Web siteniz mobil uyumlu mu
link kısaltma servisleri-marka-marka.org
Araştırma

Link Kısaltma

Sosyal ağların kullanım amacı bilgi paylaşımına yöneldikçe link kısaltma siteleri de azımsanamayacak kadar yaygınlaştı. Peki nedir bu link kısaltma ne işe yarar ?

Sosyal paylaşım siteleri başta olmak özere, haber siteleri, bloglar vb.. bir çok sitede  kullanıcılar birbirlerine beğendikleri bir makalenin, videonun veya fotoğrafın bağlantı linkini göndermek isterler.  Ve genelde Sosyal paylaşım sitelerinin çoğunda karakter sınırlaması var. Bağlantı linkinin uzun olması sorun yaratır. Bu noktada link kısaltma servisleri devreye giriyor. Link kısaltma servislerinin en gözdelerine bir göz atalım.

Bit.ly,   link kısaltma servisleri arasında en fazla kullanılan bu sitedir diyebiliriz. Kısa link oluşturduktan ve arkadaşlarınızla paylaştıktan sonra bit.ly sitesinde paylaştığınız link ile ilgili istatistiki bilgileri görebilirsiniz.

Link kısaltma işlemi için, arama çubuğu şeklindeki boşluğa       “kısaltmak istediğiniz linki yazıp “shorten”(kısalt) butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar.

Bit.ly Link Kısaltma servisi

Bit.ly

 

Google. gl, bit.ly ile benzer özelliklere sahip Google’a ait bir link kısaltma servisidir. Arayüz kullanım açısından çok sade bir görünümdedir.

google.gl link kısaltma servisi

google.gl

Tinyurl, Arayüz olarak bit.ly ve Google.gl  kadar kullanışlı olmasa da kullanım olarak iki servis ile benzer özelliklere sahip.

tinyurl.com link kısaltma servisi

tinyurl.com

Kısaurl. Türkçe  link kısaltma servisidir. Çoklu link kısaltma hizmeti vermektedir. Ayrıca masaüstünde çalıştırılabilir bir yazılımı var. Bu yazılım yardımıyla tarayıcıdan giriş yapmadan direkt olarak masaüstünden link kısaltabilirsiniz. Kısalttığınız linke şifre koyarak sadece şifreyi verdiğiniz kişilerin bağlantıya ulaşmasını da sağlayabilirsiniz

kisaurl link kısaltma servisi

kısaurl

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has 2 Comments

  1. okey oyna Reply

    bu link kısaltma ne işe yarıyor faydası ne bi anlasam 😀

    • Reyhan Reply

      Link kısaltmayı,twitter gibi karakter sınırlaması olan yerlerde, paylaştığınız bağlantıyı kısaltmak için kullanabilirsiniz mesela 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu