Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Markaların Öyküsü-A (Alfa Romeo)

Alfa Romeo Markasının Tarihten bugüne logoları

Otomobil markası,1909 yılında Ugo Stella tarafından yaratıldı.

Özet:

Alfa Romeo, 1910 yılında İtalya’nın Milan şehrinde, Milan’lı aristokrat bir aile tarafından kurulmuş olan bir otomobil üreticisidir. Özellikle 1960’lı yıllarda Avrupa’da popüler bir marka haline gelen Alfa Romeo, 1986 yılında Fiat’a katılmıştır.Kendini Fiat’a devretmiştir. Yönetim’i Fiat’ın elindedir Ürettiği spor model otomobillerle dikkat çeken Alfa Romeo, ilk zamanlar kamyon, minibüs ve troleybüs gibi çeşitli vasıtaları da üretsede daha sonra sadece binek otomobil üretmeye karar vermiştir.

Tarihçe;

Anonima Lombardo Fabbrica Autobili(ALFA) 1909 yılında, Milano’da, Ugo Stella tarafından kuruldu. 1906 yılında Roma’da kurulan Societa İtaliana Automobili, Darracq’ın eski yöneticisi Ugo Stella, şirket tarafından üretilen Alexandre Darracq’ın Fransız arabalarını vergiden kurtarmak amacıyla Lombardiya’lı birçok sanayicinin İtalyan arabalarından yeni bir ürün serisi hazırlama isteğinin bir ifadesiydi.

1911 yılında, mühendis Guiseppe Merosi sayesinde markanın ilk modeli olan, Milano şehrinin beyaz zemin üzerine kızıl haç işaretiile 1295 yılından beri Lombardiya başkentinin senyörleri olan Visconti’lerin açık mavi zemin üzerindeki yılanını amblem olarak benimseyen Torpedo 24 HP imal edildi.

1915 yılında sanayici Nicola Romeo Milano fabrikasını satın aldı. ve bu fabrikayı askeri malzeme üretimine ayırdı. Modeller, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Alfa Romeo adını alacaktı. Milano’nun çift sembollü logosu Alfa Romeo ve Milano kelimelerini içermektedir.1920 yılında Alfa Romeo.

1933 te kurumun ulusallaşmasıyla birlikte departmanın yöneticisi olacak olan Enzo Ferrari’yle deneme sürüşlerine başladı. Ferrari,Nicola Romeo’nun yönetimden çekilmesinden sonra 10 yıl kadar yönetimde kaldı. ve 1938 yılında yönetimden ayrıldı. markanın ödül listesinde yüzün üzerinde büyük ödül vardır.Bunların on dördü Juan Manuel Fangio gibi kahramanlaşmış sürücülerin ünlü Alfetta’larıyla 24 Heures du Mans’ta kazanılmıştır.

1951 yılında Finmeccanica’nın (İRİ) kontrolüne geçen kuruluş, seri araba üretimi için yarışları bırakmıştır. Savaş sonrası başarılarında  Giulietta (1955), Giulia, Spider, Montreal ve Alfasud (1972 senesinde Napoli yakınlarındaki pomigliano’da kurulan fabrikadan dolayı “sud” eki almıştır.) sayılabilir.

1987 yılından sonra marka, Fiat grubunun ellerinde başarısından az da olsa bir şeyler kaybederek “Alfacıları”şaşırttı. Avrupa’da 1984 yılında 32000 alıcısı varken, 1996’da bu rakam yaklaşık 8 000’di!

1997 yılında Alfa Romeo’nun estetik ve sportif tarzını birleştiren Berline imal edildi; 1998’de yılın arabası seçilen bu marka, aynı sene Berline “haut de gamme” 166’yla devam etti. Reklam kampanyasında, “Eğer asabiyet belirtileri gösteriyorsa, bu normaldir.” cümlesi kullanıldı.

2000 yılında marka, yeni bir model olanSportwagon, “break kupe” spor arabayı çıkardı. Conquest ajansı bu defa sahneye “mücevherlerimi taşımıyorum, onları sürüyorum.” diyen Catrherine Zeta Jones’u çıkardı. Böylece markanın ablemi olan dört yapraklı yoncanın hala şans getirdiği kanıtlanmış oldu.

Alfa Romeo 8C Competizione; 

Alfa 8C Competizione, ilk olarak 2003 Frankfurt Motor Fuarı’nda konsept spor araba olarak gösterilmiş ve 2007 yılında Alfa Romeo tarafından üretilmeye başlanmıştır. Alfa 8C Competizione, seçenek olarak sadece 2 kapılı coupe gövde stiline sahiptir. 6 manuel vitese sahip olan 8C Competizione, maximum 292 km/saat hıza ulaşabilir ve sıfırdan yüz kilometre hıza (0-100 km/saat) 4.2 sn gibi çok kısa bir sürede çıkabilmektedir.
Alfa Mito ;
Alfa Mito 2008 sonu 2009 model olarak yollara çıktı. Tasarımında 8C Competizione ‘den izler taşmaktadır. 1.4 Benzinli 78 HP, 1.4 benzinli Turbo 155 HP, 1.6 Dizel 120 HP motor seçenkeleri mevcuttur. 4.06 mt uzuluğundadır. Mini’ye en büyük rakip olacak bir modeldir.Model şu anda üretilmiş olup,satışa sunulmuştur.
Yeni motor olarak 1.4 170 Hp multiair versiyonu eklenmiştir. Önümüzdeki aylarda ise, 1.4 135 HP (yine multiair) otomatik şanzımanlı versiyonu ülkemizde satışa sunulacaktır.

 Alfa Romeo Giulietta; 

2010 yılında Giorgetti Giugiaro tarafından tasarlanan premium HB model

********

refeans:  wikipedia-watin; markaların öyküsü

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu