Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Cep telefonunuz yerinizi nasıl biliyor?

Nasıl oluyor da cep telefonunuz, bulunduğunuz yeri en ince ayrıntısına kadar bilebiliyor?

Akıllı ceplerin önemli özelliklerinden bir tanesi de bulunduğunuz konumu bilmeleri. Konum bilgisi, oyunlar, sosyal ağlar, haritalar gibi birçok uygulamada kullanılıyor. Ancak uygulama sayınız arttıkça hangi uygulamaların konumunuzu öğrenme iznine sahip olduğunu takip etmeniz zorlaşıyor ve bu durum, bir gizlilik riski ortaya çıkarıyor. Bu yazımızda telefonunuzun konumunuzu belirlemek üzere kullandığı 10 farklı sistemi sizlere sıralamak istiyoruz.

1. GPS: İlk olarak 1990’ların sonlarında ceplerde yer alan Global Konumlandırma Sistemi, dışarıdayken konumunuzu en iyi belirleyen hizmetlerden biri. GPS, birden fazla uydunun konum bilgilerini ve zamanlama verilerini bir araya toplayarak konumunuzu gösterebilir. 3 uydu yoluyla konumunuzu belirleyen GPS, 4 uydu yoluyla yüksekliğinizi de size söyleyebilir.

2. Assisted GPS: Bulunduğunuz konum dolayısıyla telefonunuzun 3 veya 4 uydu bulması bazen uzun sürebilir. Bu durumda Assisted GPS devreye girer Wi-Fi veya mobil veri üzerinden uyduların nerede olduklarına dair bilgi alır. Bu işlem tamamlandığında tam GPS hizmeti başlar.

3. Sentetik GPS: Sentetik GPS, hesaplama gücü ile uyduların konumlarını hesaplamaya çalışır. İlk olarak veri merkezlerinde gerçekleştirilen bu hesaplamalar, giderek daha fazla telefon tarafından da yapılabilmektedir. Bu sayede telefonlar konumlarını birkaç saniyede belirleyebilir. Haberin Devamı için tıklayınız

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu