Web siteniz mobil uyumlu mu
Genel

Markaların Öyküsü-A (Alessi)

Ev Eşyaları markası, Giovanni Alessi tarafından 1921’de yaratıldı. Başlangıçta sadece metal baskı imalatı yapıyordu.

 Fransız rakipleri SEB ve Moulinex gibi, Alessi de 1921’de İtalya’da Giovanni Alessi tarafından Omegna’da kurulduğunda, sadece metal baskı yapıyordu. Sarı ve beyaz metalden imal ettikleri mutfak eşyalarını pazarlıyorlardı. İlk yıllarda FAO (Freres Alessl Omegna) büyük İngiliz ve Avusturya üreticilerinin modellerini atölyelerinde yapıp satıyordu.

Rakiplerinden farklılaşmak için, kurucunun büyük oğlu Carlo Alessi, yaptığı mutfak eşyalarında özel bir dizayn gerçekleştirdi. ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında seri üretime geçti.

1945’te Giovanni Alessi’nin ikinci oğlu Ettore’nin teknik yönetiminde , firma yeni bir logo- ALFRA (Alessi Fratelli) yazısının üstünde bir kartal resmi –  ve yeni malzemelerle çalışmaya başladı. Sarı ve beyaz metalin yerini paslanmaz çelik aldı; otelcilik ve endüstriyel mutfak pazarına yöneldi.

Üçüncü nesil olan Alberto Alessi, yetmişli yıllarda başa geçti ve şirketi İtalyan tasarım sanayinin imalat merkezi haline getirmek için eşyaları ünlü tasarımcılara çizdirdi. Sanat eseri olan parçalarını, uygun halk tarafından satın alınabilecek fiyatlarda imal etmeye başladı. Ve aletleri Ettore Sottas, Aldo Rossi, Philippe Starck gibi önemli ve meşhur mimar ve tasarımcılara çizdirdi. Mutfak eşyalarının hepsi sadece güzel değil aynı zamanda fonksiyoneldi de.

Araya biraz mizah katarak çok çekici, şiirsel  parçalar yapmaya ve satmaya başladılar. 1994 yılında Alessi, Philips firmasıyla küçük elektrikli ev aletlerine, Thomson şirketiyle de ev elektroniğine yöneldi. “Thomson for Alessi by starck” adıyla, evlerin mutfak ve yemek masasından başka köşelerine de girmeyi başardı. Kim bilir belki yarın, bilişim alanına da girecek…

*********

referans: watin markaların öyküsü- wikipedia.org

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu