Web siteniz mobil uyumlu mu
absolut vodka reklam çalışması
Genel

Markaların Öyküsü–A (Absolut Vodka)

Absolut Vodka

Votka, 1979 ‘da Lars Lindmark tarafından yaratıldı.

17 Nisan 1979.İsveç’in küçük bir kasabası olan Ahus’ta Boston’a gidecek bir mal hazırlanıyor.  Absolut Vodka adlı beyaz alkollü bir içkinin Amerika’ya gidecek ilk partisi bu. 2000 yılında bu marka dünyada en çoksatan altıncı marka oluyor. Ve dünyadaki markalar sıralamasında ilk ona giriyor. 2011 yılında Brand Finance tarafından yapılan en iyi 50 dünya markası sıralamasında hala ilk onun içinde yer almaya devam ediyor

Fakat ürünün kendisi 100 yıldan eski, 1879 yılında Lars Olsson Smith, devlette çalışan bir içki üreticisi, yeni bir votka yaratıp adını “absolut rent branvin” yani “ tamamen saf hayat suyu” koyuyor. BU içki o güne kadar yapılanlardan farklı, çünkü yeni bir metotla üretiliyor. Termik damıtma tekniği. Bu yöntem alkolün içindeki zararlı alkolleri birkaç damıtma kulesinden geçirerek ayrıştırmaya, saf ve temiz alkol sağlamaya dayanıyor. 1906 yılında, Lars’ın oğlu, İsveç’in güneyindeki küçük bir kasabada, Ahus’ta bugün Absolut Vodka üretiminin tamamını gerçekleştiren fabrikayı kuruyor. Ollson,fabrikanın devleştirilmesinden dört yıl önce 1913’te ölüyor. Devlet tekeli olan Vins&Sprit, yani İsveç Şarap ve içki Şirketi, Lars Lindmark’ın başa geçtiği yetmişli yıllara kadar pek bir varlık gösteremiyor.

absolut vodka reklam çalışması

absolut vodka reklam çalışması

Lars Büyük bir marka yaratmak için kolları sıvıyor.  Ve amacına ulaşmak için Olsson Smith’in ürününü kullanmayı düşünüyor. Önce üzerinde Viking “Kızıl Erik”in  resmi olan, yol işçilerinin kullandığı cinsten seramik-toprak karışımı bir şişe kullanıyor. Sonra Curt Nyander liderliğindeki  pazarlama ekibi, kraliyet armalı siyah opak bir şişe üretiyor. Reklamcı Gunnar Broman ise ilaç şişesine benzer bir şişe yaratıyor. İsim olarak da absolute  -genel bir kelime olduğu için- marka “Absolut” olarak kısaltılıyor.  Ve “Absolut Vodka” adı tescil ediliyor.

Malın menşeini vurgulamak amacıyla da “Country of Sweden” ekleniyor.  En nihayet L.O.Smith’in resmi de şişenin üstüne konuyor. Artık şişelerde hayat suyu yok, votka var. Markanın ve de üretim tesislerinin sahibi olan The Absolut Company adlı şirket, 1982’de ABD’ye en çok votka ithal eden şirket oluyor.

ABD, Batı votka pazarının %60’ı demek. Bu başarıda Michel Roux adlı Fransız’ın payı büyük.Üstelik bu başarı şekilsiz, elde tutulması zor, kısa boyunlu, etiketsiz bir şişeye rağmen gerçekleşiyor. Markanın özelliği de kült bir marka oluşu da reklam kampanyalarıyla açıklanabilir.  TBWA tarafından hazırlanan ve esas olarak şişenin siluetini kullanan mizah temalı reklamlar çok başarılı oluyor. Sekiz yüzü aşkın şişe resmi , dergilerin sayfalarını ve billboardları süslüyor.

Absolut Perfection(1981) Absolut Elegance(1985) Absolut Profile(1991) Absolut Moscow(1996) Absolut Eclipse (1999) gibi Marka, sanat modayla da ilişkilendiriyor kendini. Pop art’ın üstadı Andy Warhol’un  siyaha boyadığı Absolut şişesiyle başlayan sanat koleksiyonu 500 sanatçının katılmasıyla devam ediyor. Helmut Newton, Keith Haring, Versace, Tom Ford, John Galliano bu geleneği devam ettiriyorlar. Absolut Orginals koleksiyonu da Avrupalı avangard sanatçılarla 1998’de başlıyor. Çeşit olarak Absolut Citron, Absolut Kurant, Absolut Mandarin, 1998’de seriyi tamamlıyor. Absolut bu markayla başka şeyler de satabilir. Tabii. Örneğin, 1987’de  David Cameron’un bir mini etekli elbise kullanarak yaptığı Absolut Mode reklamındaki elbiseyi satın almak için Absulut’a edilen telefonların ardı arkası kesilmiyor. Mutlak (absolute) bir başarı. Halen yılda 60 milyon litre satılıyor.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu