Web siteniz mobil uyumlu mu
Ünlü Markalar
Genel

Markalaşmada ilk adım; Marka Öğeleri

Marka Öğeleri  

Nasıl Marka olunur?

Nasıl Maka olunur

Türk Patent Enstitüsü ve Daha bir Çok yerde Markanın tanımı şu şekilde yapılır;  “Marka Bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt  etmeyi sağlaması koşuluyla, Ticari faaliyette kullanılmak amacıyla, kişi adları dahil,  özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları, gibi çizimle görüntülenebilen  veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen  ve çoğaltılabilen her türlü işaretlerdir.

Markanın en önemli unsuru “AYIRT EDİCİ” Olmasıdır.

Marka tanımında belirtilen, sözcük, şekil, harf, sayı vb.. “ marka öğelerinin seçim ve koordinasyonlarının uygun şekilde yapılması, söz konusu hizmet ve ürünü temsil edecek marka özvarlığı olduğunda hayati önem taşır.  Bu nedenle güçlü bir marka oluşturabilmenin temel öğeleri şu şekildedir.

 • İsim
 • Logo
 • Slogan
 • Marka Hikayesi

 

İsim, logo ve slogan markanın şeklini temsil  eder, kurumsal  kimliğini ortaya koyar.  Markanın muhtevasını ve şirket kültürünü yansıtmaları gerekir.  Marka ismi ve logosu, markanın özünü oluşturacağı için uzun vadeli düşünülerek ve sektöre uyumlu olarak tasarlanmalıdır.

Marka tasarlama aşamasında sektör analizi dikkatlice yapılmalı, hitap edilen tüm Pazar ortamları için elverişli ve kullanıma hazır belirlenmelidir.

Günümüzde, marka isimleri için alınabilecek internet adreslerinin de uygun olup olmadığını kontrol etmek, ismin tescil edilebilirlik kriterlerine uygun olup olmadığını belirlemek  büyük önem taşır.

En iyi marka öğeleri nettir ve bunları hatırlamak kolaydır.  Eğer markanız bir isimse kolayca söylenebilecek basitlikte olması en idealidir.

Eğer markanızla uluslar arası pazara hitap edecekseniz, markanızı pazarladığınız ülkelerde de  internet adresi ve tescil edilebilirlik kriterleri açısından incelenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda markalar gelecek odaklı olmak zorunda oldukları için, güncellenebilecek kadar esnek, pazarda olumlu çağrışımlar uyandıran be farklı pazarlara geçiş ihtimaline karşı, diğer pazarlar içinde kullanılabilir uyumlulukta olmalıdırlar.

Yaratıcı ve örnek alınması gereken bir markalama örneği :  TURKCELL

 

Turkcell’in  marka söylemi: “Hayat Paylaşınca Güzel”

Turkcell logo

Turkcell logo

Turkcell’in marka söylemi “Hayat Paylaşınca Güzel” ve logosu  ile ilgili açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, “Turkcell, herkes sevdiklerine her an, her yerden, her şekilde bağlansın, dünyayı cebinde taşısın, en uzak yerde bile hayatı sevdikleriyle paylaşabilsin diye var. Biz Turkcell olarak hayatın paylaşınca güzel olduğuna inanıyoruz ve sunduğumuz kaliteli hizmetle, hayata kattığımız değerle müşterilerimizi sevdiklerine bağlıyoruz, onların sevgi sözcüklerini birbirlerine taşıyoruz. Ayrıca, paylaşma kavramı bu ülke insanına çok uygun bir kavram; biz de yaptığımız işin doğasında olan ‘paylaşım’ı marka söylemimizin odağına koyuyoruz” dedi. Turkcell’in yeni logosunu da anlatan Emre Sayın “Logomuzu sadeleştirirken bizi biz yapan marka mirasımızı ve özümüzü koruyarak, değerlerimizi geleceğe taşımayı hedefledik. Yeni logomuzda Turkcell’in hizmet anlayışında bulunan dinamizm, sıcaklık ve samimiyeti; hayatın kaynağı “Güneş”le simgeliyoruz. Güneşteki antenlerimiz de kesintisiz ve hızlı iletişim ile hayata bağlayan öncü teknolojimiz ve servis kalitemizi sembolize ediyor. Bir sonraki adımımız, güçlü dünya markalarında olduğu gibi, tipografik logo dediğimiz logonun yazılı bölümüne  gerek duymadan, yalnızca amblemimizle Turkcell’i ve temsil ettiği değerleri yansıtmak olacak. Turkcell olarak müşterilerimizin her anında yanında olmak ve güçlü marka vaadlerimizi karşılamak için gece gündüz var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Turkcell’de Logo Değişimi

Yeni Logo

 • 2011 yılı başından beri sürdürülen kapsamlı marka çalışmaları  sonucunda Turkcell amblemi yenilendi.
 • Modernleşen ve sadeleşen yeni amblem, Turkcell’in uluslararası standartlarda bir teknoloji şirketi olarak, vizyon ve stratejik hedefleri ile paralel marka değerlerini temsil ediyor.
 • Yeni Turkcell amblemi hayatın merkezinde, hayatın ve enerjinin kaynağı “Güneş”i simgeliyor.
 • Turkcell’in kurulduğu ilk günden beri en değerli marka öğelerinden olan  sarı rengi ve antenleri degüçlü marka mirasını geleceğe taşıyor.
 • Sarı rengi; markanın dinamik, sıcak ve samimi yönlerini barındırıyor. Hizmet vermekten içtenlikle mutluluk duyan sempatik ve güler yüzlü “Cello”yu da içinde saklıyor.
 • Antenler; Turkcell’in kesintisiz ve hızlı iletişimi ile hayata bağlayan öncü teknolojisini ve servis kalitesini sembolize ediyor.
 • Turkcell tipografik logosu (logoda bulunan Turkcell yazısı) ise her zamanki gibi lacivert rengi ilekurumsal ve güvenilir güçlü marka değerlerinin simgesi olmaya devam ediyor.

Yeni Logo Çalışmaları

 • Uluslararası ünlü marka ajansları ile yapılan çalışmalarda uçtan uca tüm marka öğeleri ve alt markalar detaylı test ve analizlerden geçirildi. Daha da güçlü, daha da tutarlı ve kendini yenileyen bir marka olma yolunda, markanın her alanında değerlendirmeler yapıldı.
 • Turkcell için Saffron, Siegel&Gale, Wolff Olins ve Landor marka ajanslarının farklı tespitleri, yorumları ve hatta çok sayıda yeni logo önerileri oldu.

Turkcell’in Logo Tarihi

 • 1994 yılında, Turkcell’in ilk sembolü olan “Sinyal Bebek” ünlü grafik sanatçısı Mengü Ertel tarafından tasarladı.
 • Gövdesinin alt bölümü tavşan, üst bölümü salyangoz şeklindeki bu sevimli sembol; tavşanın hızını, salyangozun ise antenleriyle iletişim kurma özelliğini simgeliyor ve antenleri nedeniyle Sinyal Bebek ismini taşıyordu.
 • Renk bilimcilerin sarının en güleryüzlü ve dikkat çekici, lacivertin ise en güvenilir ve kurumsal renk olduğuna dair tespitlerine dayanarak markanın ana renkleri olarak bu iki renk seçildi.  Turkcell logosu lacivert, sembolü ise sarı olarak tasarlandı.
 • Sinyal Bebek sonraki senelerde geliştirilerek hareket kazandı ve ismi “Cello” oldu, akıllarda kolay kalan bir sembol olarak hayat kazandı. Yapılan araştırmalarda sevimli ve güler yüzlü görüntüsüyle dikkat çekici ve kolay hatırlanan bir sembol olarak öne çıktı.
 • Cello 2011 yılından itibaren logodaki yerini güneşe ve antenlere bıraktı.

Hayat Paylaşınca Güzel

 • Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi olarak dünyanın en iyi 3G altyapılarından birisiyle, Turkcell kalitesini, daha fazla hayat sunan mobil servis ve uygulamaları müşterilerimize tanıtıyoruz ve sunuyoruz. Ürün ve servislerimizdeki yenilikçi kimliğimizi  markamızla da  yansıtıyoruz. Turkcell’in yaşamı kolaylaştıran, güzelleştiren, eğlenceli kılan olanaklarını anlatırken “Turkcell’le Daha Fazla Hayat” dedik.
 • Son dönemdeki Turkcell sloganlarına baktığımızda Turkcell’in “Hayatın her yerinde” olduğu mesajını görebiliyoruz. Türkiye’nin lider teknoloji şirketi olarak her gün milyonlarca müşterilerimizin hayatı her an ve her yerden, geliştirdiğimiz teknolojilerle paylaşmalarını sağlıyoruz. Sunduğumuz ses, mesaj, internet ve bunun gibi birçok teknoloji ile tüm müşterilerimiz duygularını, düşüncelerini, nerede olduklarını, ne yaptıklarını, yani diledikleri her şeyi her an ve her yerden paylaşabiliyorlar.
 • Bu noktadan sonra “Hayat Paylaşınca Güzel” diyecek ve “Paylaşma” kavramını odağımıza alacağız. Çünkü mobil iletişim teknolojilerinin ve iletişim alışkanlıklarının geldiği son noktada“Paylaşma” kavramı daha önce hiç olmadığı kadar geniş ve özel bir anlama sahip.
 • Önümüzdeki dönemde Turkcell ve “Paylaşma” kavramlarını her kesimden müşterimizde hissettirecek sürdürülebilir bir iletişim planladık.
 • Turkcell, 34.4 milyona ulaşan çok geniş ve değişik profillerden müşteri kitlesine sahip bir marka. Hayatımızdaki bu yeni dönemi “Paylaşabilmek” amacıyla çok çeşitli mecralardan faydalanacağız. İletişim çalışmalarımızı 360 derece planlandık. Önümüzdeki süreçte televizyonda, yazılı basında, açık havada, internette çarpıcı çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz. (Turkcell yeni marka söylemi kaynakça http://bit.ly/uDRAtt)

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu