Web siteniz mobil uyumlu mu
mucit
Araştırma

Dünyayı Değiştiren 10 Buluş !

İzlediğimiz filmlerde Mucitler, muhtemelen bir laboratuvarda, parlak cihazlarla denemeler yapan ve  bazı kavram ya da mekanizmaların   mükemmel  çalışmasını sağlayan, süper tasarılar yapan yalnız  dehalardır. Ancak bu kesinlikle bir hayal.

Dünyayı değiştirecek  Buluşlar hakkındaki bu yazıyı okuduğunuzda sizin de göreceğiniz gibi, Buluş  sahibi olan veDeha olduklarına kesinlikle katıldığım mucitler, hiçte film setlerinde olduğu gibi değiller.

10. Sırada: Pulluk
İlk Pulluk

İlk Pulluk

Bugün yaşamlarımızda yer alan pırıltılı, elektronik buluşlarla karşılaştırıldığında, pulluk çok heyecan verici görünmüyor. Bu Toprağı sürmek için kullanılan tarım aracı, basit bir kesici alet olarak tanımlanıyor. Ancak pulluk muhtemelen diğer tüm buluşları mümkün kılan bir buluş.
Hiç kimse, pulluğu tam olarak ne zaman ve kimin icat ettiğini bilmiyor. Kullanımının prehistorik dönemlere dayandığına dair kanıtlar var.Pulluk öncesinde elle yapılan toprakla uğraşma avlanma işleri daha yorucu ve uzun zaman alıyordu. Bu nedenle pulluğun icadı yaşamlara büyük bir kolaylık ve hız eklemiş oldu.
Pulluk kullanmaya başlayan insanlar daha kolay ve hızlı çalışmalar yaptı. Pulluk tasarımındaki gelişmeler, insanların hayatta kalmak için gerekli olandan çok daha fazla gıda hasat elde etmesini sağladı, tarımı çok verimli yaptı. İnsanlarda da mal ya da hizmetlerin fazla üretiminin satışını keşfettiler. Ve Büyüyen gıda ticareti başlamış oldu.
Bu açıdan bakıldığında Pulluğun buluşu ile ticaretin buluşu, yazının, sayı sistemlerinin ve daha birçok şeyin bulunmasının bağlantısı var. Nüfusları artan insan toplulukları ticari faaliyetlerini daha rahat gerçekleştirebilmek için topluluklarını büyüttü. Şehirler oluştu. Pulluğun insan uygarlığının kurulması için baş aktörlerden biri olduğunu söylemek hiçte abartı değil.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu