Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Markaların öyküsü-A (Apple)

Bilgisayar Firması, 1976’da Stephen Wosniak ve Steve Jobs tarafından yaratıldı.  Bu marka 1976’da Kaliforniaya’da  Cupertino şehrinde bir garajda doğdu.

Steve Jobs ateri şirketinde video oyunları tasarlıyordu. Setpen Wosniak ise Hewlett Packard’da mühendisti. Bu maceraya bilgi işlem sektöründeki arkadaşlarına fikirlerinin saçma olmadığını ispat etmek için atılıyorlar.  Kuruluş efsanelerinden biri de şu: Steve Jobs formda kalmak için sadece her öğün bir elma yiyor. Isırılmış bir elma, Adem ile Havva’ya bilginin kapılarını açtıysa eğer , bizlere de hürriyet’in kapılarını açabilir mi acaba? Bir ısırık alınmış elma, iyi geliyor insana. İşte logo, gökkuşağının 7 renginde ısırılmış bir elma, olarak tasarlanıyor.  Ve bir diğer logo hikayesi de;

Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok bilinen bilgisayar firması olan Apple ilk kurulduğu zamanlar bir elma çeşidinin adı olan “Macintosh” ismiyle anılıyordu. Daha sonra Steve Jobs İncil’de yer alan Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir. Alan Turing’in Homoseksüel olduğu anlaşıldıktan sonra Ingiltere’deki hayatı zor bir döneme girmiştir. Ingiltere’nin savaş dönemlerinde yaptığı katkılar hiçe sayılıp dışlanan Turing bir gün evinde ölü bulunmuştur. Masa başında intihar eden Turing’in elinde ısırılmış bir elma bulunmuştur. Ingiltere başkanı Gordon Brown, Turing’e yapılan haksızlığı tanıyarak basına bir özür makalesi yayınlamıstır, ancak birçok Ingiliz düşünür bu özrün çok geç olduğunu düşünür.

Apple'ın ilk ürünü, Apple I

Apple Compiter şirketi 1977 yılında kuruluyor. İlk gerçek kişisel bilgisayar(PC) Apple II, 1977 yılında piyasaya çıkıyor.1984 yılında, Apple,  Macintosh’u başlattı. Onun ilk televizyon reklamı “1984” de yayınlandı. Macintosh başlangıçta iyi sattı ama takip eden satışlar güçlü değildi.

1985 yılında yönetim krulu ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeni ile kendi kurduğu şirketinden istifa etti. Ve aynı yıl NEXT firmasını kurdu.

 

1986-1993: Yükselme ve düşme:  Macintosh Portable Apple, 1989 yılında tanıtıldı. PowerBook 1991 yılında. Macintosh Portable bir masaüstü Macintosh kadar güçlü olacak şekilde tasarlanmıştı. 12 saatlik pil ömrü 7.5 kg (17 lb) Ağırlığı vardı.

1994-1997: Keşif ve girişimler: 1996 yılında Steve Jobs,tekrar apple’a döndü. Apple Next firmasını satın aldı.

1998-2005: karlılık dönemi,19 Mayıs 2001 tarihinde, ilk Apple Perakende Satış Mağazalarını resmen açtı.

Apple'ın "1984" teki bir reklamı

2005-2007: Intel geçiş,  9 Ocak 2007 tarihinde şirketin ismi Apple Computer’dan Apple’a çevrilmiştir. Steve Jobs değişikliği iPhone’un tanıtıldığı MacWorld Expo 2007 açılış konuşmasında duyurmuştur. Bilgisayar kelimesinin çıkarılmasına sebep olarak “Apple bilgisayar” denildiğinde akla gelen bilgisayarın zaten Mac olduğuna dikkat çekilmiş, bu yüzden şirketin adının şu anki ürün yelpazesini daha iyi yansıtmak amacıyla değiştirildiği belirtilmiştir.Ancak ABD’de 2004 yılı itibari ile satılan bilgisayar sayısı 204.542.560 iken Mac sayısı sadece 110.400.000 adet ile sınırlı kalmıştır. Bu sayı değişikliği Apple’ın yüksek fiyatlarına bağlanır. Ayrıca Apple bilgisayarlar genellikle Apple’ın kendi bayilerinde tamir edilip, satılmaktadır. ABD’de çoğu üniversite Apple bilgisayarlarını kullanır, bunun başka bir nedeni ise Apple’in virüslere karşı olan güvenlik sistemleridir.

2007-2011: iPhone, iPod Touch ve iPad

Macintosh Portable Apple'ın 1989 yılında yayımlanan ilk "taşınabilir" Macintosh bilgisayar.

2011 vesonrası genel  Apple’a genel bakış: 2011 itibarı ile genel müdürü Tim Cook’tır. Şirketin en iyi bilinen donanım ürünleri Apple Macintosh, iPod, iPhone ve iPad’tir. Ocak 2010 itibariyle şirket, faaliyetlerini on ülkede donanım ve yazılım ürünlerinin satıldığı 284 perakende mağaza ve bir online mağazayla sürdürmektedir .

Şirketin Dünya çapında 26 Eylül biten mali yıla göre 42.91 milyar dolarlık yıllık satışı vardır. Kişisel bilgisayarların satışının dışında tüketici elektroniği pazarında da genişleyen şirketin 46,600 tam zamanlı 2,800 geçici tam zamanlı çalışanı vardır. Kendine özgü reklam kampanyaları ve estetik tasarım felsefesiyle rakiplerinden ayrılan şirket, tüketici elektroniği sektöründe benzersiz bir üne sahip olmuştur.

Bu şirket ve marka, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere kendi ürünlerini tüketen bir müşteri kitlesi oluşturmuştur. Böyle bir kitlenin yaratılmasında şirketin tasarım odaklı olması ve 1980’li yıllarda reklam kampanyalarında kullandığı “Think Different” [Farklı Düşün] sloganın etkisi büyüktür. Apple zamanında fotoğraf makinası ve yazıcı gibi ürünleri de piyasaya sürmüştür. Günümüzde ise tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve bilgisayar yazılımları üretmektedir.

Apple geniş kapsamlı estetik dizayn felsefesi ve ayırt edici reklam kampanyaları gibi birçok sebepten ötürü tüketici açısından elektronik endüstrisinde benzersiz bir üne sahiptir. Hatta Apple özellikle Amerika’da kendisine ve markasına bağlı bir hayran kitlesine sahiptir.

****

referans: wikipedia, Jean Watin; “markaların öyküsü”

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu