkü düşünce şuydu: “Erkeklere sahibiz, o zaman, kadınların peşine düşelim.”

Ama bu çok da akla yatkın sayılmaz. Zihinlerde yer etmek için, daha özelleşmiş bir yaklaşıma ihtiyacınız var. Bu yüzden Marlboro yalnızca erkekleri hedefledi ve bunu yapan ilk sigara markalarından biri oldu. Odak noktası buydu. Kovboy da bu sebeple işe koşuldu; ‘maskülen’ bir sigarayı temsil etmek için.

Marlboro’nun başarısı ne durumda? Bugün dünyanın en çok satılan sigara markası; iki numarada bulunan Winston’ın satışlarının yüzde 130 daha fazlası.

Kendi pazarlama planınızı gözden geçirmenin zamanı geldi. Planınızda bir Kovboy bulunuyor mu?

Neden olmasın? İnsan zihnine giden yol, görsel çekiçten geçer.

Marlboro kovboy şapkalı reklam görseli

Zihinlerde yer etmek için, daha özelleşmiş bir yaklaşıma ihtiyacınız var. Bu yüzden Marlboro yalnızca erkekleri hedefledi ve bunu yapan ilk sigara markalarından biri oldu. Marlboro’nun başarısı ne durumda? Bugün dünyanın en çok satılan sigara markası.

Yazının orjinali : http://bit.ly/1rvrfkT

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu