Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Bütünsel Markalaşma

“Kader bir şans işi değil, seçim meselesidir; beklenilecek bir şey değil, kazanılacak bir şeydir. ” – William Jennings Bryan, eski başkan adayı (1860-1925)

Markalaşmak konusu üzerine bugüne  dek milyarlarca kelime, milyonlarca makale ve on binlerce kitap yazıldı. Bunların kaçını okudunuz?

Büyük ihtimal kendi ülkenizde basılmış  olan bir çoğunu okudunuz öyle değil mi?, Ancak “Markalaşmak yada markalaşmamak “ kararı söz konusu olduğunda bir çok pazarlama departmanı yöneticisi, bir çok firma sahibi markanın ve markalaşmanın anlamını göz ardı edebilen bir çok mazeret öne sürebilirler. Ancak William Jennings Bryan’ın söylediği gibi, kader sadece bir seçim meselesidir. Bu yüzden hayatımızda önemli olan bir çok kararı alırken  yaptığımız gibi ertelemek yerine, yapıcı Markalaşma kararından yanayız.

Bizim teorimiz Şirketlerin bütünsel  bir marka yaklaşımı uygulayarak genel başarılarını hızlandırmış ve arttırmış olacaklarına inanmaya dayanıyor. Peki Nedir Bu Bütünsel Markalaşma diye merak ediyorsanız, işte cevabımız:

Bütünsel; gelişim ve tasarımdan pazarlama programlarının, süreçlerinin ve etkinliklerinin uygulanmasına kadar her şeyin kesiştiğini ve birbirlerine bağlı olduğunu kabul etmek anlamına geliyor. Tüm bu kavramların her birinin ayrı ayrı ele alındığı günler artık mazide kaldı. Bütünsel marka yöntemi için olduğu gibi bütünsel pazarlama  için de “her şey önemli”.Kapsamlı yaklaşımların tutarlılığını güvence altına almak için açık ve birleşik bir bakış açısına sahip olmak gerekiyor.

Bağlantılı pazarlama, bütünsel pazarlama , dahili pazarlama ve sosyal sorumluluk pazarlaması; bütünsel pazarlama kavramının parçalarını oluşturuyor. Bu yüzden bütünsel markalaşma , bütün kapsam ve karmaşasına karşın, tüm pazarlama aktivitelerinin güçlü bir şekilde iş birliği yaparak farklılaştırdığı bir pazarlama yaklaşımıdır diyebiliriz.

Bütünsel Markalaşma örneği ; “Caterpillar”

Caterpillar’a bir bakalım. Caterpillar Inc.’in dünyayı yerinden oynatan donanımı, son seksen yıl boyunca dünyanın manzarasını ve alt yapısını keskin bir şekilde biçimlendirdi. Birbirinden farklı iki alanda meşhur ve başarılı olmayı başarmış yüksek profilli nadir markalardan biri Caterpillar. dahil olduğu sektörler ise ağır makine ve giyim. Sarı vurgulu ve oldukça havalı duran CAT logosu. Tanıdınız öyle değil mi:)

*******

Referans: Kotlerb2b marka yönetiimi

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu