Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka ismi
Genel

Markalaşmada 1. Adım: Marka İsmi

Marka İsmi :

1969 yılında Cambridge fizikçilerinden Sir Roger Penrose, Küçük bir bilimsel toplantıda “kütle çekimi altında çökmüş cisim” olarak adlandırdığı bir buluşunu duyurdu. Bu açıklamaya gelen tepkiler oldukça küçük kaldı. Ancak birkaç ay sonra Penrose, tanımını “KARA DELİK” olarak değiştirince, bu buluşuyla ilgili haberler tüm dünyaya yayıldı. Bugün “Kara Delik” ifadesi konuşma dilinin de bir parçası haline geldi.

Marka ismi bir ürünün yada hizmetin yada duyurmak istediğiniz her ne ise onun en belirgin ifade şekli başka bir deyişle “yüzüdür”. Marka ismi Sizi rakiplerinizden farklı kılan duygusal bir römorktur. Marka ismi kalplere ve zihinlere dokunur

Sizi özel kılar. İşte tüm bu sebeplerden dolayı marka isimleri çok dikkatlice seçilmelidirler. İyi seçilmiş bir isim, en az markanın kendisi kadar, değerli bir varlıktır. İsim markanın algısını doğrudan etkiler.

Her gün  defalarca, e-postalarda, kartvizitlerde, web sitelerinde, ambalajlarda vb.. çeşitli yerlerde karşımıza çıkar marka isimleri. Pazarlama çalışmalarının gücünü doğrudan etkiyen marka isimlerinin etkisiz olması durumunda yaptığınız yatırımlar aksayabilir. Çünkü bir marka isminin insanlar tarafından rahatça telaffuz edilememesi ya da hatırlanmaması iletişim eksikliğine sebep olur. Sonuçta marka ismi şirketin tüm değerlerini ve vaatlerini taşıyan bir ifade şeklidir. Bir marka geliştirmenin önceliklerinden biri de marka ismini ön planda tutmaktır.

Marka ismi belirlerken:

  • Mutlaka Rakip Rekabet Analizi yapılmalıdır. Pazarınızda hangi isimlerin kullanıldığını belirlemek, rakiplerinizin tamamını taramak gibi daha birçok etken marka konumlandırma stratejisi belirlemenize yardımcı olur.
  • Konumlama.  Bu noktada markanızın temel değerlerini belirlemiş olmanız çok önemlidir. Temel bir anlayış kazanan marka ve bunun üzerine belirlenecek marka ismi kazanan bir isim olacaktır.
  • Adı kavramsallaştırma. Doğru ismi geliştirme, konumlandırma stratejisi ve farklı açılardan keşfetmek ve analiz etmek, pazarlama, reklam ve markalaşma çabalarına ne şekilde kullanmayı hedeflediğiniz ile başlar. Sonra ki adımda isim seçenekleri oluşturmaya başlayacaksınız.
  • Marka ismi.  Daha önceki aşamalarda elde edilen veriler üzerinden, marka ismi olmaya aday adlar, Yaratıcı alıştırmalarla belirlenir ve tescil edilebilirlik, alan adı, sosyal ağlardaki kullanımı vb.… bir çok kriter ile elemeye tabi tutulur.
  • Final. Uzun ve yorucu bir uğraş sonrasında kalan marka isim adayları içinde seçim yapılır. Ve gerekli yasal korumaları ile Marka Adımız pazara girmeye hazırdır. Bununla beraber  iyi bir markalama için Marka ismizi slogan, marka hikayesi logo vb.. değerler ile tamamlamanız gerekecektir. Bu konulara ileride daha detaylı olarak değineceğiz.

Yaygın olarak kullanılan marka isim türleri şu şekildedir.

Kurucu isimleri:  Bir çok büyük marka Adil Işık, Eyüp Sabri Tuncer, Woener von Simens vb..gibi kurucu isimlerini almıştır.

Tanımlayıcı isimler: Türk Hava Yolları, Türk Telekom, British Airways gibi şirket doğasını net bir şekilde aktaran isimler kullanılmaktadır

Kısaltmalar:  IBM, UPS, DHL, HSCB, HP vb…

Uydurulmuş İsimler: Sözlüklerde yada başka bir yerde yer almayan uydurulmuş isimlerdir. Ör: Xerox

Metaforlar:  mitlojik isimler, hayvan, yer, bitki , süreç vb.. kelimeleri temel alan metafor marka adları ürünün yada hizmetin belirli bir niteliğini yada özelliğini ima etmek için kullanılır.  Ör: Apple!

“Biz, insanları kendi değerleri için değil, bizde buldukları değerlerden dolayı severiz.”
Byron

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu