Web siteniz mobil uyumlu mu
Çocuklardan pazarlama taktikleri
Genel

Çocuklardan pazarlama taktikleri!

Birçoğumuz pazarlık yapmayı sevmez. Hatta bilmediğini iddia edenlerimiz de çoktur.  Oysaki hepimiz pazarlık etmeyi çok erken yaşlarda öğrendik. İnanmıyor musunuz? Eğer çocuklarınız varsa ya da yeğenleriniz  istediklerini sizden almak için neler yapıyorlar bir hatırlayın?

Küçük çocukların pazarlıkla ilgili pek çok taktiği vardır. Gelin bunlardan bir kaçını hatırlayalım. Belki iş hayatında işimize yarayacak bir kaç taktik buluruz. 🙂

1.       Yardım Teklif Etmek

Çocuklar  bir şey istemeden önce genellikle ev işlerine ekstra katkıda bulunmaya başlar.  Kendi yatağını toplamanın haricinde sofrayı kurmak, çöpü çıkarmayı teklif etmek gibi… ve durum genellikle çocukların lehine sonuçlanır. İş yaşamında da durum benzerdir. Sizin için iyi işler yapmış olan birine evet demek ya da onunla çalışmak daha kolaydır.

2.      Doğru zaman

Çocuklar doğru zamanı bilme  konusunda muhteşemdir. Bir şey isteyecekleri zaman genellikle  bir işle meşgul olduğunuz  zamanı seçerler. Başka bir işle meşgulken birine çok daha kolay evet cevabı verirsiniz. Bu yüzden hedefinizin davranışlarını gözlemleyin ve pozitif bir cevap almak için uygun zamanı kollayın.

3.       Destek kuvvetler

Çocuklar genellikle bir istekte bulunmadan önce kardeşlerini ya da diğer ebeveyni  onlara destek olması için ikna ederler. Mantıklı bir konuda birini ikna etmek için aynı fikirde olan iki kişi bir kişiden çok daha güçlü ve etkilidir. Benzer bir şekilde potansiyel bir iş ortağına ya da karar vericiye yaklaşmadan önce etkili bir grup kurup fikirlerin üstünden geçmek size oldukça yardımcı olacaktır. Bir fikre ya da isteğe inanan bir takıma hayır demek oldukça zordur.

4.       Sempatinin gücü

Yetenek önemlidir fakat sempati ve duygusal bağlar çok daha güçlüdür. Ebeveynler çocuklarının sevimli bir gülümseme ekleyerek bir şey istemelerine çok zor hayır diyebilirler. İnsanlar duygusaldır  ve  kişisel bağlantılar önemlidir. Toplantı odasında pazarlık ettiğiniz kişiyle dışarıdaki bağlantınız anlaşmanın nasıl sağlanacağı ya da sağlanıp sağlanmayacağı konusunda belirgin bir etkiye sahiptir.

5.       Karar vericiyle konuşmak

Çocuklar bir konuda pazarlık ederken evde o konuda kimin yetkili olduğunu çok iyi bilirler. Onlara evet diyebilecek kişiyi hedeflerler. Eğer evet cevabını alamazlarsa bu kez ikinci karar vericiye doğru yönelirler. İş yaşamında da evet deme yetkisi olmayan biriyle uzlaşmaya çalışmak zaman kaybıdır. Anlaşmanın büyüklüğünden bağımsız olarak doğru insanla konuştuğunuzdan emin olun. Aksi takdirde ortada ödül olarak bir dondurma ya da tatlı olmayacaktır.

 

Kaynak : e-tohum.com

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu