Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Nasıl Marka Olunur-7 “Maskot”

Maskotlar, içimizdeki çocuğa hitap ederler. Marka kahramanlarımızdır Maskotlar.

Her Ürüne Bir Kahraman Gerek!

Beğenilen maskotlar tüketici için markanın benzersiz olmasını sağlayan pazarlama aracıdır. Geçmişe baktığımızda maskotların tarihte ,ilk uygulamalarının 100 yıl öncesine gittiği görülüyor. İlk uygulamalar ABD’de başladı, 1950’lerden sonra hızla yayıldı.Birçok tüketici bu karakterlerle ile büyüdü.Reklam yöneticileri ve marka yöneticileri kendi markalarını teşvik edici başka yaratıcı ve tuhaf yolları aradığı  1980’lerde maskot pazarlama çöküş dönemini yaşadı. Ama maskot geri döndü. Son dönemde Türkiye’de  Arçelik’in Çelik ve ÇelikNaz konuşuluyor. Türkiye’de maskot pazarlamanın en başarılı örneğini gerçekleştiren Arçelik Çelik robot”unu, 2. yarattığı ÇelikNaz ile evlendirerek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Markalamada Maskot kullanımı Özellikle ABD’de yaygın. ABD’de Spor takımları, pazarlama dünyasına maskotların marka bilinci yaratma, sadakat geliştirme ve daha da önemlisi biletlerini satma konularında oldukça yüksek etkiye sahip olduğunu gösterdiler. Sayısız faydası olan maskotlar, öncelikle markaların birer kişiliğe sahip olmasına oldukça yardımcı oluyorlar. İnsanların markayı hatırlamalarını, onları aynı zamanda eğlendirerek sağlıyorlar.

Markaların kişilik kazanması için çok güçlü bir etkisi olan  maskotların diğer faydaları şu şekildedir:

  •  * Medyada heyecan oluşturma
  •  *  Marka için iyi niyet ve sempati üretimi
  •   * Şirketin sosyal vicdanı için bir ses sağlayarak, marka elçisi olarak hareket etme
  •   * Topluluk tanımlaması için bir toplanma simgesi sağlar (örneğin,Turkcell Sinyal’ini Van için düzenlediği yardım kampanyasında kullanıyor.)
  •   * Tüketicilerde bir markanın kendi gereksinmelerini karşılayacak en iyi marka olduğu imajının yaratılması
  • ve ürünler satmak.

Peki Ama bir maskot ya da karakter’in  ortalama yada  küçük işletmeler için anlamı var mı?

Elbette var. Küçük ve orta işletmeli firmalar Büyük firmalar ile aynı yatırımı yapmak zorunda değildir tabi ki, unutmayın ki, her karakter üç boyutlu formda olmak zorunda değildir.  Karakterleriniz  yazdırılan sayfalarda, antetli kağıtlarda veya ürün ambalajı üzerinde eşit derecede bulunabilir. Ve karakterinizle tüketicinizde duygusal bir tepki oluşturmak için gereken özellikleri çalışabilirsiniz.  Unutmayın, Karakterler ve maskotlar aynı zamanda çocuk faturası ödemek zorunda olan veli tarafından yakından takip edilen, birincil hedeflerdir., özellikle de perakende pazarında.

Eğer ciddi bir karakter veya maskotu gelişimi düşünüyorsanız, bu tavsiyeleri izleyin:

  • * Ürününüze layık profesyonel bir karakteri geliştirmek için, akıllıca davranın ve ne gerekiyorsa harcayın; karakteriniz için  amatörce ve ucuza kaçılmasına izin vermeyin.
  • * Sadece eğlenceli bir karakter aramıyorsunuz unutmayın, Markanız ile bağlantılı güçlü bir kimliği olmalıdır.
  • * Ambalaj, reklam, mağaza içi yada dışı için yada  tabelada kısacası her yerde kullanıma uygun karakter olmalıdır.
  • * Maskotunuzun gelişme aşaması boyunca size rehberlik edecek profesyonel bir firmanın hizmetlerini kullanın.Özellikle maskotları için karakter gelişimi,özenli bir çalışma gerektirir. Çoğu reklam ajansları ve tasarım firmalarının bu konuda tam bir bilgisi yoktur. Bu nedenle referans verebilecek bir ajans bulmanız önemlidir.

Maskotlar , Entegre Pazarlama İletişimi (IMC) ve Marka Değeri

Unutulmaması gereken nokta ,dünyanın en iyi maskotunun , başta iletişim alt bileşeninin diğer elemanları (reklam, yüzyüze satış, halkla ilişkiler, satış geliştirme) ve ürün hizmet ve diğer pazarlama karması bileşenleri ile entegre bir şekilde kullanılmazsa , zaman içinde günceleştirilmezse ve de hal ve gidişi (!) izlenmezse etkinliğinin kalmayacağıdır. Maskot, özellikle entegre pazarlama iletişimi (IMC) içinde eşgüdümlü bir şekilde , tasarımlanıp uygulamaya konulmalıdır. Çünkü bir markanın değeri , yüksek marka sadakatine , isim farkındalığına , algılanan kaliteye, güçlü marka çağrışımlarına ve patentler, tesciller ve pazarlama kanalı ilişkileri gibi faktörlere bağlı olarak oluşur. Marka sermayesi de güçlü bir rekabet silahı olarak pazarlarda yerini alır.

Maskotun Marka Stratejisine Zararı

Maskotlar, marka inşasında yardımcı olabildiği gibi, markanın arkasındaki asıl stratejiden dikkatleri uzaklaştırabilir de…İyi bir müşteri hizmeti ve iyi bir ürün ve iyi bir pazarlama karışımı olmadan hiçbir maskotun bir firmayı kurtaramayacağı da bilinmelidir. Uzun dönemde maskot, bir marka kimliğinin yerleşmesine yardımcı olur. Ancak spesifik olarak işletmenin markasıyla ilişkili olmalıdır.

ABD`de ve dünyada yaygın meksika fast-food zinciri Taco Bell `in maskotu Chihuauhua (sevimli köpek) ve Budweiser birasının kurbağası maskot olarak geri tepmiştir. Taco Bell`in maskotu satışlarını artırmamış. Tüketiciler bu konuyu Taco Bell ile ilişkilendirecekleri yerde sevimli köpeği öne çıkarmışlardır.

Unutmayın ki doğru şekilde uygulandığı takdirde, Maskot pazarlama son derece etkili olabilir.

Dünyanın En Başarılı Marka Maskotlarından bazıları
1. Duracell Ayıcığı,
2. Michelin Adamı, (Bibendum)
2. Nesquik Tavşanı,
3. Mc Donalds Palyaçosu,
4. Coca Cola Kutup Ayısı,

Türkiye’nin En Başarılı MarkaMaskotlarından Bazıları
1. Turkcell Karıncası,
2. Panda,
3. Arçelik’in Çelik’i
4. Aslan Max


 

Referanslar: grafikerler.org/ .capital.com.tr/ ambalajsektoru.com

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu