Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Markaların Öyküsü – A(Aigle)

Kauçuk Bot,1853'te Hiram Hutchinson (1808-1869) tarafından yaratıldı.

AmerikalıHiram Hutchinson, XIX.yüzyılda herkes Amerika’ya göçmen olarak yerleşmeye giderken, doğduğu toprakları terk edip Fransa’ya doğru yola çıkıyor. 1853’te Montargis yakınlarındaki, Langlee’ye yerleşiyor.

Charles Goodyear’in geliştirdiği vulkanizasyon yöntemiyle kauçuk bot ve çizme imal etmeye başlıyor. Bu ürün, artık tahta ayakkabılarını giymek zorunda kalmayan köylüleri memnun ediyor.

Köklerinden uzaklaşmadığını belirtmek için olsa gerek, Hutchinson markasına amblem olarak kartalı seçiyor. Ve başının etrafında yıldızlar olan bir Amerikan kartalının resmini taşıyan ilk botlarına “A I’ Aigle”(Kartallı) adını veriyor.1930’lu yıllarda spor ayakkabı işine de giriyor. İkinci dünya savaşı sonrasında, önce adındaki “A” harfini, 70’li yıllarda da “L” harfini çıkaran marka, son hali “AIGLE‘e” dönüşüyor.

1972 Münih olimpiyatları’nda bir yüzücü aksesuvarları markası olan Marc Payot’u lanse ediyor ve 1973’te ise binicilik aksesuvarları markası Ecuyer’i yaratıyor. Dünyada en çok satan marka oluyor, Ecuyer.

1967’den beri İngrandes-sur -Vienne şehrinde faaliyet gösteren Aigle, 1980’li yıllarda Amerikan markalarıyla başa çıkamadığı için meşhur mavi bez tenis ayakkabılarının imalatını durduruyor. Kuruluşundan 140 yıl sonra, Hutchinson grubunun bir parçası olan  ve 1947’den beri Total grubuna ait olan firma,1994’te yöneticileri tarafından satın alınıyor.

1989’dan beri firmanın yöneticisi olan Yves Mouries, Amerikan Apax şirketiyle ortak olarak firmayı alıyor. Kauçuk botlarda Avrupa lideri ve binicilik çizmelerinde dünya lideri olan Aigle, 1989’dan sonra outdoor aksesuvar ve giyim pazarına da giriyor. Çok satan mallarından biri, markarlın doğuş senesi 1853 logolu yeleği.1998’de grup trekking ayakkabı markası Line 7’yi satın alıyor ve bu dalda Fransa’da bir numaraya yerleşiyor. 1999 yılından itibaren marka güneş gözlüğü, çorap, ve saat markalarına lisans vermeye başlıyor.

Marka deniz ve yelkencilik giyim ve aksesuvarları alanına da giriyor. Foncia trimaranın skipper’ı Alain Gautier 2000 yılına kadar Aigle denizcilik ürünlerini test ediyor. Özellikle yağışlı havada kuru kalmayı sağlayan yapısı nedeniyle “MTD Ocean” ceketi büyük başarı kazanıyor.

Aigle büyük mağazalarada Castor ve Moby Dick markalarıyla satılmakla birlikte, kendi mağazalarını da açıyor. Fransa’da ki  otuzbeş mağazasının yanı sıra yetmiş beş ülkede  de mağazası var. Japonya’da 1993’ten beri Yamato grubuyla ortak olarak otuz beş mağaza açtı. Hongkong, Pekin ve Tayvan’da lisanslı olarak satış yapıyor. 1998’de İspanya, Portekiz ve İsviçre’de,2000’de de Londra ve Düsseldorf’ta mağazalar açtı.

On yıldan daha fazla zamandır reklam vermeyen Aigle, 1997’de Jean&Montmarin imzalı bir reklam filmi çekmiştir. Reklamda Kullandığı “Doğa sizi Aigle ile Seviyor” dikkat çekiciydi.

İnternet sitesi : www.aigle.com

Referans:Watin’ markaların öyküsü

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu