Web siteniz mobil uyumlu mu
Avea'nın Jipli reklamı Durduruldu.
Genel

Avea Reklamına Durdurma Kararı, Yine!

İstanbul 28. Asliye Ticaret Mahkemesi, Avea’nın Turkcell’in ‘4 çeker’ temalı reklamlarına gönderme yaptığı cipli reklamına durdurma kararı verdi. Turkcell, Avea’nın bu reklamı için 3 şubat tarihinde “haksız rekabete yol açan yanlış, yanıltıcı ve kötüleyici beyanlar taşıdığı ve tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte olduğu, bu nedenle haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle, mahkemeye başvurmuştu.

Turkcell’in başvurusunu değerlendiren mahkeme, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 389. Maddesine göre, reklamların internet, radyo, televizyon, gazete ve her türlü mecradaki yayınlarının 7 Şubat 2012 tarihinden itibaren ihtiyati tedbir yolu ile durdurulmasına karar verdi. (kaynak: Marketingturkiye)

Bu ilk değil aslında, hatırlarsanız Avea daha önceki reklamlarından birinde (Ata Demirel teknik direktör rolündeydi) “532’ye yer yok” diyerek Turkcell’e gönderme yaptığı reklam kampanyasında, yine Turkcell’le davalık olmuştu.  Ve yine Mahkeme, filmin Reklam Özdenetim Kurulu’nun kararında “Uluslararası Reklam Uygulama ve Esasları”nın 12. Maddesine aykırı görüldüğü haliyle bu mecralarda yayımlanmasının dava sonuna kadar tedbiren durdurulması yönünde karar vermişti.

Avea ve Vodafon reklam kampanyalarında rakiplerine gönderme yapmayı tercih ederken, Turkcell reklam kampanyalarını sosyal sorumluluk projeleri üzerine yoğunlaştırıyor. Bu anlamda  Bir Tüketici olarak Turkcell’in diğer operatörlerden daha kurumsal ve güvenilir bir imaj çizdiğini söyleyebilirim.

Pazarlamada uygulanan  rakipleri kötüleme, aşağılama, eleştirme yönündeki bu tarz reklam çalışmaları, tüketici karşısındaki ciddiyet ve güven kaybına ve yasal olarak da yaşanan bu tarz sorunlar piyasada imaj kaybına neden olur. “Meyve veren ağaç taşlanır” Atasözünden yola çıkarsak, rakibiz üzerine yoğunlaşan reklam kampanyanız, rakibinizin iyi iş yaptığını kabul ettiğiniz anlamına  gelir. Markalarına ciddi yatırımlar yapan bu firmaların, pazarlama çalışmalarının önemli ayağını oluşturan reklam kampanyalarına biraz daha dikkat etmesi gerekmektedir.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu