Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

İnternetin Robin Hood’ları; “Anonymous”

“Biz anonimiz.
Orduyuz.
Affetmeyiz.
Unutmayız.
Bizi bekleyin.” Son birkaç yıldır internette daha fazla özgürlük, insan haklarına saygı, otoriteye ve devlet kurumlarına “başkaldırı” yukarıdaki sözcüklerde vücut buluyor.

Sanal dünyanın “Robin Hood”u olarak adlandırılan uluslararası internet korsan grubu Anonymous, hükümetleri, devletleri ve uluslararası boyutlu şirketleri protesto etmek için internet sayfalarına saldırı düzenlediğinde verdiği mesajın sonuna mutlaka bu sloganı ekliyor: “Biz anonimiz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin.”

Peki ırk, dil, din, ülke ve cinsiyet farkı gözetmeksizin yeryüzünde yapılan haksızlıklara sanal dünyanın sınırları çerçevesinde karşılık veren Anonymous (Bilişim grubu) kimlerden oluşuyor? Nasıl doğdu? Tarihte kimlerden ilham aldı? Bu sorulara cevap vermek için İngiltere Krallığı’na 1605’e yolculuk yapmamız gerekiyor.

İngiltere’de 1570 yılında doğan Guy Fawkes 8 yaşında babasını yitirince annesi, katolik Denis Bainbridge’le evlendi. Katolik düşüncesiyle yetişen Guy Fawkes, Avrupa’daki mezhep çatışmalarında “Seksen Yıl Savaşları”nda Katolik İspanya ordusunda yer alarak Hollandalı protestan reformculara karşı savaştı. İngiltere’ye dönen Guy Fawkes, bu ülkede katolik bir kralı iktidara getirmek için çaba harcayan Robert Catesby ve arkadaşlarıyla tanıştı.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu