Web siteniz mobil uyumlu mu
Bedava ile kazanın
Genel

BEDAVA’dan Para Kazanmak!

Bedava” ne garip bir sözcük öyle değil mi? Dikkat çekici, kuşku uyandırıcı, çok ama çok ilgi çekici…

Hiç bir zaman göründüğü kadar basit değil, buna rağmen en doğal alışveriş yöntemi.

Gerçekte ise  “Bedava”  bedava değil…

Nasıl mı?

+ ” Bir alana bir bedava” derken aslında iki aldığınızda fiyatı %50 düşüyor denilmekte.

+ “ücretsiz hediye“ler aslında hediye maliyetinin ürün fiyatına eklendiğini anlamına gelir.

+ “Bedelsiz numune” bir ürünü tanıtırken aynı zamanda tüketiciye satın alması yönünde vicdani bir sorumluluk yükler.

+ “Ücretsiz deneme” belki bedava, ancak süresi var. Ve ürüne bir kez alıştıktan sonra bırakması zor olabilir…

+ Benzin İstasyonlarındaki “bedava hava basma” ya da AVM’lerde ki “bedava çocuk oyun salonları” aslında iktisatçıların tamamlayıcı ürün dedikleri cinsten. Sizi ücretli olan bir ürünü satın almaya sevk ediyorlar.

+ Televizyon izlemek bedava ancak reklamları izleyerek zamanınızla ödeme yapıyorsunuz  ve televizyoncular da reklam verenlerden ücretini alıyor.

+ Google‘ da arama yapmak ve bir çok hizmet bedava; oysa ki ürün ve hizmetlerinin daha görünür olmasını isteyen reklam verenler arama motoru devine çok para kazandırıyorlar.

Anlaşılacağı gibi bütün dünya aslında Bedava pazarlama yöntemleriyle dolu! Öyleyse siz neden işinizde “bedava“yı kullanarak para kazanmıyorsunuz? İşte size  3 kullanışlı, para kazandıran ve bedava pazarlama yöntemi :

1) Ücretli ürünlerin bedava ürünleri karşılaması : Bu bedava biçimi çok tanıdıktır. Her yerde karşımıza çıkar. “Hediyesi içinde”  yazan ambalajlarda , ucuz sinema biletini sübvanse eden pahalı patlamış mısırda,  sınırsız pizzayı sübvanse eden pahalı içecekte… aklınıza gelecek her yerde.

Nasıl kullanabilirsiniz ? Kar getirmeyen ürün yada hizmeti zararına satmak yerine kar getiren diğer ürünün yanında hibe edin! Diğer ürünün  satış ve karlılığını arttırın.

2) Daha sonra ödesinler! Türk Telekom’un TV reklamını hatırlayalım.  Hani ev kiralamak isteyen bir çiftin emlakçıya  gidip şöyle dediği reklam;  ” Biz bu evde 2 yıl oturacağımızı taahhüt etsek sizde bizden ilk 3 ay kira almasanız!” Hatırladınız mı? Bu yöntemle kendinize gelir akışı sağlar ve gelecekteki kazancınızla şimdiyi sübvanse edersiniz.

Nasıl kullanabilirsiniz ? Uzun süreli satış anlaşmaları yapın ve ürün veya hizmetinizin kısa süreli kullanımını bedava yapın!  

3) Ödeme yapan kişilerin yapmayanları karşılaması:  Ebeveyn olanlar bu pazarlama yöntemi ile çok sık karşılaşır. Yaz tatillerinde otellerin en sık kullandığı bedava pazarlama yöntemidir. Belirli bir yaş grubuna kadar çocuklardan ücret almazlar.

Benzer yöntem web üzerinde de çok kullanılmaktadır. Örneğin Fizy.com gibi siteler ücretsiz müzik dinleme hizmeti sağlar. Bununla beraber dinleyebileceğiniz şarkılar kısıtlıdır. Ancak daha fazlasını dinlemek isteyenler ücret ödeyerek üyelik satın alırlar. Onların bu ödediği ücret çok sayıda kişinin de bedava müzik dinlemesinin sebebidir.

Nasıl kullanabilirsiniz ?  Ürün yada hizmetinizin bedava versiyonlarını oluşturun; bedava olanı ücretli olanı tanıtmak için kullanın.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu