Web siteniz mobil uyumlu mu
dosya kurtarma | marka-marka.org
Bilgisayar

Silinen yada Kaybolan Dosyalarınızı Kurtarın!

Ücretsiz Yazılım ile Silinen Dosyalarınızı Kurtarın!

Bilgisayar kullanıpta, önemli bir dosyasını tamamen silmeyen yoktur. Siz silmediniz mi? Başınıza her an gelebilir. O nedenle de bu yazıyı okumanızda fayda var. O çok önem verdiğiniz dosyayı silersiniz ve her nasılsa tamamen geri dönüşüm kutusuna  atıp, çöp kutusunu da boşaltırsınız. O artık yok olmuştur. Büyük kırmızı panik düğmesine basmadan önce, dosyanızın  hala hayatta olduğunu ve onu bulmak için bilmeniz  çok iyi bir şansınız olduğunu unutmayın. Doğru araçlarla, silinen dosyayı bulma ve  kurtarma farenin birkaç tıklaması kadar basit olabilir.

Bölüm I: Genel Bakış

Tamam, Bu kadar önemli bir dosyayı kaybettiniz. Panik yapmayın. Bir nefes alın, tam olarak  dosya kurtarma moduna girmeden önce, bilgisayarınızı ve Geri Dönüşüm Kutusu’nu  çifter çifter kontrol edin. Hala bir şey bulamadınız mı ?

1. Ne yapıyorsanız Bırakın!
Işletim sistemi bir dosyayı sildiğinde gerçekte yaptığı dosyanın kapladığı alanı sabit diskinizde boş olarak işaretlemektir. Artık boş olarak işaretlenen alan bilgisayarınız tarafından tekrardan kullanılabilir. Bu nedenle bir dosyayı yanlışlıkla silerseniz, yeni veriler oluşturmadan önce kurtarma işlemini yapmanız daha sağlıklı olacaktır.  Eğer şanslıysanız da,bazı yazılımlarla bir kaç kez önce format atmış olduğunuz bir diskteki verilere dahi ulaşabilirsiniz.

2. Doğru Dosya Kurtarma Programı bul!
Windows: Eğer Windows işletim sistemine sahipseniz ücretsiz bir çok uygulama bulabilirsiniz. Başarılı bir kaç uygulamaya örnek olarak, Undelete Plus, PC Inspector File Recovery ve Restorasyon’u gösterebiliriz. Undelete Plus, gelişmiş filtreleme ve kullanıcı dostu ekranı seçenekleri ile silinen dosyalarını bulmayı ve geri getirmeyi kolaylaştıran bir yazılım. Ama benim testlerimde  Restorasyon ve PC Inspector File Recovery dosyaları bulmakta ve kurtarmakta daha etkili. (Tabii ki, sizin deneyimleriniz de farklılık gösterebilir.) Ek olarak, Restorasyon taşınabilir versiyonu ile size kolaylık sağlar.

Mac: Mac için silinen veriyi kurtarmak için lisanslı bir yazılım olan Data Rescue II grafik ara yüzü ile başarılı bir go-to  uygulamadır.

Tüm Platformlar: Linux/Unix sistemler için terminalden çalıştırabileceğiniz güzel bir uygulama olan PhotoRec’i deneyebilirsiniz.

3. Dosyalarınızı Kurtarın

Kullanacağınız yazılımı belirledikten ve indirdikten sonra şimdi sıra sabit diskinizi tarama zamanı. Bu işlem kullandığınız yazılama göre değişiklik gösterse de temelde hepsi aynı şekilde ilerler: Sadece silinen dosyanın bulunduğu klasör veya diski seçin ve taramayı başlatın. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra, bir çok dosyanın yer aldığı bir liste göreceksiniz. Bunları çoğu temelde işletim sisteminin çalışma sırasında yarattığı geçici sistem dosyalarıdır. Varsa şayet kullandığınız programın filtreleme özelliğini kullanarak aradığınız dosyanın adını veya türünü belirtin. Böylelikle işleriniz daha kolaylaşır.

Dosyanızı bulduğunuzda işaretleyerek sağ tıklayın ve nereye kaydedeceğinizi seçiniz ve kaydediniz.

Eğer denediğiniz programda sonuca ulaşamadıysanız başka bir yazılım denemenizde fayda var. Kullanılan yöntemlerden ötürü biri ile erişemediğiniz bir dosyaya başka bir yazılımla erişebilirsiniz.

Yinede aradığınız dosyayı bulamadınız mı? Daha spesifik sorunları çözmek için deneyebileceğiniz bir kaç yöntem daha var.

Çizik veya Bozuk CD/DVD’den Veri Kurtarma

Çizik veya bozuk CD/DVD’ler için ücretsiz bir uygulama olan CD Recovery Toolbox’u deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra shareware uygulama olan CDCheck i indirip deneme sürümünden yararlanmak isteyebilirsiniz. İki programda CD/DVD’deki çizik veya hasarlı bölümleri okumakta ve kurtarmakta oldukça başarılılar.

Bölüm 3: Bu Durumunun Bir Daha Olmasına İzin Vermeyin

Veri kaybına sebep ne olursa olsun, veri kurtarmanın en iyi yöntemi bir yedekleme planı oluşturmaktır. Bunun için Windows backup’u kullanabileceğiniz gibi Symantec ve benzeri bir çok profesyonel yazılımın yanısıra artık satılan bir çok harici diskle birlikte yedekleme yazılımları gelmekte. Bunlar hem Windows hem Mac OS de çalışabilmekte.

Peki siz hiç silinmiş bir dosyayı veya bozulan bir diskten veri kurtarmayı başardınız mı? Bunun için hangi yazılımı kullandınız? Bize kendi kurtarma öykünüzü anlatın. Herkesle paylaşalım.

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has One Comment

  1. Sezer Reply

    Teşekkür ederim,bu program benim işime yarıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu