Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Telefonunuzu Mu Kaybettiniz? Ya Şimdi Ne olacak?

 

Telefonunuzu kaybettiniz, Bu çok can sıkıcı öyle değil mi.. Ancak Güvenlik şirketi Symantec’in yaptığı araştırma daha can sıkıcı bir durumu gözler önüne seriyor.Kaybolan telefonunuzu bulan kişilerin %93’ü telefonunuzun içindeki bilgileri detaylı bir şekilde inceliyor.Maalesef bu orana telefonunuzu size geri iade edenler de dahil…

Üzülerek söylemeyim ki, telefonunuzu kaybettiyseniz en özel fotoğraflarınızdan kişisel banka hesaplarınıza kadar her şeyin karıştırılacak olduğu gerçeğini kabul etmelisiniz. .

Cep telefonunuzu ele geçirenlerin  yüzde 96’sı (oldukça büyük bir oranı) sosyal medya profillerinize ve kişisel hesaplarınıza giriş yapmaya çalışıyor. Resimlerinizi inceliyor. Mesajlarınızı okuyor. Yüzde 43’ü ise daha da ileri giderek banka bilgilerinize erişmeye çalışıyor.

Güvenlik şirketi Symantec’in yaptığı araştırmada bataryası dolu 50 adet telefon yem olarak insan trafiğinin yoğunlaştığı toplu taşıma durakları, alışveriş merkezleri ve restoranlara bırakıldı. Telefonların içine Private Pix adında bir fotoğraf uygulaması, çeşitli hesaplarla birlikte internet bankacılığı hizmeti ve Corporate Email adındaki e-posta uygulaması yüklendi.

Uygulamalar gerçek veriler içermiyordu fakat telefon kullanıldığında güvenlik şirketine haber gidecek şekilde bir sistem içeriyordu. Ayrıca telefon içerisine yüklenen program sayesinde telefonu bulan kişilerin nereye gittiği görüntüleyebildiler.

İnsanların % 50’si araştırmalar için bırakılan telefonları sahibine ulaştırmaya çalışırken % 96’sı telefonları alarak içini karıştırdı. % 83’lük kesim ise iş bilgilerini öğrenmeyi tercih etti. Bu araştırma  gösteriyor ki telefonunuz kaybolduğu zaman kişisel fotoğraflarınız, sosyal medya profilleriniz ve e-postalarınıza giriş yapılıyor. Ve en tehlikelisi de çoğu insanın banka hesap bilgilerinize ulaşmaya çalışması.En dürüst bulucular bile  sahibini belirlemek amacıyla adres defteri ve e-posta uygulamaları aracılığıyla iletişim bilgilerine erişmeye çalışıyor olabilir.

Araştırmada Cihazların yüzde 60’ı telefonları bulan insanların sahibinin kullanıcı adı altında sosyal ağ hizmetleri için oturum açma girişiminde olduğunu gösterdi. Bu arada, yüzde 43’ü  bankacılık uygulamaları için aynı şeyi denedi. Parola istekleri ile karşı karşıya kaldığında, bireylerin şifrelerini bulmaya çalıştılar.

*****

Referans: basın bültenlerinden derlenmiştir.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu