Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Gençler Bilişimde de Suça Yatkın!

Gençler Bilişimde de Suça Yatkın!Cisco tarafından üniversite öğrencileri arasında yapılan araştırmanın sonucu gerçekten endişe verici, bilgisayarla birlikte büyüyen, eğitim ve iş hayatının her aşamasında internetle iç içe olan gençlik, önceki nesillerle kıyaslandığında İnternet kurallarını delmeye ve suç işlemeye daha yatkın, bu suçlar arasında komşunun komşunun kablosuz bağlantısından yararlanmak ya da başkasının cihazını izin almadan kullanmak gibi masum gözüken ancak başkasının hakkını gasp gözüyle bakıldığında ciddileşenlerde var.  Cisco tarafından yayımlanan 2011 Cisco Connected World Technology Report araştırmasının üçüncü ve son raporunun verileri şu şekilde

  • Üniversite öğrencilerinin yüzde 24’ü ve çalışanların yüzde 23’ü, 30 yaşından önce en az bir kez internet hırsızlığı mağduru olmuş.
  • Üniversite öğrencilerinin yüzde 33’ü online ortamda kişisel bilgilerini paylaşmakta sakınca görmüyor.
  • Çalıştığı kurumdaki BT politikalarını bildiği halde ihlal edenlerin oranı yüzde 70. Bunun başlıca nedenleri arasında çalışanların aslında kötü bir şey yapmadıkları inancı (%33), işlerini yürütmek için bazı program ve uygulamaları kullanmaları gerektiği (%22), iş telaşı arasında BT politikalarını düşünecek zamanları olmaması (%18), kuralların esnek olmayışı (%16), unutmaları (%15) ya da yöneticilerinin onları takip etmiyor oluşu (%14) sıralanıyor.
  • Yüzde 67, işyerinde daha fazla esneklik sunulabilmesi için BT politikalarının çalışanların gerçekçi talepleri doğrultusunda değiştirilmesi gerektiği görüşünde.
  • Kurumlar tarafından en fazla yasaklanan uygulama ve cihazlar arasında online oyunlar (%37) ve Apple iPod’lar (%15) geliyor.
  • Katılımcıların yüzde 10’u, BT politikalarının iPad ve tablet kullanımını, yüzde 31’i ise Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal paylaşım sitelerini engellediğini belirtiyor.
  • Yüzde 61 ise bilgi ve cihaz güvenliğinden kendilerinin değil BT departmanının sorumlu olduğu görüşünde.
  • Eskiden komşular birbirinden şeker ya da yumurta isterdi, artık internet bağlantısı istiyor: Üniversite öğrencilerinin yüzde 23’ü komşusundan internet bağlantısı ya da internete bağlı bilgisayarını kullanma izni istemiş; yüzde 19’u ise komşunun kablosuz bağlantısını izin almadan kullanmış; yüzde 19’u bağlantı olan mağazaların çevresine gitmiş ve yüzde 9’u da bir yabancıdan cep telefonunu istemiş.
  • Çalışanların yüzde 56’sı aile üyelerine, arkadaşlarına, mesai arkadaşlarına hatta tanımadıkları insanlara bilgisayarını kullandırtmış. Üniversite öğrencileri, risk almaya genç çalışanlardan daha fazla eğilimli. Üniversite öğrencilerinin yüzde 86’sı başkalarına bilgisayarlarını kullandırtmış.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Ümit Cinali, “Cisco Connected World Technology raporunun bulguları, işgücüne katılan internet neslinin getirdiği yeni fırsatların, yaklaşımların ve çalışma yöntemlerinin yanı sıra işverenden beklentilerini, hatta kurumlara yarattıkları güvenlik tehditlerini ortaya koyuyor. Raporda, yeni neslin bilgiye erişimi, kullandığı cihazlar ve mobilite anlayışına dair ilginç sonuçlar öne çıkıyor. Bunlar sadece BT değil İK, pazarlama, satış, Ar-Ge ve diğer departmanların da dönüşümünde kilit rol oynayacak”  diyor. 

Kaynakça : marketingturkiye

resim :bilisimsuclari.iem.gov.tr

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu