Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Anonymous&Wikileaks Takımı İş Başında…

WikiLeaks, ABD merkezli istihbarat kuruluşu Stratfor’a ait 5.5 milyon e-mail’in yayımlanmasına Pazartesi günü başladığını açıkladı. Ancak Wikileaks bu kaynağı bulma işini O olmadan, tek başına yapamazdı :Anonymous.Wikileaks’e e-mailleri küresel siber korsanlık grubu Anonymous iletti.

Aslında Anonymous uzun süredir,WikiLeaks’ın destekçisi olmayı sürdürüyor. 2010 yılının Aralık ayında Wikileaks hesapları askıya PayPal ve Mastercard Web sitelerine saldıralan Anonymous,Wikileaks’a olan desteğini açıkça ortaya koymuştu. Ve şimdi Anonymous desteğini bir adım daha ileriye götürerek  Aralık 2011’de Stratfor sunucularını hackleyerek elde ettiği e-mailleri WikiLeaks’a verdi.

WikiLeaks, dünyanın dört bir yanındaki ABD büyükelçilikleri ve Irak ile Afganistan savaşına ait belgeleri, bu bilgileri sızdıran kaynaklar aracılığıyla elde etmişti.Anonymous, geçtiğimiz yılın sonlarında düzenlediği siber saldırıda, birçok bağlantı ve kredi kartı bilgilerinin yanı sıra, çok sayıda e-maile ulaştığını açıklamış ve bu bilgilerin yayımlanması için çalışacaklarını belirtmişti.

“WIKILEAKS’IN KAYNAĞI BENİM”
Twitter’da Anonymous ile bağlantılı olan @AnonymousIRC adlı hesabın sahibi, bu sabah attığı mesajlarda en son WikiLeaks sızıntısının kaynağı olduğunu öne sürdü. @AnonymousIRC mesajında, “Size bu e-mailleri açıklama sözü verdik ve nihayetinde bunu yaptık. Beş milyon (5,000,000) e-mail istediğiniz zaman sizin” dedi.

Stratfor, kendisini, küresel, ekonomik, güvenlik ve jeopolitik konularda stratejik istihbarat sağlayan” bir kurum olarak tanımlıyor. WikiLeaks, elde ettiği bilgilerin, Stratfor’un gizli iç çalışmaları hakkında detaylar sunduğunu, istihbarat kurumu ile delet arasındaki bağlantıyı gösterdiğini belirtti.

STRATFOR İLE HÜKÜMETİN GİZLİ İLİŞKİSİ
WikiLeaks, sızdırılan bilgiler arasında kendilerini hedef alan çalışmaları da öğrendiklerini ifade etti. Örgüt açıklamasında, “Elimize geçen materyal, ABD hükümetininin Jualian Assange (Wikileaks kurucusu) saldırıları ve Stratfor’un bizi devirmeye çalıştığına yönelik öenmli bilgiler ortaya koydu” denildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, “WikiLeaks ve Julian Assange ile ilgili dört binden fazla e-mail olduğu, e-maillerin ABD’deki istihbarat şirketlerindeki ‘döner kapıyı’ gözler önüne serdiği” ifade edildi.

Stratfor’a düzenlenen siber saldırılar, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından inceleniyor. Bu soruşturmalar kapsamına ABD ve İngiltere’de Anonymous ile bağlantılı olduğu düşünülen kişiler tutuklanmıştı.

Stratfor, WikiLeaks sızıntısı hakkında bir açıklama yapmadı. WikiLeaks’in ise bugün Londra’daki Frontline Club’da birkaç basın ortağıyla basına açıklama yapması bekleniyor.

Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange hakkında açılan tecavüz davasından yargılanıyor.

********

referans: Basın Bültenlerinden derlenmiştir(ntvmsnbc-huffingtonpost)

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu