Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Julian Assange

Julian Paul Assange (d. 3 Temmuz 1971), Avustralyalı internet aktivisti, Wikileaks adlı internet sitesinin editörü ve basın sözcüsüdür.Wikileaks’in editörü olmadan önce fizik ve matematik öğrencisi, bilgisayar programcısıydı.

Çocukluğu: 

Julian Assange, 3 Ağustos 1971 tarihinde, Townsville, Queensland, Avustralya’da dünyaya geldi. Ailesi gezici bir tiyatro topluluğunda çalışan tiyatroculardı. Anne babasının boşanmasının ardından tekrar evlenen annesi, yeni evliliğinde de mutluluğu bulamayınca çareyi çocuğuyla beraber eski kocalarından uzakta durmakta buldu. Bu sebeplerden dolayı Assange’ın çocukluk hayatı farklı şehirlerde sürekli ikamet değiştirerek geçti; bu süre zarfında pek çok okula kayıt olup ayrılmak zorunda kalan Assange, öğreniminin bir kısmını ise evinden tamamladı.

Gençlik,Hacking ve mahkumiyet:

1987 yılında 16 yaşını doldurduktan sonra,Assange hackerlığa başladı. Hacker adı : “mendax”tı. Bir süre sonra iki arkadaşıyla beraber bilgisayar korsanlığı (hacking) yapmaya başlayan Assange, bu amaçla International Subversives adlında bir topluluk kurdu.16 yaşına geldiğinde iki arkadaşıyla beraber bilgisayar korsanlığı (hacking) yapmaya başlayan Assange, bu amaçla International Subversives adlında bir topluluk kurdu. Çoğu kötü niyetli hackerın tersine önceliği her zaman bilgiye erişime veren Assange, topluluğun kurallarını “Asla girdiğin bilgisayar sistemlerine zarar verme, onları asla çökertme ve sistemlerdeki bilgileri yanlış olanlarla değiştirme, sadece bilgiyi paylaş” olarak belirledi. 1987-1991 yılları arasında aktif olarak hackerlık yapan Assange, 1991 yılında 24 ayrı hack suçundan Avustralya polisi tarafından yakalandıysa da, 2100 dolarlık bir kefaretin ardından serbest bırakıldı.

İş ve Üniversite Çalışmaları:

1993 yılında Avustralya’nın ilk ISP (İnternet Servis Sağlayıcı)’larından birisini kuran Assange, 1994 yılı sonrasında Melbourne’da bilgisayar programcısı ve ücretsiz program yayınlayıcısı olarak çalıştı. Pek çok ücretsiz programın yayınlayıcı olarak net camiasında haklı bir üne kavuşan Assenge, 90’lı e 2000’li yıllarda toplam altı üniversiteye kayıt olduysa da, bunların hepsini tamamlayamadı. 2003-2006 yılları arasında devam ettiği ve fizik ile matematik eğitimleri aldığı Melbourne Üniversitesi’nde okurken Avustralya Ulusal Fizik Ödülü’nü kazandı (2005). Bu alanların dışındaki çalışmaları ise felsefe ve neurosience alanlarında gerçekleşti.

WikiLeaks’ın Kuruluşu ve Sonrası:

Wikileaks 2006 yılında kuruldu. Assange dokuz kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerinden olup ayrıca basın sözcüsüdür. Gazeteler onu Wikileaks’in “yöneticisi” veya “kurucusu” olarak tanımlasa da Assange, “Ben kendimi kurucu olarak görmüyorum, sadece editörüm.” demiştir. Siteye yüklenecek belgelerde en son söz ve onay Assange’ındır. Diğer bütün site çalışanları gibi Assange da site için ücretsiz ve gönüllü olarak çalışmaktadır.

Kurucusu olduğu WikiLeaks, Küba’daki Amerikan üssü Guantanamo’da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya’daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı’ndaki sivil ölümlerine dair belgeler yayınladı.Son olarak 2010 yılı Kasım ayında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkedeki Amerikan diplomatların yazışmalarını halka sunarak uluslararası arenada büyük bir karmaşaya sebep oldu.

WikiLeaks’in kurucularından birisi, baş editörü ve sözcüsü olan Assange, kendi açıklamasına göre WikiLeaks ile bütün diğer basın organlarının açıkladığından daha fazla gizli belgeyi dünyaya duyurarak büyük bir ün elde etti. Her ne kadar WikiLeaks’in baş editörü olsa da kuruluştan para almadan, gönüllü olarak çalışan bir aktivist olan Assenge, 2009 yılında Amnesty Uluslararası Medya Ödülü’nü ve 2010 yılında Sam Adams Ödülü’nü kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri diplomatik belge sızıntısı:

Julian Assange önderliğindeki WikiLeaks organizasyonu, ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmalardan oluşan 251.287 gizli belgenin bir önbelleğini elde etti ve belgeleri yayınladı. Belgeleri beş büyük gazetenin (El País, Le Monde, Der Spiegel, The Guardian ile The New York Times) desteği altında dağıttı ve ilk 220 diplomatik belge 28 Kasım 2010 tarihinde yayımlandı.

Belgelerin yaklaşık 100 bini “hizmete özel” (confidential), 15 bini “gizli” (secret) olarak sınıflandırılırken, “çok gizli” (top secret) sıfatını taşıyan hiçbir belge yayınlanmadı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın toplam 270 büyükelçilik ve konsolosluklarla günlük yazışmalarına dayanan belgeler içinde Washington’dan sonra 7918 belge ile en fazla belge ABD Ankara büyükelçiliği tarafından hazırlananlardan oluşmaktadır. Belgelerin çoğu, ABD ile Orta Doğu ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilere dayanmaktaydı. WikiLeaks, birkaç ay içinde aşamalı olarak belgelerin tamamını yayımlamayı planlamaktaydı.
28 Kasım günü belgelerin planlanan açıklanmasına bir saat kadar kala, WikiLeaks bir dağıtık hizmet aksatma saldırısına uğramakta olduğunu açıkladı; fakat belgelerin yine de dünyaya duyurulacağını söyledi.
Belgelerin açıklanmasıyla birlikte Wikileaks ve en yetkili ismi Julian Assange üzerindeki maddi ve manevi baskılar arttı. Wikileaks sitesi sürekli olarak saldırılara maruz kaldı ve site alan adı ve sunucusuyla ilgili sorunlar yaşadı.PayPal, Amerikan hükümetinden gelen baskı iddialarıyla Wikileaks’in hesabını dondurarak bağışları engelledi. MasterCard ve Visa da Wikileaks’e para akışının önünü kesti.

Soruşturmalar :

Cinsel taciz iddiası: İsveç’teki savcılık 18 Kasım 2010’da cinsel taciz suçlaması nedeniyle Assange için uluslararası yakalama kararı çıkardı.7 Aralık 2010 günü hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili gönüllü olarak ifade vermeye gittiği Londra’daki polis merkezinde İsveç tarafından hakkında yakalama emri olduğu gerekçesiyle tutuklandı. 14 Aralık 2010 tarihinde çıkarıldığı duruşmada kefaletle şartlı tahliye edildi.

ABD’nin casusluk soruşturması:
ABD’de yürütülen bir soruşturmada; Julian Assange’ın ABD ordusuna ait gizli belgeleri sızdıran ve halen tutuklu bulunan er Bradley Manning’i belge sızdırmak için teşvik edip etmediği araştırılıyor. Manning’in belge sızdırma eyleminde Assange’ın rolü olduğu tespit edilirse ABD’nin Assange’a da dava açacağı belirtiliyor.

Ve 2012
Ocak 2012 yılında, WikiLeaks, Assange “dünyanın dört bir yanından önemli siyasi oyuncular, düşünürler ve devrimciler ile ilgili belgeleri, bir yazı dizisi şeklinde”  açıklamaya başlayacağını duyurdu.

Şubat 2012 wikiLeaks, ABD merkezli istihbarat kuruluşu Stratfor’a ait 5.5 milyon e-mail’in bir kısmının yayımlanmasına başladı.

************

Referans: biyografi.info-vikipedia

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu