Web siteniz mobil uyumlu mu
markalaşmada logonun önemi | marka-marka.org
Genel

Neden Bir Logoya İhtiyacınız Var?

Büyük Pazarlama bulmacasının sadece küçük bir parçası olan logo.  Her küçük detayda olduğu gibi, markanız için hayati önem taşır.  Logonuz marka isminizin yada şirketinizin “şekilsel yüzü ”dür.

Küçük ve orta ölçekli şirketler, çoğunlukla, sanatsal yeteneğe sahip olduğu düşünülen bir dost yada akrabanın elinden çıktığı fazlasıyla belli olan logolar kullanırlar. Tutumluluk bir erdem olarak kabul edilse de şirketinizin marka tasarımında cimrilik etmek, inanın elde edeceğiniz sonuca değmez.  Eğer bu logo iletişim kurmakta ve şirketin temsil ettiklerini yansıtmakta başarısız olursa sonuç yaptığınız tüm yatırımları etkileyecektir.

Bu nedenle logo oluşturma sürecine başlamadan önce;

 • Marka stratejinizi geliştirmiş olduğunuzdan emin olun.
 • Logonuzun şirket değerleri ve misyonunu canlandıracağını unutmayın. Bu nedenle marka ismi ve logo arasında güçlü bir ilişki olması gerekir.
 • Firmanız ne kadar küçük olursa olsun. Logonuz profesyonellik ve büyümeyi yansıtmalıdır.
 • Unutmayın, logonuzu süreli kullanmak için tasarlatmıyorsunuz. Bu nedenle Logonuzu tasarlattırırken uzun vadeli düşünün.
 • İyi bir logo hem şekilsel hem de işlevsel ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır.
 • Marka logosu tasarlanırken temel öneme sahip etkenlerden biri de renktir. Ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekir. Unutulmamalı ki;   “ Bir resim Bin Kelime Anlatır”….
 • Ayrıca logolar markanızın yada şirketinizin akılda kalmasını sağlar. Bir düşünün her gün heryerde bir suru marka/şirket karşımıza çıkıyor. Dışarıda Restaurantlar, giyim mağazaları… evinizde televizyon izlerken kanallar, kanalarda reklam veren bir sürü firma var…Aklınızda en iyi kalan hangisi? Eminim ki hatırladıklarınız logosu ile birlikte aklınızdan geçiyor öyle değil mi, nasıl ki insanların adlarını unutabiliyoruz, ancak yüzlerini pek değil…. Markanızın /şirketinizin logosu da unutulmaz olmalıdır. Çünkü markalar logoları ile akılda kalır.Bir logo hikayesi olarak BP:
  BP Logo

  BP Logo

  1909 yılında kurulan BP, ilk yıllarda Anglo-Persian Oil Company olarak biliniyordu. Bu nedenle, şirket kurulduğu ilk yıllarda tüm

  dünyada kısaca “APOC” olarak tanınıyordu.
  BP markasının çatısı altında tasarlanan reklâmlar, ilk olarak motorlu araç yakıtı olan “Motor Spirit” varillerinin üzerinde yer almıştı. 1924 yılında şirketin tankerlerinin üzerinde BP Spirit markasının reklâmının yapılmasına karar verildi.

  Şirket logolarında ulusal bayrak renklerini kullanmak, 1920’li yıllarda petrol şirketleri arasında oldukça yaygın görülen bir teknikti. Bu nedenle, BP için hazırlanan reklâm afişlerinde İngiliz Bayrağı’nın merkezinde yer alan BP harfleri dikkat çekiyordu. O dönem hazırlanan afişlerin geri kalan kısmında ise kırmızı, beyaz ve mavi renkleri kullanılmıştı. Bu teknik, ayrıca emaye tabaklar üzerinde de uygulanmış ve tabakların üzerinde bayrakla aynı renklerde bir mühür resmi yer almıştı. İlk yayınlanan reklâm afişlerinin çoğunda bu mührün daha küçük boyutları benzin pompalarının üzerinde sarkar şekilde görüldü. Bu mühür, afişlerde İngiliz Bayrağı’nın üzerinde yer alarak bir nevi “onay mührü” algısı yaratmıştı.

  Uzun bir süredir BP ile ilişkilendirilen kalkan biçimindeki logo ise ilk defa 1924 yılında yayınlanan reklamlarda kullanıldı. O yıllarda kalite garantisi üzerine odaklanmış kampanyanın bir parçası olarak hazırlanan bu logo üzerinde reklam metni ve BP harfleri kullanılmıştı.
  Aradan birkaç sene geçtikten sonra, 1929 yılında kalkan şeklindeki logonun kullanıldığı başka bir reklâm kampanyası düzenlendi. Bu sefer zırh içerisinde yalnızca BP harfleri yer almıştı. Renk konusunda standart bir kullanım yoktu. Reklâmlarda sarı, yeşil ve maviyi de içeren çeşitli renklerde BP harfleri yer almıştı.

  Dünya çapında kullanılabilecek standart bir logo tasarlanmasına ilişkin ilk girişim ise 1931 yılında gerçekleşti. Tasarlanan bu logoda bir kalkan içerisinde “B.P” harfleri yer alıyordu. İran’a özgü renklerden sarı ve yeşil ile biraz da kırmızı renk kullanıldı. Ancak bu standardın uygulanması pek başarılı olmadı ve BP’ye bağlı birçok şirket bu renkleri kullanmadı. 1940’lı yılların sonuna gelindiğinde renkleri standartlaştırma konusunda başka bir büyük girişimde bulunuldu. BP’ye bağlı tüm kuruluşlar yeşil üzerinde sarı rengi kullanmaya başladı.
  1959 yılında şirketin 50’inci kuruluş yıldönümüyle aynı tarihe denk gelecek şekilde bir Yeni İmaj Kampanyası (New Look Campaign) düzenlendi. Bu çerçevede logonun dikkat çekmesi için daha açık bir yeşil kullanıldı.
  Bir sonraki önemli tasarım değişikliği, yeni logonun 1 Şubat 1989 tarihinde resmi olarak lanse edilmesiyle yapıldı. Yeni görünümlü kalkan ve standart renkler dünya çapında uygulanmaya kondu.

  Son şeklini almış olduğuna karar verilen kalkan şeklindeki logonun bu hali Haziran 2000’e kullanıldı. Bu tarihte ise halen günümüzde kullanılmakta olan Helios logosu bir önceki logonun yerini aldı.

  “Helios”un adı ile anılan yeni logo, şirketin tüm dünyada sunduğu, petrol ve doğalgazdan güneş enerjisine kadar bütün enerji çeşitlerinin dinamiğini yansıtmak hedefiyle oluşturuldu.
  Eski BP logolarının yerini, yeşil, beyaz ve sarının bir araya geldiği, enerji dolu bir güneş ışığını temsil eden yepyeni bir sembol aldı. Antik Yunan Güneş Tanrısı “Helios”un adı ile anılan yeni logo, şirketin tüm dünyada günde 10 milyon kişiye sunduğu, petrol ve doğal gazdan güneş enerjisine kadar bütün enerji çeşitlerinin dinamiğini yansıtmak hedefiyle yaratıldı.

  *******

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu