Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Başarısız Twitter Kampanyası Nasıl Olur?

Twitter‘da başarılı kampanyalar yapmak gerçekten zor. Büyük umutlar ve yatırımlarla yapılan birçok kampanya için alınan sonuçlar her zaman başarılı olmuyor. Bunun en büyük sebeplerinin başında özgürce yapılan ve hiç bir filitrelemeye tabi olmayan yorumların çok hızlı bir şekilde geniş kitlelere yayılıyor olması geliyor. 

İşte size başarısız Twitter Kampanyalarından iki örnek,

McDonald's başarısız Twitter KampanyasıMcDonald’s 2012 yılında gerçekleştirdiği kampanyanın ilk adımında menülerinde taze sebze ve kaliteli etler sunduğu konusunda farkındalık yaratmak istemişti. Bu amaçla #meetthefarmers hashtag‘ini kullandı. Fakat bu hashtag beklenen ilgiliyi görmedi.

Kampanya yöneticileri bunun üzerine hashtag’i #McDstories ile değiştirdiler. Amaç kullanıcıların bu hashtag ile kendi McDonald’s hikayelerini paylaşmalarıydı. Böylece mevcut tüketici ile iletişim güçlendirilecekti.  Ancak işler planlandığı gibi gitmedi. Önce  hayvan hakları savunucusu PETA’nın McDonald’s hakkında ağır eleştirileri geldi. hemen ardından da çığ gibi büyüyen bir oranda McDonald’sdan şikayetçi tüketicilerin negatif yorumları yağdı. Eleştiriler o kadar çoktu ki McDonalds’ imajını zedelemeye başlamıştı. Bu nedenle  Promoted tweet olarak yayınlatılan hashtag 2 saat içinde kaldırıldı. Bu süre zarfında yaklaşık 73 bin olumsuz tweet atıldı. Krize dönüşen konu tüm dünya medyasında yankı buldu.

#McDstories Promoted tweet ile gerçekleşen başarısız Twitter Kampanyası - McDonald's

#McDstories Promoted tweet ile gerçekleşen başarısız Twitter Kampanyası – McDonald’s

İkinci örneğimiz kısa bir süre önce yaşandı. New York Polis Departmanının resmi Twitter hesabı ( NYPDNews @ ) Twitter’ı kullanarak  toplumla olan iletişimini kuvvetlendirmek istedi. Ve # myNYPD‘ hashtagi ile bir kampanya başlattı. Sonuç McDonald’s örneğinde olduğu gibi bir felaketti.

New York Polis Departmanı '# myNYPD' Twitter kampanyası atılan ilk tweet

New York Polis Departmanı ‘# myNYPD’ Twitter kampanyası atılan ilk tweet

New York Polis Departmanı Twitter kullanıcılarından polisle çekilmiş fotoğraflarını #myNYDP hashtag’ini kullanarak paylaşmaları istendi. Hedef elbette mutlu ve eğlenceli, polisi iyi gösteren fotoğrafların paylaşılmasıydı. Aslında  Twitter kullanıcıları bu kampanyayı hemen benimsedi ve birçok fotoğraf paylaşımı yaptı…

Ancak fotoğrafların içeriği hiçte beklenilen gibi değildi. Twitter kullanıcıları polis şiddetini yansıtan fotoğrafları paylaştı.

New York Polis Departmanı '# myNYPD' Twitter kampanyası ile ilgili atılan tweetlerden bazıları

New York Polis Departmanı ‘# myNYPD’ Twitter kampanyası ile ilgili atılan tweetlerden bazıları

Benzer duruma düşmemek için atılacak 3 adım?

1)  ‘Ne soracağınıza çok ama çok dikkat edin.’  Unutmayın! Sizi herkes sevmiyor.

2) ‘Bir marka ya da sektör için başarılı olan/olmayan kampanya sizin için aynı sonucu vermez!’ Kampanyanızı belirlemeden önce mutlaka kendi pazarınızı, hedef kitlenizi, müşterilerinizi her şeyi en iyi şekilde analiz edin.

3) ‘Olası kriz senaryolarınız hazır olsun!’ Gönül ister ki her şey mükemmel olsun. Ancak görüldüğü üzere işler hiçte planlandığı gibi gitmeyebilir. Bu nedenle olası kriz senaryolarınız ve bunlar için çözüm planlarınız hazır olmalı.

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has 4 Comments

  1. Kerem Reply

    İletişim formunuz çalışmıyor. Sitenizde tanıtım yazısı yayınlama ücretiniz nedir acaba? E-ticaret ile alakalı özgün bir yazı olacak

    • Reyhan Reply

      iletişim formundaki sorun düzeltilmiştir. Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Tanıtım yazısı ücretleri ile bilgi size mail ile iletilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu